Τρίτη 26 Οχτώβρη 2021
Σελ. /28
SUPER LEAGUE 1
Στον Ολυμπιακό το ντέρμπι, ανέβηκε η ΑΕΚ

Η νίκη επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής διατήρησε τον Ολυμπιακό μόνο 1ο

Η νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και το σημαντικότατο «διπλό» της ΑΕΚ στον Βόλο έφεραν ανακατάταξη στις πρώτες θέσεις της Super League 1 μετά την 7η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρήθηκαν μόνοι 1οι, με την «Ενωση» να περνάει μόνη 2η στο κατόπι τους.

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον ΠΑΟΚ, με εφαλτήριο την απόδοσή του στο πρώτο ημίχρονο και πρωταγωνιστή τον Αγκιμπού Καμαρά. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις μεσοαμυντικές αδυναμίες του «Δικεφάλου του Βορρά» και προηγήθηκαν 2-0 στα πρώτα 45 λεπτά (Καμαρά 22', Μασούρας 31'), ενώ έχασαν και σημαντικές ευκαιρίες, με κυριότερη το διπλό δοκάρι του Ελ Αραμπί. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν ένα ακόμα δοκάρι, με τον Καμαρά, και στη συνέχεια έριξαν τον ρυθμό τους, κάνοντας παιχνίδι διαχείρισης. Ο δε ΠΑΟΚ, χάρη και στις αλλαγές του Λουτσέσκου, έδειξε καλύτερα στοιχεία στην επανάληψη, αρχικά απειλώντας με τον Μιχαηλίδη (δοκάρι), και μείωσε με τον Μουργκ (81'), αλλά μέχρι εκεί.

Πολύτιμη βαθμολογικά και ψυχολογικά εκτός έδρας νίκη στο Πανθεσσαλικό πήρε η ΑΕΚ, 3-1 επί του Βόλου, σε ένα «χορταστικό» ματς με πολλή ένταση, παράπονα για τη διαιτησία και απρόοπτα. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και έχασαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, ενώ μετά τα πρώτα 20 λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί, χάνοντας και πέναλτι με τον Ρεγκάτεν (38'). Η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε και μέχρι την ανάπαυλα πήρε σημαντικό προβάδισμα με τα γκολ των Ανσαριφάρντ (43') και Τσούμπερ (45'). Στην επανάληψη ο Βόλος, παρότι δεν κατάφερε να πιέσει αισθητά την ΑΕΚ, ξαναμπήκε στο ματς μειώνοντας με αυτογκόλ του Βράνιες (79'), στις καθυστερήσεις όμως ο Χατζισαφί σφράγισε τη νίκη της ΑΕΚ. Εντονη ανησυχία προκλήθηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον τραυματισμό του Λιβάι Γκαρσία μετά από αρκετά άτσαλη πτώση, ωστόσο οι εξετάσεις έδειξαν ότι απέφυγε τα χειρότερα.

Στη Τρίπολη ο Αστέρας επιβεβαίωσε την αγωνιστική του άνοδο το τελευταίο διάστημα, νικώντας 2-1 τον Παναθηναϊκό, που για μία ακόμη φορά φέτος δεν τα κατάφερε εκτός έδρας. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με σκόρερ τον Καρλίτος (30'), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με γκολ από τους Μπαράλες (32' πέναλτι) και Σόνι (43').

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Αρης κυριάρχησε πλήρως απέναντι στον Παναιτωλικό και πήρε ευρεία νίκη 5-1 (Καμαρά 18', Μπερτόλιο 34' πέν., Σούντγκρεν 37', Γκαμά 44' πέν., Εντιαγέ 52' - Βέργος 67' πέν.).

• Αλλα αποτελέσματα: Ατρόμητος - Ιωνικός 0-2, Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0, ΟΦΗ - Λαμία 0-0.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 17, ΑΕΚ 16, ΠΑΟΚ 13, Βόλος 13, Παναθηναϊκός 10, ΠΑΣ Γιάννινα 9, Ιωνικός 8, Αρης 8 (-6), ΟΦΗ 8, Αστέρας Τρίπολης 8, Λαμία 5, Παναιτωλικός 5, Απόλλων Σμύρνης 5, Ατρόμητος 2.

