Τρίτη 31 Αυγούστου 2004
Σελ. /40
Βραζιλία, Κίνα τις πρωτιές

Η Βραζιλία κατέκτησε το χρυσό στο βόλεϊ

Η ομάδα της Βραζιλίας στέφθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης. Στον τελικό κέρδισε την αντίστοιχη της Ιταλίας με 3-1 (25-15, 24-26, 25-20, 25-22) σετ και κατέκτησε το 2ο χρυσό μετάλλιο της ιστορίας της (το πρώτο ήταν στη Βαρκελώνη, το 1992). Από την άλλη πλευρά, για τους Ιταλούς ήταν το 2ο ασημένιο μετάλλιο και συνολικά το τέταρτο στην ιστορία τους, που μετρά και δύο χάλκινα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσία που επιβλήθηκε των ΗΠΑ με 3-0 (25-22, 27-25, 25-16). Ετσι, οι Ρώσοι μετρούν πλέον δύο μετάλλια (ασημένιο στο Σίδνεϊ), ενώ οι ΗΠΑ παρέμειναν στις τρεις επιτυχίες (2 χρυσά και 1 χάλκινο μετάλλιο).

ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Η Κίνα έκανε την ανατροπή

Η Κίνα στέφθηκε «χρυσή» Ολυμπιονίκης αφού, ύστερα από έναν συγκλονιστικό τελικό, κέρδισε τη Ρωσία με 3-2 (30-28, 27-25, 20-25, 23-25, 12-15). Οι «κόκκινες» μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και πήραν τα δύο πρώτα σετ. Ολα έδειχναν λοιπόν ότι διά... περιπάτου θα πάρουν τη νίκη και το χρυσό. Ομως οι Κινέζες δεν είχαν πει το τελευταίο τους... ιδεόγραμμα. Βελτιώθηκαν θεαματικά σε όλους τους τομείς και με μία απίστευτη επιθετικότητα ανάγκασαν την ομάδα του Καρπόλ σε «άτακτη υποχώρηση».

Το χάλκινο η Κούβα

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα της Κούβας, που επικράτησε της Βραζιλίας με 3-1 (25-22, 25-22, 14-25, 25-17). Οι νικήτριες έδειξαν πως ήθελαν το 4ο μετάλλιο σε ισάριθμες διοργανώσεις, ακόμα και αν δεν είναι το χρυσό, όπως στις τρεις προηγούμενες. Αντίθετα, οι ηττημένες ήταν άκεφες, απογοητευμένες, φανερά επηρεασμένες από την ήττα και ίσως περισσότερο από τον τρόπο με τον οποίο προήλθε, στον ημιτελικό με τη Ρωσία.

ΣΤΙΒΟΣ
Ξεχώρισε ο Ελ Γκερούζ

Η Ρωσίδα Ελένα Σλεσαρένκο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, στο ύψος γυναικών, με άλμα στα 2.06 μέτρα, που είναι νέο Ολυμπιακό ρεκόρ. Τη δεύτερη θέση πήρε η Νοτιοαφρικανή Εστρι Κλόετ (2.02 μ.), και την τρίτη - με την ίδια επίδοση, αλλά με περισσότερα άλματα συνολικά - η Ουκρανή, Βικτόρια Στιόπινα. Στη σκυταλοδρομία 4χ400 μ. γυναικών, το χρυσό κέρδισαν οι ΗΠΑ (Τροτέρ, Χέντερσον, Σάνια Ρίτσαρντς, Χέναγκαν) με 3.19.01, χρόνο που αποτελεί την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο. Δεύτερη κατατάχτηκε η Ρωσία (Κρασνόμοβετς, Ναζάροβα, Ζίκινα, Αντιουκ) σε 3.20.16 και τρίτη η Τζαμάικα (Γουίλιαμς, Μπέργκερ, Ντέιβι, Σάντι Ρίτσαρντς) με 3.22.00. Οι ΗΠΑ πανηγύρισαν και στους άνδρες, για το ίδιο αγώνισμα, αφού οι Οτις, Μπριού, Ροκ, Γουίλιαμσον τερμάτισαν πρώτοι σε 2:55.91. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Αυστραλία (Στέφεν, Χιλ, Ντουάιερ, Ορμρόντ) με 3:00.60 και την τρίτη η Νιγηρία (Γκόντεϊ, Αούντου, Γουεϊγκόπουα, Ομπόνγκ) με 3:00.90.

