Τρίτη 18 Ιούλη 2023
Σελ. /28
ΣΤΙΒΟΣ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Κ23
Επιτυχημένη παρουσία της ελληνικής αποστολής

Με 4 μετάλλια και πολλές αξιόλογες εμφανίσεις επιστρέφει από το Εσπο η Εθνική ομάδα

Η Ελίνα Τζένγκο στον ακοντισμό χάρισε στην ελληνική αποστολή το μοναδικό χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση του Εσπο

Με τη συγκομιδή να περιλαμβάνει την κατάκτηση τεσσάρων μεταλλίων (1 χρυσό, 1 ασημένιο και 2 χάλκινα), αρκετά πλασαρίσματα σε τελικούς και εξίσου αρκετές καλές επιδόσεις σε ατομικό επίπεδο, ολοκληρώθηκε η επιτυχημένη παρουσία της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Κ23 που έγινε στο Εσπο της Φινλανδίας. Τα 4 μετάλλια στη διοργάνωση έφεραν την Ελλάδα στη 12η θέση της γενικής κατάταξης, ενώ συνολικά έγιναν 33 τα μετάλλια που έχουν κατακτηθεί από τη χώρα μας μέχρι σήμερα στην ιστορία της διοργάνωσης.

Στις διακρίσεις βάθρου ξεχωρίζει το χρυσό μετάλλιο της Ελίνας Τζένγκο στον ακοντισμό, που πρώτευσε στον τελικό με καλύτερη βολή στα 60,73 μ. δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει των επόμενων υποχρεώσεων και του μεγάλου στόχου της χρονιάς, του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Στίβου της Βουδαπέστης. Δεύτερη ήταν η Γκέντλι Τούντι (Εσθονία) με 57,62 μ. και τρίτη η Ανι-Λινέα Αλανεν (Φινλανδία) με καλύτερη βολή στα 56,67 μ.

Στο ύψος η Παναγιώτα Δόση, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, κατάφερε να πάρει τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο με καλύτερο άλμα στα 1,89 μ. βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ. Εχασε μάλιστα στις λεπτομέρειες το να περάσει τα 1.91 μ. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο συγκεκριμένο αγώνισμα μετά το 2007. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Κύπρια Ελενα Κουλιτσένκο με 1,91 μέτρα και το χάλκινο η Πολωνή Βικτόρια Μιάσο με 1,87 μ.

Συνεχίζοντας τις εντυπωσιακές εμφανίσεις στα σπριντ του τελευταίου διαστήματος η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200 μ. καταλαμβάνοντας την 3η θέση στον τελικό με χρόνο 23.41. Η νεαρή σπρίντερ παρότι φάνηκε να μένει πίσω στα πρώτα 100 μ. μπήκε στην ευθεία με δυνάμεις και σταδιακά ανέβηκε κυνηγώντας ακόμη και το χρυσό μετάλλιο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ντέλφι Κάνσα (Βέλγιο) με 23.31 και δεύτερη ήταν, όπως και στα 100 μ., η Τάκας (Ουγγαρία) με 23.33.

Την εξαιρετική της αγωνιστική κατάσταση επιβεβαίωσε η Γεωργία - Μαρία Δεσπολλάρη που ανέβηκε στο βάθρο των 800 μ. κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό με χρόνο 2.04.14. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Ισπανίδα Ντανιέλα Γκαρθία με 2.02.96 και το ασημένιο στην Βέρα Μάτιλα (Φινλανδία) με 2.03.14.

Στις υπόλοιπες εμφανίσεις ξεχωρίζουν αυτές των ομάδων σκυταλοδρομίας 4Χ400 μ. των γυναικών και 4Χ100 των ανδρών που έφθασαν στην επίτευξη των μοναδικών πανελλήνιων ρεκόρ. Η ομάδα στα 4Χ400, αποτελούμενη από τις Ελμπιόνα Ζενέγια, Βασιλική Μητσιούλη, Λάουρα Ζενέγια και Γεωργία Δεσπολλάρη, τερμάτισε στην προκριματική της σειρά σε 3.40.62 και βελτίωσε το 3.44.08 (από το 1994). Στα 4Χ100 των ανδρών η νεανική ομάδα των Βασίλη Μυριανθόπουλου, Γιάννη Καριοφύλλη, Γιάννη Γρανιτσιώτη και Νίκου Παναγιωτόπουλου προκρίθηκε στον τελικό (όπου ήταν 4η) με σπουδαίο χρόνο από τα ημιτελικά με 39.31 καταρρίπτοντας το 39.32 που είχε σημειωθεί στο μίτινγκ Δρόμεια τον Ιούνη.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2023
Ξεκίνημα σε καλή ρότα

Με αξιόλογες εμφανίσεις σε καλλιτεχνική κολύμβηση και ανοικτή θάλασσα και διπλή νίκη στο πόλο ξεκίνησαν οι ελληνικές υποχρεώσεις

Με αξιόλογες εμφανίσεις σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο άνοιξαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της ελληνικής αποστολής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στη Φουκουόκα της Ισπανίας. Οι πρώτες διακρίσεις για την Ελλάδα ήρθαν από τα αγωνίσματα της συγχρονισμένης κολύμβησης και της ανοικτής θάλασσας ενώ στα ομαδικά αγωνίσματα επιτυχημένη ήταν η πρεμιέρα των Εθνικών ομάδων πόλο ανδρών και γυναικών.