• Σε χτεσινή του απόφαση το διαιτητικό δικαστήριο της ΕΠΟ έκανε δεκτή την προσφυγή του Ολυμπιακού κατά της απόφασης της Super League 1 για κεντρική διαχείριση των τηλεοπτικών του πρωταθλήματος από τη σεζόν 2023 - 2024.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2020
Κορυφαίος Ελληνας αθλητής ο Μ. Τεντόγλου

Ο Μίλτος Τεντόγλου με το χρυσό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο

Τoν τίτλο του κορυφαίου Ελληνα αθλητή στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο απέσπασε ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους, Μίλτος Τεντόγλου. Ο νεαρός άλτης βραβεύτηκε από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή για μια ακόμη διάκριση στην πορεία του, στο γκαλά της Διεθνούς Ενωσης Εθνικών Ολυμπιακών Επιτροπών, όπου βραβεύτηκαν αθλητές που ξεχώρισαν στους Αγώνες του 2020.

Σημειώνεται πως ο αθλητής του προπονητή των επιτυχιών Γιώργου Πομάσκι κατάφερε στη διοργάνωση του Τόκιο να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο μήκος χάρη στο σπουδαίο του άλμα στην τελευταία προσπάθεια στα 8.41 μ. Αυτό ήταν το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο για τον Μίλτο Τεντόγλου, που έχει ήδη κατακτήσει 5 χρυσά μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα όλων των ηλικιών, καθώς και ένα ασημένιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων, το 2016.

Οι υπόλοιπες βραβεύσεις

Πέραν του Μίλτου Τεντόγλου βραβεία ακόμα έλαβαν: Καλύτερη επίδοση σε άθλημα πολλών αθλητών στις γυναίκες: Ομάδα Ξιφασκίας της Εσθονίας στην Κατηγορία Εpse. Καλύτερη επίδοση σε άθλημα πολλών αθλητών στους άνδρες: Ομάδα ποδηλασίας track pursuit της Ιταλίας. Καλύτερη γυναικεία ομάδα του Τόκιο 2020: Γυναικεία Ομάδα Ράγκμπι Νέας Ζηλανδίας. Καλύτερη ανδρική ομάδα του Τόκιο 2020: Ανδρική Ομάδα Μπέιζμπολ Ιαπωνίας. Καλύτερη αθλήτρια του Τόκιο 2020: Μάτζι Μακ Νιλ - Καναδάς (κολύμβηση). Καλύτερος Ανδρας αθλητής του Τόκιο 2020: Ελιουντ Κιπτσόγκε - Κένυα (μαραθώνιος). Εξαιρετική επίδοση αθλητή: Μιτζέι Λόπεζ - Κούβα (πάλη). Καλύτερη Εθνική Ολυμπιακή Επιτροπή του Τόκιο 2020: Ιαπωνική Ολυμπιακή Επιτροπή. Συμβολή στο Ολυμπιακό Κίνημα: Τζον Κόατς - αντιπρόεδρος της ΔΟΕ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ
Να παραμείνει στα ψηλά

Θέλοντας να δείξει αντίδραση μετά την ήττα στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ, ο Ολυμπιακός υποδέχεται σήμερα στο ΣΕΦ την Αλμπα Βερολίνου για την 6η αγωνιστική της Euroleague (21.00, Νovasports Prime). Με βασική επιδίωξη να διατηρηθούν στις υψηλές βαθμολογικές θέσεις της διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκοι» ψάχνουν την επιστροφή στις νίκες. Προκειμένου παράλληλα να διατηρήσουν την καλή ψυχολογία ενόψει και της επόμενης αναμέτρησης, επίσης εντός, με τη Φενερμπαχτσέ, την Πέμπτη 28/10. Στον απόηχο και της δύσκολης νίκης στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή για το πρωτάθλημα, ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, ζήτησε τη μέγιστη προσοχή από τους παίκτες του. Απέναντι, όπως είπε, σε μια αντίπαλο που φέτος εμφανίζεται ιδιαίτερα ενισχυμένη σε όλες τις θέσεις και έχει αλλάξει το στιλ παιχνιδιού. Ο Ελληνας τεχνικός έδειξε να απορρίπτει το θέμα της πιθανής κόπωσης ως δικαιολογία τονίζοντας πως είναι νωρίς αυτή να συσχετιστεί με την απόδοση. Για τον Ολυμπιακό εκτός αποστολής είναι ο τραυματίας Χασάν Μάρτιν, ενώ αμφίβολος παραμένει ο Δ. Παπανικολάου.

Αλλα σημερινά παιχνίδια: Μονακό - Ερυθρός Αστέρας (20.00, Novasports 5), Φενερμπαχτσέ - Μπαρτσελόνα (20.00, NS 4), Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ζαλγκίρις (21.00, NS 6), Μπάγερν Μονάχου - Αρμάνι (21.45, NS 4).