Η Βρετανίδα Κέλι Χολμς, μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στα 800 μ., κατάφερε να πάρει την πρωτιά και στα 1.500 μ., με χρόνο 3:57.90 (κορυφαία επίδοση εφέτος στον κόσμο). Την ακολούθησαν η Ρωσίδα Τατιάνα Τομάσοβα (3:58.12) και η Ρουμάνα Μαρία Τσιονκάν (3:58.39). Η Βρετανία (Γκάρντενερ, Κάμπελ, Ντέβονις, Φράνσις) πρώτευσε, στα 4Χ100 μ. των ανδρών, με χρόνο 38.07. Δεύτερη ήταν η Αμερική (Κρόφορντ, Γκάτλιν, Μίλερ, Γκριν) με 38.08 και τρίτη η Νιγηρία (Φασούμπα, Εμεντόλου, Εγκεμπέλε, Ντεγί) με 38.23.

Στα 800 μ. ανδρών, νικητής αναδείχτηκε ο Ρώσος, Γιούρι Μπορζακόφσκι, σε 1:44.45. Τον ακολούθησαν ο Κενιάτης Μπουλαενί Μουλαουτζί (1:44.61), και ο Δανός Ουίλσον Κιπκέτερ (1:44.65 ). Στα 5.000 μ. των ανδρών, πρώτευσε ο Χικάμ Ελ Γκερούζ (Μαρόκο), με 13:14.39. Δεύτερος ήταν ο Αιθίοπας, Μπέκελε, με 13:14.59 και τρίτος ο Κενιάτης, Κιπτσόγκε, με 13:15.10.

Στον ακοντισμό, το χρυσό κατέκτησε ο Νορβηγός Αντρέας Τόρκιλντσεν, με βολή στα 86.50 μ. Δεύτερος ήταν ο Εσθονός Βαντίμς Βασιλέφσκις (84.95) και τρίτος ο Ρώσος Σεργκέι Μακάροφ (84.84 μ.).

Στο Μαραθώνιο, αγώνισμα με το οποίο έπεσε η αυλαία της διοργάνωσης, το χρυσό πήρε ο Ιταλός Στέφανο Μπαλντίνι, με χρόνο 2:10.55 (νέο ρεκόρ διαδρομής), δεύτερος ήταν ο Μέμπρατομ Κεφλεζίγκι (ΗΠΑ) με 2:11.29 και τρίτος ο Βαντερλέι ντε Λίμα (Βραζιλία) με 2:12.11.