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Διπλή παρουσία σε τελικό

Διπλή παρουσία σε ατομικό και ντουέτο περιλάμβανε η έναρξη των αγώνων στην καλλιτεχνική κολύμβηση για την Ελλάδα. Στο τεχνικό μέρος του σόλο η Ευαγγελία Πλατανιώτη, αν και βρέθηκε μια ανάσα πριν από το μετάλλιο, κατέλαβε την 4η θέση αφού βαθμολογήθηκε για το πρόγραμμά της με 242,500 β. Το χρυσό κατέκτησε η Γιαπωνέζα Γιουκίκο Ινούι, δεύτερη ήταν η Χριστίνα Αλεξανδρή για την Αυστρία και τρίτη η Ισπανίδα Τίο Κάσας. Για την Πλατανιώτη θα ακολουθήσουν οι υποχρεώσεις στο ελεύθερο μέρος του σόλο.

Στο ντουέτο με την 6η θέση στον τελικό ολοκλήρωσε τις προσπάθειές του το δίδυμο των Ευαγγελίας Πλατανιώτη και Σοφίας Μαλκογεώργου με 238,4784 β. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε το δίδυμο της Ιαπωνίας με 273,9500 βαθμούς, δεύτερο ήταν το ιταλικό ντουέτο με 263,0334 και τρίτο το ισπανικό με 257,8368.

ΑΝΟΙΚΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ: Εξαιρετική εμφάνιση Κυνηγάκη

Με εξαιρετική εμφάνιση που τον έφερε στην 6η θέση της γενικής κατάταξης ολοκλήρωσε την παρουσία του στα 10 χλμ. κολύμβησης σε ανοικτή θάλασσα ο Αλκης Κυνηγάκης. Ο Ελληνας κολυμβητής τερμάτισε με χρόνο 1.51.42.10 καταφέροντας για αρκετό μεγάλο διάστημα να μείνει στο προπορευόμενο γκρουπ και κοντά στους αθλητές που διεκδικούσαν τα μετάλλια. Στο ίδιο αγώνισμα ο Αστέριος Δαλδογιάννης τερμάτισε στην 25η θέση με χρόνο 1.4.10.30. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Βέλμπρουκ με 1.50:40.30, με δεύτερο τον Ούγγρο Ραζόφσκι με 1.50.59.00 και τρίτο τον επίσης Γερμανό Κλέμετ με 1.51.00.80.

ΠΟΛΟ: Νικηφόρο ξεκίνημα για άνδρες και γυναίκες

Με επιβλητικό τρόπο άνοιξε τις υποχρεώσεις της για τον όμιλο της πρώτης φάσης του τουρνουά η Εθνική γυναικών που στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου επικράτησε της Ν. Αφρικής με το ευρύ 24-2. Οι Ελληνίδες παίκτριες ήταν καταιγιστικές από την αρχή και δεν άφησαν περιθώρια στις αντιπάλους τους κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενες με 13-2 ενώ στην επανάληψη δεν επέτρεψαν καν να δεχθούν γκολ (6-0, 5-0). Κορυφαίες σκόρερ για την Ελλάδα ήταν οι Πλευρίτου και Φουντώτου που πέτυχαν από 4 γκολ. Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική είναι σήμερα Τρίτη η Αργεντινή.

Νικηφόρα ξεκίνησε τις δικές της αγωνιστικές υποχρεώσεις και η Εθνική ανδρών που για την 1η αγωνιστική του ομίλου της επικράτησε της Αυστραλίας με 13-9 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους. Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Αργυρόπουλος (3 γκολ).

EUROBASKET K20
Χάλκινη η Εθνική νέων

Στα μετάλλια μετά από 6 χρόνια επέστρεψε η Ελλάδα σε επίπεδο ευρωπαϊκού μπάσκετ μετά την επιτυχία της Εθνικής νέων η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket K20 που διοργανώθηκε στο Ηράκλειο. Η Εθνική στον μικρό τελικό της διοργάνωσης στο κλειστό «Δυο Αοράκια» επικράτησε του Βελγίου με 68-64 στην παράταση (κ.α. 56-56) μετά από συναρπαστικό παιχνίδι καταλαμβάνοντας την 3η θέση στη διοργάνωση. Αυτό είναι το 31ο μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα σε μεγάλες διοργανώσεις του μπάσκετ σε όλες τις ηλικιακές βαθμίδες αλλά και το 7ο σε επίπεδο Εθνικής νέων (έξι σε Eurobasket και ένα σε Mundobasket).

