Τρίτη 13 Νοέμβρη 2018
Σελ. /28
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPER LEAGUE
«Κούρσα για δύο» στην κορυφή

Η ισοπαλία στο ντέρμπι «αιωνίων» στο Φάληρο σκόρπισε χαμόγελα σε ΠΑΟΚ και Ατρόμητο, που ξέφυγαν στην κορυφή

Eurokinissi Sports

Βαθμολογικό «αέρα» από τους διώκτες τους απέκτησαν εκ νέου ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ και ο 2ος Ατρόμητος μετά τη 10η αγωνιστική της Super League, αποτελώντας πλέον το απόλυτο δίδυμο στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Αντίθετα, νέο έδαφος έχασαν ο Ολυμπιακός, που έμεινε στην ισοπαλία στο ντέρμπι «αιωνίων» στο Φάληρο, και η ΑΕΚ, που υπέστη εντός έδρας ήττα σοκ από τους Περιστεριώτες. Στα αξιοσημείωτα και το «διπλό» του Πανιωνίου στην Ξάνθη, ενώ σε πολλές περιπτώσεις ήταν έντονα τα παράπονα για τη διαιτησία.

Στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, ο Ατρόμητος όπως και πέρυσι έφυγε νικητής κόντρα στην ΑΕΚ, επικρατώντας με 2-0 παρά τον αμυντικό του προσανατολισμό σε όλο τον αγώνα, με καθοριστικά γκολ στο φινάλε από τους Ρισβάνη (88') και Κουλούρη (90'). Μέχρι τότε η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες, ανάμεσα στις οποίες τρία δοκάρια (Μάνταλος 16', Μπακάκης 37', Μπακασέτας 65'), αλλά εκτός από άτυχη ήταν και άστοχη.

Στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα με 2-1 τον αξιόμαχο Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι μέσα σε ένα τρίλεπτο στην επανάληψη (63' - 66') έδειξαν να «καθαρίζουν» με σκόρερ τους Πρίγιοβιτς και Ακπόμ, ωστόσο η μείωση του σκορ από τον Καμαρά (72') έκανε ιδιαίτερα αγχωτικό γι' αυτούς το τελευταίο 20λεπτο.

Στο Φάληρο, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, σε ένα ντέρμπι που σημαδεύτηκε από το θάνατο ενός 55χρονου φιλάθλου του Ολυμπιακού από καρδιακό επεισόδιο μετά τη λήξη, και από τον σοβαρό τραυματισμό του Σωκράτη Διούδη στο κεφάλι. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με προσωρινή αμνησία, όμως οι χτεσινές αναλυτικές εξετάσεις (2η αξονική) ήταν καθαρές και αναμενόταν να πάρει εξιτήριο. Στο αγωνιστικό μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κυκλοφορία και δημιούργησαν τις ευκαιρίες, οι «πράσινοι» όμως ήταν που άνοιξαν το σκορ, με τον Κάτσε (61'), ενώ λίγο μετά έχασαν μεγάλη ευκαιρία και για το 0-2, με τον Ινσούα. Ο Ολυμπιακός ενέτεινε την πίεσή του στο τελευταίο 20λεπτο και «έσωσε» το βαθμό της ισοπαλίας με τον Σισέ στις καθυστερήσεις (95'). Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία του Ελβετού Γιάκοτετ.

Στα Πηγάδια, χάρη σε γκολ του Μασούρα (36'), ο Πανιώνιος νίκησε την Ξάνθη παίρνοντας βαθμολογική ανάσα.

• Αλλα αποτελέσματα: Απόλλων Σμύρνης - Αρης 1-2, ΟΦΗ - Λεβαδειακός 1-2, ΑΕΛ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1, Λαμία - Αστέρας Τρίπολης 0-0.
  • Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 26, Ατρόμητος 24, Ολυμπιακός 20, Ξάνθη 18, ΑΕΚ 17, Παναθηναϊκός 15, Αρης 15, Πανιώνιος 14, Παναιτωλικός 12, Λαμία 11, ΑΕΛ 11, Λεβαδειακός 7, ΟΦΗ 7, ΠΑΣ Γιάννινα 7, Αστέρας Τρίπολης 6, Απόλλων Σμύρνης. Σημείωση: Ο ΠΑΟΚ έχει -2 βαθμούς, η ΑΕΚ -3 και ο Παναθηναϊκός -6.
  • Την παραίτησή του από τον πάγκο του Αστέρα Τρίπολης υπέβαλε ο Σάββας Παντελίδης. Αντικαταστάτης του, όπως ανακοίνωσαν οι Αρκάδες, θα είναι ο Γιώργος Παράσχος.
BASKET LEAGUE
Πετάει το Περιστέρι

Η νέα νίκη του Περιστερίου, που παραμένει αήττητο και ισόβαθμο με τους «αιώνιους» στην κορυφή της βαθμολογίας, και τα μεγάλα «διπλά» του Προμηθέα και του Αρη, σε Κρήτη και Ρόδο, ξεχώρισαν στην 5η αγωνιστική της Basket League.

