Συμπαίκτες στον αγώνα για αθλητισμό με δικαιώματα

Σε κινητοποίηση στην κεντρική πλατεία Ιωαννίνων προχώρησαν πρόσφατα (8/7) τα αθλητικά σωματεία του νομού Ιωαννίνων, απαιτώντας στήριξη από το δήμο, την Περιφέρεια και τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού για να συνεχίσουν να υπάρχουν. Τα ερασιτεχνικά σωματεία εκφράζουν την αγωνία τους για τις δυσμενείς επιπτώσεις της πανδημίας για τον αθλητισμό, οι οποίες ήρθαν να προστεθούν στα χρόνια και οξυμένα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

Κεντρικός ομιλητής στη συγκέντρωση ήταν ο εκπρόσωπος της ομάδας ΕΑΣ «Μαχητής», Γ. Βλάχος, που ανέφερε μεταξύ άλλων: «Το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο φυτοζωεί, οι παράγοντες φτύνουμε αίμα για να κρατήσουμε όρθιες τις ομάδες, ξοδεύοντας υπέρογκα και για παράλογες αιτίες ποσά. Γήπεδα και εγκαταστάσεις ρημάζουν, αθλητές θέτουν σε κίνδυνο την υγεία και τη σωματική τους ακεραιότητα. Πρέπει να πληρώνουμε για τη χρήση επικίνδυνων γηπέδων, όπως της ΕΠΣΗΠ (σ.σ. Ενωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηπείρου), την ίδια ώρα που πολλά άλλα γήπεδα είναι απαγορευμένα για τα ερασιτεχνικά σωματεία και τσιφλίκι των ΠΑΕ».

Τη συγκέντρωση χαιρέτισαν ο Χ. Καράκογλου, παλαίμαχος μαραθωνοδρόμος, ο οποίος επικεντρώθηκε στο θέμα των υποδομών σε επίπεδο δήμων και την αναγκαιότητα της φυσικής αγωγής στις μικρές ηλικίες, και ο Α. Μαχτσίρας, σχολικός γυμναστής, ο οποίος αναφέρθηκε στη μεγάλη έλλειψη που υπάρχει σε χώρους άθλησης στην πόλη, την ίδια ώρα που δίνουν απλόχερα χώρους σε ΠΑΕ. Χαιρέτισε τέλος η Γκουζάλ Τουλιαγκάνοβα, εκπρόσωπος Φοιτητικών Συλλόγων που στήριξαν την κινητοποίηση και μίλησε για την ανάγκη στήριξης του ερασιτεχνικού αθλητισμού.

Είχε προηγηθεί η συνάντησή τους στην ετήσια Γενική Συνέλευση της ΕΠΣΗΠ, όπου τα ερασιτεχνικά σωματεία συναποφάσισαν το ακόλουθο κοινό πλαίσιο διεκδικήσεων:

Εκτακτη οικονομική ενίσχυση από τη ΓΓΑ και πάγωμα - ρύθμιση οφειλών τους για το 2020. Να καλυφθούν τα έξοδα διαιτησίας από την ΕΠΣΗΠ για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021. Δωρεάν χρήση όλων των γηπέδων, να αναλάβουν οι δήμοι όλα τα λειτουργικά έξοδα συντήρησης γηπέδων που τους ανήκουν και παραχωρούνται στα ερασιτεχνικά σωματεία, κ.ά.

Τα ερασιτεχνικά σωματεία που συνυπογράφουν τα αιτήματα είναι τα εξής: ΑΟ Ζωοδόχος, ΤΙΤΑΝ Λογγάδων, ΑΟ Ανατολής, ΠΑΣ Κράψης, ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου, ΑΕ Μικρασιατών, ΠΑΟ «Αετός» Μ. Περιστερίου, ΑΕ Κληματιά, ΑΕ Πραμάντων, ΑΟ Αμερού Μηλέας, ΑΣ «Αχέρων» Ρωμανού, ΕΑΣ «Μαχητής» Ιωαννίνων, ΠΑΣ «Θύελλα» Κατσικάς, ΑΟ Νεοχωρόπουλου, ΑΟ Κοσμηρά, Προοδευτική Περάματος.