Στον μικρό τελικό της διοργάνωσης η Eθνική έφθασε στην μεγάλη επιτυχία χάρη στην απόδοση στο έξτρα πεντάλεπτο και αφού προηγουμένως κατά την κανονική διάρκεια χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο από το -12 (40-52) όπου βρέθηκε στη λήξη της τρίτης περιόδου. Αρχικά οι νεαροί διεθνείς του Κώστα Παπαδόπουλου δεν μπορούσαν να βρουν τις λύσεις απέναντι στους αντιπάλους τους που κρατούσαν τα ηνία στον αγώνα και στο προβάδισμα, ωστόσο τόσο μετά το 30' όσο και στην παράταση η βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας αλλά και οι σωστές επιλογές στην επίθεση, όπου ξεχώρισε η παρουσία των Ζούγρη (16 π.) και Μαντζούκα (10 π.) ήταν αυτά που άνοιξαν τον δρόμο για τη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 13 (1), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 10, Πλώτας 13 (1), Ζούγρης 16, Χατζής, Μερμίγκης 2, Νεόφυτος 2, Οικονομόπουλος 9, Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς

ΒΕΛΓΙΟ (Ιμπενς): Ντε Ρίντερ 15 (1), Λέντεγκεν 8, Μένες 11, Πιντελόν 6 (2), Πουεντέτ 6 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ντι Μαρία 8, Γκριμονπρέζ 7 (1), Βερστρέτε 3 (1)

• Το χρυσό στη διοργάνωση κατέκτησε η Γαλλία που νίκησε στον τελικό το Ισραήλ με 89-79.
ΠΟΛΟ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
Ανέβηκε στο βάθρο η Εθνική

Το χάλκινο μετάλλιο πανηγύρισε η Ελλάδα

Ακόμα ένα μετάλλιο για το ελληνικό πόλο ήρθε από την Εθνική ομάδα Κ15 που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων που έγινε στην Ποντγκόριτσα. Η Εθνική στον μικρό τελικό επικράτησε με 14-13 στα πέναλτι της Σερβίας (κ.α. 9-9) ανεβαίνοντας στο βάθρο της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του με την Εθνική να χάνει μεγάλη ευκαιρία να το καθαρίσει νωρίτερα έχοντας προηγηθεί με 2 γκολ διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Η διαδικασία των πέναλτι χαρακτηρίστηκε από την ευστοχία των δυο αντιπάλων, με το τελευταίο σερβικό πέναλτι του Ραπέιμα να σταματά στο οριζόντιο και να δίνει τη νίκη στην Εθνική μας.

ΕΛΛΑΔΑ (Φώντας Λεμπέσης): Μπερδές, Αγγελόπουλος 4, Ζουζούνης 2, Μανθογιάννης, Λεωνιδάκης, Λαμπάτος, Χατζής 5, Μότσιας, Πατσιλινάκος 1, Ράπτης, Σάρρος 1, Κρεμανταλάς 1, Πιμπλής.

ΣΕΡΒΙΑ: Μουξίνοβιτς, Βογίνοβιτς 2, Νέσκοβιτς 1, Μούνκαν 1, Αντζελιτς 1, Βασίλιεβιτς 2, Ραπέιμα 2, Λούκιτς 1, Μίτσιτς 2, Ουρόσεβιτς, Παύλοβιτς, Βάσιτς 1, Γκότσιτς.

EUROLEAGUE
Πρεμιέρα με ντέρμπι «αιωνίων»

Με το ...καλημέρα της νέας σεζόν στην Euroleague καλούνται να τα πουν οι «αιώνιοι» του ελληνικού μπάσκετ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, με τη Λίγκα να ορίζει το ντέρμπι στην πρεμιέρα την Παρασκευή 6/10, με το παιχνίδι να διεξάγεται στο ΟΑΚΑ. Αυτό διέρρευσε χτες, μια μέρα πριν από την οριστικοποίηση του προγράμματος των αγώνων από την αρμόδια επιτροπή της Λίγκας. Μάλιστα, ειδικά το συγκεκριμένο παιχνίδι αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον εξαιτίας και της πρόσφατης μετακίνησης του διεθνούς γκαρντ Κώστα Σλούκα από τους «ερυθρόλευκους» στους «πράσινους». Ενώ σε επίπεδο Euroleague το συγκεκριμένο ραντεβού θεωρείται το πιο σύντομο απ' όσα έχουν δώσει μέχρι σήμερα οι «αιώνιοι».