Πέμπτη 8 Νοέμβρη 2018
Σελ. /24
Κομβικές αποστολές για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό

Αγώνες που θα καθορίσουν σε μεγάλο βαθμό την πορεία τους στο Europa League δίνουν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων. Οι ελληνικές ομάδες στοχεύουν στη νίκη με αντιπάλους τη Βίντι και την Ντουντελάνζ, προκειμένου να κρατήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

ΠΑΟΚ: Θέλει τη ρεβάνς

Την προηγούμενη αγωνιστική η Βίντι τού έκοψε τον «αέρα» νικώντας τον μέσα στην Τούμπα, και απόψε στην Ουγγαρία (19.55 - Cosmote Sport 2) ο ΠΑΟΚ αναζητεί μια - κάθε άλλο παρά άτυπη - ρεβάνς. Η μάχη έχει ανάψει για τη 2η θέση και την πρόκριση στον 8ο όμιλο, καθώς πίσω από την Τσέλσι (που με 9 βαθμούς έχει «καθαρίσει» την πρωτιά) ισοβαθμούν στους 3 β. ο «Δικέφαλος του Βορρά», η Βίντι και η Μπάτε Μπορίσοφ. Η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί, λοιπόν, δεν επιτρέπει δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών στην ελληνική ομάδα. Σε περίπτωση νίκης, αντίθετα, πραγματοποιεί σημαντικό βήμα για την πρόκριση, καθώς θα κρατάει την τύχη στα χέρια της, φιλοξενώντας την Μπάτε στην Τούμπα.

Στον ΠΑΟΚ είναι τώρα περισσότερο υποψιασμένοι για τις δυνατότητες των Ούγγρων και αισιοδοξούν ότι θα εμφανιστούν σαφώς πιο έτοιμοι απ' ό,τι στον αγώνα της Τούμπας. Στην αποστολή εντάχθηκαν οι Πασχαλάκης και Κάνιας που ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους, ενώ μετά από καιρό θα δώσει το «παρών» και ο Χατσερίντι.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπάτε υποδέχεται την Τσέλσι (22.00 - Cosmote Sport 4).

• Η βαθμολογία: Τσέλσι 9, Μπάτε 3, ΠΑΟΚ 3, Βίντι 3.
OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Με το ρόλο του φαβορί

Το ρόλο του φαβορί καλείται να επιβεβαιώσει ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης», υποδεχόμενος την Ντουντελάνζ (22.00 - Cosmote Sport 3). Με νίκη οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούνται ζωντανοί στη διεκδίκηση μίας από τις δύο πρώτες θέσεις στον 5ο όμιλο, απέναντι στην πρωτοπόρο Ρεάλ Μπέτις και τη 2η Μίλαν. Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά το διπλό επί του Αρη για το πρωτάθλημα και εφαλτήριο την επικράτηση στον προηγούμενο αγώνα με την Ντουντελάνζ στο Λουξεμβούργο, ο Ολυμπιακός θέλει να πάρει το μέγιστο των 6 βαθμών απέναντι στην ομάδα - «αδύναμο κρίκο» του ομίλου. Παράλληλα, συνεχίζοντας νικηφόρα, να ανέβει ψυχολογικά ενόψει του προσεχούς ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα.

Για τον τεχνικό του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς, η ομάδα πρέπει να φανεί συγκεντρωμένη σήμερα απέναντι στους αντιπάλους, που θα προσπαθήσουν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση, όπως έκαναν και στον προηγούμενο αγώνα, ενώ χαρακτήρισε τον αγώνα σημαντικό αλλά όχι καθοριστικό για το στόχο της πρόκρισης. Οι αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Αρη δείχνουν πιθανές για τον Πορτογάλο τεχνικό.

• Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπέτις φιλοξενεί τη Μίλαν (22.00 - Cosmote Sport 2).
  • Η βαθμολογία: Μπέτις 7, Μίλαν 6, Ολυμπιακός 4, Ντουντελάνζ 0.
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Με Χάντερ στην κορυφή

Σημαντική νίκη επί της Φουενλαμπράδα πέτυχε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου της στο BCL

Παρότι έκανε τα εύκολα δύσκολα εξαιτίας της αδυναμίας της να «κλειδώσει» τη νίκη, η ΑΕΚ δεν το πλήρωσε και νίκησε 78-71 την ισπανική Φουενλαμπράδα, στον χτεσινό αγώνα στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου του FIBA Champions League. Ετσι οι «κιτρινόμαυροι» επανήλθαν στις επιτυχίες μετά την ήττα - αποκλεισμό από τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο και πήραν σημαντική ψυχολογική ένεση. Παράλληλα, έφτασαν τον απολογισμό τους σε 4 νίκες - 1 ήττα, κάτι που τους φέρνει στην 1η θέση του ομίλου, μαζί με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Στο χτεσινό παιχνίδι η «Ενωση», αν και δεν απέφυγε τις γνωστές διακυμάνσεις στο παιχνίδι της, που καθιστούσαν απειλητικούς τους αντιπάλους της, εντούτοις κατάφερε αυτήν τη φορά να διατηρεί εκείνη τον έλεγχο του αγώνα, ακόμα και στα κρίσιμα σημεία, έχοντας ως κορυφαίο τον Χάντερ.

«Χτυπώντας» μέσα στη ρακέτα, παίζοντας έξυπνα και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Ισπανών, η ΑΕΚ είχε τα «ηνία» στο πρώτο μέρος (24-19 στο 10', 41-34 στο 20'). Από τα μισά της 3ης περιόδου, όμως, τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των γηπεδούχων και τα πολλά τους λάθη έδωσαν το δικαίωμα στη Φουενλαμπράδα να «τρέξει» σερί 10-0 και να μείνει κοντά στο σκορ (59-54 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ συνέχισε να «παίζει με τη φωτιά», κατάφερε όμως να διαφυλάξει το προβάδισμα μέχρι τέλους.

ΑΕΚ: Τσαλμπούρης 7, Ματσιούλις 4, Ρατάν-Μέις 6, Λαρεντζάκης 7, Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 9, Σαντ-Ρος 10, Ρόμπερτσον 6, Γιαννόπουλος, Χάντερ 24.

Φουενλαμπράδα: Ο'Λίρι 13, Ρούπνικ 9, Μπέλας 7, Γκαρθία 5, Κρουζ 12, Γιόρκα 10, Γκονθάλεθ, Κλαρκ 2, Εγιένγκα 7, Ζάνα 2, Νογκέιρα 4.

EUROLEAGUE
Μετρούν αντίστροφα οι «αιώνιοι»

Αντίστροφα για την πρώτη κόντρα στην Εuroleague μετρούν πλέον οι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ενόψει της αυριανής αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης. Μάλιστα, η πρώτη κόντρα βρίσκει τους δύο αντιπάλους ισόβαθμους με απολογισμό 3 νίκες - 2 ήττες μέχρι τώρα, κάτι που δίνει ακόμα μια ιδιαιτερότητα στο αυριανό ραντεβού.

Στα αγωνιστικά, τα ευχάριστα για τους γηπεδούχους είναι η επιστροφή του Παπαπέτρου στις προπονήσεις, ο οποίος ξεπέρασε τις στομαχικές ενοχλήσεις και τέθηκε στη διάθεση του Πασκουάλ για την αναμέτρηση. Αντίθετα, για τον Ολυμπιακό, δύσκολα δείχνει να προλαβαίνει τη συμμετοχή ο Στρέλνιεκς αφού δεν κατάφερε να πάρει μέρος στις τελευταίες προπονήσεις. Απών θα είναι και ο Αγραβάνης, που συνεχίζει το ατομικό πρόγραμμα.