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ
Πρώτευσε ο Γκουϊντάνα

Ο Κουβανός, Γιάντρο Μιγκέλ Γκουϊντάνα πήρε το χρυσό μετάλλιο, στην κατηγορία των 60 κιλών. Ο «ασημένιος» παγκόσμιος πρωταθλητής του 2003, επικράτησε του Ιρανού Μασουόντ Γιοκάρ, με 4-0. Το χάλκινο πήρε ο Ινούε (Ιαπωνία) που κέρδισε τον Φεντορίσιν (Ουκρανία), με 6 - 5. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης δήλωσε «πολύ ευτυχισμένος. Αυτό το συναίσθημα μπορείς να το ζήσεις μόνο στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Είχα προετοιμαστεί για να πάρω ένα μετάλλιο και τελικά πήρα το χρυσό. Το επίπεδο του τουρνουά ήταν πολύ υψηλό». Στα 66 κιλά, πρώτευσε ο Ουκρανός Ελμπρους Τεντέγιεφ, που επικράτησε του Αμερικανού Τζαμίλ Κέλι με 5-1. Το χάλκινο πήρε Μουρταζάλιεφ (Ρωσία) που κέρδισε τον Σπιριντόνοφ (Καζακστάν) με 2 - 1. Τον τίτλο του φαβορί δικαίωσε ο Ρώσος Μπουβάισα Σαϊτίεφ, που (στα 74 κιλά) κατέκτησε την πρώτη θέση. Κέρδισε 7-0, τον Γκενάντι Λαλίεφ (Καζακστάν). Τρίτος αναδείχτηκε ο Κουβανός Φουντορά που νίκησε 3 - 1 τον Πολωνό Μπρζοζόφσκι. Στα 84 κιλά την πρώτη θέση πήρε ο Αμερικανός Κάελ Σάντερσον. Κέρδισε τον Κορεάτη Εουΐ Γιάε Μουν με 3-1. Την τρίτη θέση πήρε ο Ρώσος Σαζίντοφ που κέρδισε τον Κουβανό Ρομέρο με 5 - 3. Ο Αρτούρ Ταϊμαζόφ (Ουζμπεκιστάν) ήταν ο μεγάλος νικητής, στην κατηγορία των 120 κιλών, αφού επικράτησε του Ιρανού Αλιρεζά Ρεζαεΐ με πτώση σε 4' και 33". Ο Πολατσκί (Τουρκία) πήρε το χάλκινο κερδίζοντας με 3 - 1 τον Μουταλίμοφ (Καζακστάν). Στα 96 κιλά, πρώτευσε ο Ρώσος, Καντγιμουράτ Γκατσάλοφ που νίκησε τον Μαγκομέντ Ιμπραγκίμοφ (Ουζμπεκιστάν) με 4-1. Το χάλκινο πήρε ο Ιρανός Χεϊνταρί που κέρδισε τον Αμερικανό Κόρμιερ με 3-2.

Τιμωρήθηκε ο Ανούς

Δε διατήρησε για πολύ τα πρωτεία του κόσμου ο Ούγγρος Αντριάν Ανούς. Ο Ούγγρος σφυροβόλος που είχε επικρατήσει στον τελικό του αγωνίσματός του, έχοντας καλύτερη βολή στα 83.19μ, θ' αναγκαστεί να επιστρέψει το χρυσό του μετάλλιο, αφού η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή ανακοίνωσε την Κυριακή ότι ο αθλητής δεν ακολούθησε τις διαδικασίες ελέγχου ντόπινγκ, όπως αυτές προβλέπονται από τους κανονισμούς αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα.

Ετσι τη θέση του 31χρονου σφυροβόλου στην πρώτη θέση του βάθρου θα πάρει ο Κοζί Μουροφούσι από την Ιαπωνία που είχε καταταγεί δεύτερος, ενώ χρώμα στο μετάλλιο θ' αλλάξει και ο Λευκορώσος, Ιβαν Τιχόν που είχε αποσπάσει το χάλκινο μετάλλιο. Αυτό θα κρεμάσει στο λαιμό του ο Τούρκος Εσρέφ Απάκ.

ΜΠΑΣΚΕΤ
Χρυσοί... Γκαούτσος

Σε ρυθμούς τανγκό... χορεύει πλέον το χρυσό. Η Αργεντινή, για τους άνδρες, επικράτησε της Ιταλίας με 89-64 (43 - 41) και στέφθηκε πρώτη Ολυμπιονίκης. Το χάλκινο κατέκτησαν οι Αμερικάνοι που κέρδισαν, στο μικρό τελικό τη Λιθουανία με 104-96. Στις γυναίκες οι ΗΠΑ κατέλαβαν την πρώτη θέση, αφού επικράτησαν της Αυστραλίας με 74-63 (29-26). Την τρίτη θέση κατέκτησε η Ρωσία που κέρδισε τη Βραζιλία με 71 - 62.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Η Κροατία πήρε το χρυσό μετάλλιο στο χάντμπολ, αφού στον τελικό του τουρνουά ανδρών επικράτησε της Γερμανίας με 26-24. Στον μικρό τελικό η Ρωσία κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, αφού νίκησε την Ουγγαρία με 28-26. Στις γυναίκες το χρυσό πήρε η Δανία, που νίκησε την Κορέα με 38-36 και χάλκινη ήταν η Ουκρανία που νίκησε τη Γαλλία με 21-18.