SUPER LEAGUE 1
«Πέταξαν» οι «Δικέφαλοι» σε Φάληρο και ΟΑΚΑ

Ο ΠΑΟΚ με τη νίκη επί του Ολυμπιακού διατηρεί τα «ηνία» για τη 2η θέση

Eurokinissi

Με πολύ σημαντικές νίκες συνέχισαν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην προσπάθειά τους για κατάληψη της 2ης θέσης στη Super League 1, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ οι «Δικέφαλοι» επικράτησαν εκτός έδρας του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού αντίστοιχα.

Στο Φάληρο ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 και υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα μετά από 44 αγώνες. Συνέχισε έτσι την καλή παράδοσή του στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» τα τελευταία χρόνια και διατήρησε το προβάδισμα για τη 2η θέση έναντι της ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Ολυμπιακό πάντως να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ (δοκάρι ο Σεμέδο στο 32'). Το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά: Στο 90' ο Μιχάι σκόραρε και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, καθώς το γκολ του Χασάν για τον Ολυμπιακό στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από χρήση VAR.

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό και έσπασε μια δυσμενή παράδοση 14 ετών χωρίς ήττα στα μεταξύ τους παιχνίδια ως φιλοξενούμενη, ενώ έμεινε και σε κοντινή απόσταση από τον ΠΑΟΚ. Η «Ενωση» άνοιξε το σκορ με τον Τσιγκρίνσκι στο 8', ο Παναθηναϊκός όμως απάντησε γρήγορα με τον Κουρμπέλη (16'). Στο 43' ο Ολιβέιρα έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ελέγξουν απόλυτα τον αγώνα, φτάνοντας και σε τρίτο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρντε στις καθυστερήσεις.

«Διπλό» γοήτρου και ψυχολογίας πήρε ο Αρης στο Ηράκλειο, νικώντας 1-0 τον ΟΦΗ, σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα και έχασαν πολλές ευκαιρίες. Δίχτυα βρήκε μόνο ο Φετφατζίδης (14'), κάτι όμως που αποδείχθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα, ενώ για τους γηπεδούχους μοιραίος ήταν ο Φιγκειρέδο, ο οποίος μεταξύ άλλων ευκαιριών έχασε πέναλτι (στο 50', απέκρουσε ο Κουέστα) και είχε τελική στο δοκάρι (77'), ενώ η καταστροφική του εμφάνιση ολοκληρώθηκε με αποβολή στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 85, ΠΑΟΚ 71, ΑΕΚ 68, Παναθηναϊκός 52, Αρης 41, ΟΦΗ 36.

Πλέι άουτ: «Διπλό» παραμονής ο Παναιτωλικός

Την παραμονή του στην κατηγορία εξασφάλισε ουσιαστικά ο Παναιτωλικός, μετά την αποφασιστική του νίκη με 2-1 επί του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, στο σημαντικότερο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής των πλέι άουτ. Από την άλλη ο Πανιώνιος παρέμεινε ουραγός και σε δεινή θέση, ενώ το φάσμα του υποβιβασμού αντιμετωπίζει και η Ξάνθη, που επίσης ηττήθηκε εντός έδρας, 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης. Κατά τ' άλλα ο Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα από τον Βόλο με σκορ 3-2, ενώ ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Λαμία και ΑΕΛ.

Η βαθμολογία: Αστέρας Τρίπολης 42, Ατρόμητος 41, ΑΕΛ 35, Λαμία 34, Βόλος 31, Παναιτωλικός 26, Ξάνθη 23, Πανιώνιος 22.

VOLLEYLEAGUE
Επιστροφή στην κορυφή για τον Παναθηναϊκό

Πρωταθλητής Ελλάδας μετά από 14 χρόνια στέφθηκε ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ

Eurokinissi

Στην κορυφή του ελληνικού βόλεϊ επέστρεψε μετά από 14 χρόνια ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 2-0 νίκες του Ολυμπιακού στη σειρά των τελικών της Volleyleague και κατέκτησε πανηγυρικά τον τίτλο του πρωταθλητή. Μετά το «διπλό» στου Ρέντη με 3-0 σετ, οι «πράσινοι» νίκησαν τον «αιώνιο» αντίπαλό τους και στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στον δεύτερο τελικό, με 3-1 σετ.