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Ξεχωρίζουν τα ματς σε Λάρισα και Λιβαδειά

Οι αναμετρήσεις στη Λάρισα και στη Λιβαδειά ξεχωρίζουν στο σημερινό πρώτο μέρος της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας στο ποδόσφαιρο (αύριο και την Πέμπτη τα άλλα δύο σκέλη). Η ΑΕΛ υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα (17.15) και ο Λεβαδειακός τον Αστέρα Τρίπολης (15.00), σε δύο αγώνες που ξυπνούν μνήμες από τις μεταξύ τους κόντρες σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας.

Επίσης σήμερα στις 15.00, η Αναγέννηση Καρδίτσας φιλοξενεί την Καλλιθέα.

Θυμίζουμε ότι όλοι οι αγώνες είναι νοκ άουτ, με τους νικητές να προκρίνονται στην 6η φάση της διοργάνωσης.

Απώλεια για τον Φοίνικα στη Νέα Σμύρνη

Η απώλεια βαθμών του Φοίνικα Σύρου στη Νέα Σμύρνη, όπου πήρε δύσκολη νίκη στο τάι μπρέικ επί του γηπεδούχου Μίλωνα με 3-2 (16-25, 21-25, 25-23, 25-22, 12-15), ξεχώρισε στη 2η αγωνιστική της Volleyleague. Αντίθετα ο Ολυμπιακός, με φόρα από την ευρωπαϊκή πρόκριση, επικράτησε άνετα και του Φίλιππου Βέροιας, με 3-0 σετ (27-25, 25-16, 25-19). Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ επί της Κηφισιάς με 3-1 σετ (23-25, 25-22, 22-25, 20-25).

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 6, Παναθηναϊκός 6, Φοίνικας Σύρου 5, Μίλων 4, ΠΑΟΚ 3, Κηφισιά 0, Φίλιππος Βέροιας 0, ΟΦΗ 0.

BASKET LEAGUE
Νίκη - θρίλερ για ΑΕΚ, αγχώθηκε ο Ολυμπιακός

Η νίκη της ΑΕΚ στο φινάλε επί του Αρη με 64-63 στο κλειστό των Ανω Λιοσίων ήταν απ' αυτές που ξεχώρισαν στην 4η αγωνιστική της Basket League. Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα, όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, τη νίκη στην ΑΕΚ έδωσε ο Πετρόπουλος με καλάθι στα 4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Στα αξιοσημείωτα και η δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού στο «Ιβανώφειο», όπου χρειάστηκε την παράταση για να επιβληθεί του αξιόμαχου Ηρακλή με 96-90 (κ.α. 78-78), έχοντας ως κορυφαίο τον Βεζένκοφ (24 π.), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν παράπονα από τη διαιτησία.

Αλλα αποτελέσματα: Περιστέρι - Παναθηναϊκός 62-77, Λαύριο - Λάρισα 91-77, Προμηθέας - Απόλλων Πάτρας 82-66, Κολοσσός Ρόδου - Ιωνικός 88-81.

• Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 8, Λαύριο 7, Προμηθέας 7, Κολοσσός Ρόδου 7, Απόλλων Πάτρας 6, ΑΕΚ 6, Παναθηναϊκός 5, Αρης 5, Ιωνικός 5, Λάρισα 5, Περιστέρι 4, ΠΑΟΚ 4, Ηρακλής 3.
ΠΟΛΟ
Αλλαγές στα ψηλά του Α' ομίλου

Αλλαγές στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας του Α' ομίλου του πρωταθλήματος επιφύλαξε η 4η αγωνιστική στην Α1 ανδρών πόλο. Στα αποτελέσματα ξεχώρισε η νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης επί της ΑΕΚ με 9-6 πιάνοντάς τη στη δεύτερη θέση. Σε αυτήν ανέβηκε και ο Εθνικός μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 9-8. Στον Β' όμιλο το αήττητό του διεύρυνε το δίδυμο της κορυφής, Βουλιαγμένη και Πανιώνιος.

• Αλλα αποτελέσματα: Α' όμιλος: Αρης - Γλυφάδα 8-15. Β' όμιλος: ΟΥΚ Βόλου - ΝΟ Χανίων 11-13, Υδραϊκός - ΓΣ Περιστερίου 7-8, Βουλιαγμένη - Χίος 12-2, Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 14-10.
  • Βαθμολογία: Α' ΟΜΙΛΟΣ: Ολυμπιακός 12, Απόλλων Σμύρνης 9, ΑΕΚ 9, Εθνικός 9, Π. Φάληρο 3, ΠΑΟΚ 3, Γλυφάδα 3, Αρης 0. Β' ΟΜΙΛΟΣ: Βουλιαγμένη 12, Πανιώνιος 12, Υδραϊκός 6, Παναθηναϊκός 6, Περιστέρι 6, Χανιά 3, ΟΥΚ Βόλου 0, Χίος 0.