Τελευταίο «θύμα» του Περιστερίου στην εντυπωσιακή επανεμφάνισή του στη μεγάλη κατηγορία ήταν ο Ηφαιστος Λήμνος. Οι γηπεδούχοι Περιστεριώτες επικράτησαν με 89-81, αν και το σκορ δεν είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα, καθώς για τρία δεκάλεπτα η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κυριάρχησε και είχε αποσπαστεί στο σκορ (28-11, 52-31, 71-54). Στην τελευταία περίοδο όμως έριξε το ρυθμό της, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αντιδράσουν και να πλησιάσουν σε 85-79 λίγο πριν τη λήξη, το Περιστέρι όμως με ψυχραιμία και καλή άμυνα έφτασε στη νίκη. Κορυφαίοι των νικητών οι Χάροου (18 πόντοι) και Γκρέι (15 π.).

Στην Κρήτη, σε έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στο τέλος, ο Προμηθέας Πατρών, ξεπερνώντας και τα προβλήματα απουσιών (Χολ, Ελις, Παρκς) επιβλήθηκε του Ρεθύμνου με 73-72, με τους Λίποβι (16 π.) και Γκίκα (11 π.) να δίνει τις λύσεις, κυρίως με τα μακρινά σουτ.

Στη Ρόδο ο Αρης, σπάζοντας μια δυσμενή παράδοση 5ετίας, πέτυχε μεγάλης σημασίας νίκη επί του Κολοσσού με 72-61, παίρνοντας βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα. Κορυφαίος των Θεσσαλονικιών ο Τζόουνς (31 π.).

• Αλλα αποτελέσματα: ΠΑΟΚ - Κύμη 78-60, Ολυμπιακός - Λαύριο 102-83, ΑΕΚ - Χολαργός 73-63, Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 67-88.
  • Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 10, Παναθηναϊκός 10, Περιστέρι 10, ΑΕΚ 8, ΠΑΟΚ 8, Προμηθέας 8, Αρης 7, Λαύριο 7, Χολαργός 7, Ηφαιστος 7, Κολοσσός 6, Κύμη 6, Ρέθυμνο 5, Πανιώνιος 5.
36ος ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ
Κενυατική υπόθεση οι πρωτιές

Σε κενυατική υπόθεση εξελίχθηκαν οι πρωτιές σε άνδρες και γυναίκες στον 36ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 11 Νοέμβρη.

Στον αγώνα των ανδρών ο Κιπκορίρ Μισόι ήταν εντυπωσιακός, τερματίζοντας σε 2 ώρες, 10 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και επίδοση πολύ κοντά στο ρεκόρ διαδρομής (2.10.37). Στην Αιθιοπία πήγαν οι άλλες δυο θέσεις του βάθρου, με τον Τιρουνέχ Τέσφα να είναι 2ος με 2.12.52 και τον Γκερέμε Αζμερό 3ο σε 2.13.20.

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Κενυάτισσα Μουριούκι Ενγιαγουίρι με 2.36.46, με 2η την συμπατριώτισσά της Ρέμπι Τσερόνο (2.38.54) και 3η την Ελευθερία Πετρουλάκη με 2.46.09, η οποία κατέλαβε και την 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, που έγινε παράλληλα με τον διεθνή αγώνα.

Στην κατηγορία των ανδρών του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, ο Κώστας Γκελαούζος πρώτευσε με 2.21.54, με 2ο τον Χριστόφορο Μερούση (2.23.43) και 3ο τον Παναγιώτη Καραΐσκο (2.24.53). Στις γυναίκες, την Πετρουλάκη ακολούθησαν στο βάθρο η Στεφανία Λεοντιάδου με 2.48.54 και η Φωτεινή Δαγκλή με 2.50.09.

VOLLEYLEAGUE
Aνατροπή νίκης για ΑΕΚ

Κάνοντας δύο φορές ανατροπή (από το 0-1 και το 1-2) η ΑΕΚ νίκησε στο Μετς τον Ηρακλή με 3-2 (23-25, 25-22, 20-25, 25-23, 15-11) πετυχαίνοντας την σπουδαιότερη νίκη στο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στη Volleyleague ανδρών. Στο Ζηρίνειο, Κηφισιά και Φοίνικας Σύρου συνέχισαν την παράδοση που θέλει τους αγώνες τους να κρίνονται στο τάι-μπρέικ με τους Πειρατές να επικρατούν με 3-2 (20-25, 19-25, 25-21, 25-23, 10-15) και να παίρνουν ένα σπουδαίο διπλό. Νέα απώλεια βαθμών για τον ΠΑΟΚ που νίκησε αρκετά δύσκολα στην έδρα του τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ (19-25, 23-25, 25-19, 25-22, 15-8). Στην πρώτη καθαρή νίκη του έφθασε ο Παναθηναϊκός μετά το 3-0 (25-16, 25-19, 25-21) επί της ΑΕ Κομοτηνής στην Κυψέλη. Ρεπό είχαν οι Ολυμπιακός και Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