Κόντρα αήττητων στο Μιλάνο

Το ντέρμπι του ρετιρέ στο Μιλάνο μεταξύ των δύο αήττητων ομάδων μέχρι στιγμής, Αρμάνι και ΤΣΣΚΑ Μόσχας (21.45 Novasports 3), ξεχωρίζει στο σημερινό... πρώτο πιάτο της 6ης αγωνιστικής. Στα ενδιαφέροντα και η δοκιμασία της Ρεάλ Μαδρίτης στο Τελ Αβίβ με αντίπαλο τη Μακάμπι (21.05 Novasports 1). Η Μπάγερν Μονάχου θα υποδεχθεί την Νταρουσάφακα (21.00 Novasports 4) ενώ η Γκραν Κανάρια την Εφές (22.45 Novasports 2).

ΠΟΛΟ
Στη Βουλιαγμένη το ντέρμπι

Τις υψηλές φετινές βλέψεις της στην Α1 γυναικών επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο η Βουλιαγμένη με τη μεγάλης σημασίας νίκη της επί του Ολυμπιακού χτες στον Λαιμό με 7-5 για τη 2η αγωνιστική του Α' ομίλου της κατηγορίας. Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ από το πρώτο, κιόλας, οκτάλεπτο (3-1), ενώ αύξησε τη διαφορά στο ημίχρονο (5-1). Πιο αμφίρροπο ήταν το 3ο οκτάλεπτο όταν ο Ολυμπιακός μείωσε (6-3), όμως ο ΝΟΒ με πρωταγωνίστρια την Ξενάκη κράτησε τη διαφορά και τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-0, 1-2, 1-2

Οι σκόρερ:

Βουλιαγμένη: Διαμαντοπούλου 1, Ξενάκη 3, Πάτρα 1, Ελληνιάδη 2.

Ολυμπιακός: Εγκενς 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Γκόφερς 1, Τσουκαλά 1.

Α1 ανδρών: Στα ψηλά ο Υδραϊκός

Ο Υδραϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι για τα ψηλά της βαθμολογίας αφού επικράτησε των μέχρι πρότινος αήττητων Χανίων με 15-9 για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Ετσι η ομάδα της Υδρας αναρριχήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας έχοντας 10 βαθμούς. Σεφτέ στις νίκες έκαναν η Χίος και ο ΠΑΟΚ επικρατώντας του Περιστερίου 9-5 και του ΟΦΘ 15-6 αντίστοιχα.

Δυσκόλεψε το έργο του

Απομακρύνονται οι ελπίδες πρόκρισης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος χτες γνώρισε εντός έδρας ήττα 3-0 από τη Φρανκφούρτη, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Πλέον η ελληνική ομάδα στη ρεβάνς της Γερμανίας καλείται να πετύχει «καθαρή» νίκη (με 3-0 ή 3-1 σετ), προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, αποκλείεται και συνεχίζει στο CEV Cup.

Οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν το σερβίς, ενώ είχαν και χαμηλά ποσοστά στο μπλοκ, στοιχεία που διαμόρφωσαν τις συνθήκες για την αποτυχία τους. Από την πλευρά της η γερμανική ομάδα με πρωταγωνιστές τους Κάρλιτζεκ και Μρντακ είχε τις λύσεις, ιδιαίτερα στα κρίσιμα σημεία του 1ου και του 3ου σετ, φτάνοντας έτσι στην εύκολη σχετικά επικράτηση.

Τα σετ: 25-27, 17-25, 21-25.

Πρώτο βήμα για τις «ερυθρόλευκες»

Εύκολη νίκη που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Challenge Cup γυναικών πήρε ο Ολυμπιακός, με 3-0 επί της Ντιεκίρχ από το Λουξεμβούργο, στον χτεσινό πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στο κλειστό του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν απόλυτα και «καθάρισαν» τον αγώνα μέσα σε μόλις 55 λεπτά, με το 25-4 του πρώτου σετ και το 25-2 του δεύτερου σετ να μαρτυρούν τη διαφορά δυναμικότητας. Στο δε τρίτο, η ελληνική ομάδα χαλάρωσε και υπέπεσε σε λάθη, με αποτέλεσμα να νικήσει «μόνο» 25-12.