Στον δεύτερο τελικό ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε 1-0 σετ (25-22), ενώ και στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 21-20 και έμοιαζε να οδεύει ολοταχώς προς το «διπλό» και την ισοφάριση της σειράς σε 1-1. Ολα όμως άλλαξαν όταν εισήλθε στον αγώνα ο έμπειρος Σωτήρης Πανταλέων για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» με επιμέρους 5-1 έκαναν το 25-22 και ισοφάρισαν τα σετ σε 1-1, ενώ στη συνέχεια κυριάρχησαν και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους «ερυθρόλευκους», καθώς πήραν το τρίτο σετ με 25-15 και το τέταρτο με 25-13. Ο τίτλος του Παναθηναϊκού έχει ιδιαίτερη αξία για τον προπονητή του, Δημήτρη Ανδρεόπουλο, ο οποίος έγινε ο δεύτερος μετά τον Στέλιο Καζάζη που αναδείχθηκε πρωταθλητής με το «Τριφύλλι» τόσο ως παίκτης όσο και ως προπονητής.

Παναθηναϊκός: Τσάτσιτς 6, Γιάκομπσεν 2, Ρανγκέλ 9, Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 9, Πελεκούδας 7, Ζήσης, Πανταλέων 8

Ολυμπιακός: Πετρέας 8, Χουσάι 8, Ασπιώτης 9, Βουλκίδης 2, Τερβαπόρτι 3, Γκέργκι 8, Κοκκινάκης, Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3, Κουμεντάκης 7, Ριζόπουλος 2

ΕΠΟ
Παραιτήσεις στην Επιτροπή Εφέσεων

Λίγες μέρες μετά την απόφαση του Ευρωπαϊκου Αθλητικού Δικαστηρίου να επιστρέψει τους 7 βαθμούς στον ΠΑΟΚ και να παραπέμψει την υπόθεση της πολυ-ιδιοκτησίας ξανά για εκδίκαση στην Επιτροπή Εφέσεων της ΕΠΟ, υπήρξαν εξελίξεις στη δεύτερη. Ο πρόεδρος της Επιτροπής, Παναγιώτης Φιλόπουλος, ανακοίνωσε την παραίτησή του, για οικογενειακούς και προσωπικούς λόγους όπως είπε. Ακολούθησε η παραίτηση του μέλους της Επιτροπής Γεράσιμου Βρυώνη.

ΑΓΓΛΙΑ
«Εφυγε» ο Τζάκι Τσάρλτον

Μία εμβληματική μορφή του βρετανικού ποδοσφαίρου, ο Τζάκι Τσάρλτον, απεβίωσε τα ξημερώματα του Σαββάτου σε ηλικία 85 ετών. Ηταν ο μεγαλύτερος αδερφός του επίσης θρύλου του αγγλικού ποδοσφαίρου, Μπόμπι Τσάρλτον, και μαζί πανηγύρισαν την κατάκτηση του Μουντιάλ 1966 από την Εθνική Αγγλίας, της οποίας ήταν μέλη.

Σε όλη του την καριέρα ως ποδοσφαιριστής ο Τζάκι Τσάρλτον αγωνίστηκε στη Λιντς, με την οποία μέτρησε 773 συμμετοχές - περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη - και 96 γκολ. Με τα «Παγώνια» κατέκτησε μεταξύ άλλων το πρωτάθλημα της περιόδου 1968 - 1969 και δύο Κύπελλα Διεθνών Εκθέσεων, το 1968 και το 1971.

Μετά το τέλος της καριέρας του ασχολήθηκε με την προπονητική. Κάθισε στους πάγκους των Μίντλεσμπρο, Σέφιλντ Γουένσντεϊ και Νιουκάστλ, ενώ για μία δεκαετία ήταν ομοσπονδιακός τεχνικός της Ιρλανδίας, την οποία οδήγησε σε δύο Παγκόσμια Κύπελλα (το 1990 και το 1994).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σάλος με τα ναζιστικά τραγούδια του Νόιερ

Σάλος έχει προκληθεί μετά τη δημοσιοποίηση βίντεο στο οποίο εμφανίζεται ο Εμάνουελ Νόιερ, τερματοφύλακας της Μπάγερν Μονάχου και της Εθνικής Γερμανίας, να τραγουδάει ναζιστικό τραγούδι στην Κροατία κατά τη διάρκεια των διακοπών του στο Ντουμπρόβνικ. Συγκεκριμένα, ο Νόιερ εμφανίζεται με παρέα να τραγουδάει τραγούδια της ακροδεξιάς της Κροατίας, τα οποία αποθεώνουν το ναζισμό και τη φασιστική οργάνωση «Ουστάζι». Το βίντεο αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της «Bild» και έχει προκαλέσει σφοδρές αντιδράσεις σε βάρος του αρχηγού της Μπάγερν.