• Η βαθμολογία: Παμβοχαϊκός 8, Ολυμπιακός 7, ΠΑΟΚ 7, Παναθηναϊκός 5, Ηρακλής 5, Φοίνικας Σύρου 5, Κομοτηνή 4, ΑΕΚ 4, Παναθηναϊκός 2, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2, Κηφισιά 1.
ΤΕΝΙΣ
Αλλος ένας τίτλος για τον Τσιτσιπά

Αλλον ένα τίτλο ATP κατέκτησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά την επικράτησή του με 3-1 σετ (2-4, 4-1, 4-3, 4-3) επί του Αυστραλού Αλεξ Ντε Μινόρ, στον τελικό του «Next Gen», των αγώνων για τους κορυφαίους αθλητές κάτω των 21 ετών. Ο 20χρονος Ελληνας, που βρίσκεται στο νούμερο 15 της παγκόσμιας κατάταξης, πήρε τη νίκη σε 100 λεπτά, με 22 «winners» και 10 «άσους». Ο Αυστραλός από την πλευρά του προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα 15 αβίαστα λάθη του Τσιτσιπά, αλλά τα παραπάνω στατιστικά του Ελληνα και οι 40 από τους 52 πόντους στο πρώτο σερβίς ήταν αρκετά να του δώσει τη νίκη.

FOOTBALL LEAGUE
Tο απόλυτο για Απόλλωνα Λάρισας και Εργοτέλη

Συνεχίζοντας με το απόλυτο στις νίκες, Απόλλων Λάρισας και Εργοτέλης, παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League μετά την 3η αγωνιστική. Τα αποτελέσματα: Βόλος-Απόλλων Πόντου 2-0, Σπάρτη-Εργοτέλης 0-2, Απόλλων Λάρισας-Παναχαϊκή 1-0, Τρίκαλα-Κισσαμικός 2-0, Ηρακλής -Αιγινιακός 1-1, Αήττητος Σπάτων-Κέρκυρα 0-0, Πλατανιάς-Δόξα Δράμας 0-0, Ηρόδοτος-ΑΕ Καραϊσκάκης 2-0.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Λάρισας 9, Εργοτέλης 9, Δόξα Δράμας 7, Πλατανιάς 7, Βόλος 6, Ηρόδοτος 6, Παναχαϊκή 4, Ηρακλης 4, Κέρκυρα 4, Τρίκαλα 3, Απόλλων Π. 3, Αιγινιακος 2, Αήττητος Σπάτων 1, Κισσαμικός 1, Σπάρτη 1, ΑΕ Καραϊσκάκης 0.

ΚΑΡΑΤΕ
Παγκόσμια πρωτιά για την Χατζηλιάδου

Σε μια σπουδαία επιτυχία για το ελληνικό καράτε έφθασε η Ελένη Χατζηλιάδου κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στην Μαδρίτη. Στον τελικό των +68κ η Ελληνίδα αθλήτρια νίκησε με 3-0 στα σημεία την Γιαπωνέζα Αγιούμι Ουεκούσα κατακτώντας την πρωτιά. Μάλιστα η Χατζηλιάδου με τον τρόπο αυτό πήρε και μια άτυπη ρεβάνς από την συναθλήτρια της για την ήττα στον αντίστοιχο τελικό της προ διετίας διοργάνωσης. Υπενθυμίζεται ότι για την Ελλάδα το τελευταίο διάστημα αυτό ήταν το τρίτο χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά τα αντίστοιχα της Αννας Κορακάκη στην σκοποβολή και του Λευτέρη Πετρούνια στην ενόργανη.

Συγχαρητήρια από ΚΚΕ

Συγχαρητήρια ανακοίνωση για την επιτυχία της Ελένης Χατζηλιάδου εξέδωσε το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ.

Σε αυτήν αναφέρονται: «Θερμά συγχαρητήρια στην Ελένη Χατζηλιάδου, για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καράτε της Μαδρίτης. Η μεγάλη αυτή διάκριση ήρθε μετά από συγκλονιστική μάχη και την ιδιαίτερα επιτυχημένη τακτική που ακολούθησε στον τελικό των +68 κιλών, επί της Αγιούμι Ουεκούσα, από την Ιαπωνία. Καλή δύναμη, με πολλές επιτυχίες στις επόμενες διοργανώσεις.»