Τρίτη 22 Γενάρη 2019
Σελ. /28
ΤΕΝΙΣ - «OPEN» ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ
«Στοπ» σε Φέντερερ και οκτάδα για τον Τσιτσιπά

Η ιστορική νίκη επί του Φέντερερ έστειλε τον Τσιτσιπά στα προημιτελικά του Αυστραλιανού «Open»

Associated Press

Τις επιτυχίες στο χώρο του παγκόσμιου τένις συνεχίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο 20χρονος Ελληνας τενίστας ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά στο Αυστραλιανό «Open» και προκρίθηκε στους «8» μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί του Ελβετού Ρότζερ Φέντερερ, Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης και κατά πολλούς κορυφαίου τενίστα όλων των εποχών, με 20 τίτλους Grand Slam και πλήθος άλλων διακρίσεων - ενδεικτικά, κατέχει το ρεκόρ παραμονής στο Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης με 310 βδομάδες.

Ο Τσιτσιπάς έγινε έτσι ο πρώτος Ελληνας τενίστας που προκρίνεται στα προημιτελικά τουρνουά κατηγορίας Grand Slam. Παράλληλα «εκθρόνισε» τον Φέντερερ, ο οποίος είχε κατακτήσει το Αυστραλιανό «Open» το 2017 και το 2018, ενώ ήταν αήττητος στην Αυστραλία από το 2016!

Ο Ελληνας τενίστας, Νο 15 στον κόσμο, ήταν συγκλονιστικός και κοίταξε στα ίσια τον σπουδαίο αντίπαλό του και φαβορί της αναμέτρησης. Παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ δεν έχασε την αυτοπεποίθησή του, έδειξε χαρακτήρα και με όπλο το άριστο σερβίς (20 άσσοι, έναντι 12 του Φέντερερ) έφτασε στην ιστορική νίκη, το δίκαιο της οποίας παραδέχτηκε και ο ίδιος ο Φέντερερ σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα, κάνοντας λόγο για ήττα από ανώτερο αντίπαλο.

Ο Φέντερερ πήρε το πρώτο σετ με 7-6, ενώ με το ίδιο σκορ ισοφάρισε ο Τσιτσιπάς, παίζοντας πιο προσεκτικά και περιορίζοντας τα λάθη του. Αποφασιστικό ήταν το τρίτο σετ, το οποίο πήρε ο Τσιτσιπάς με 7-5, ενώ στο τέταρτο, δείχνοντας την απαιτούμενη ψυχραιμία και συγκέντρωση, επικράτησε και πάλι με 7-6 και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει σήμερα τα ξημερώματα (3.30 ώρα Ελλάδας) τον Ισπανό Μπαουτίστα, ο οποίος απέκλεισε τον περσινό φιναλίστ Μαρίν Τσίλιτς με 3-2 σετ.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPER LEAGUE
Aμετάβλητη η κορυφή, έκπληξη στη Λαμία

Χωρίς σημαντικές αλλαγές στη βαθμολογία ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική της Super League. ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός παραμένουν στις δύο πρώτες θέσεις, 3η πέρασε η ΑΕΚ μετά τη νέα «γκέλα» του Ατρόμητου, ενώ θύμα έκπληξης έπεσε ο Παναθηναϊκός στη Λαμία.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο με 3-0 (Μπίσεσβαρ 11', Βιεϊρίνια 45+', Σάκχοφ 69') και συνέχισε την πορεία του προς τον τίτλο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παραμένει αήττητος στην κορυφή (15 νίκες - 1 ισοπαλία) με 8 βαθμούς διαφορά από τη 2η θέση.

Τις εντυπωσιακές εμφανίσεις συνέχισε η ΑΕΚ, που νίκησε 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης και ανέβηκε στην 3η θέση. Η «Ενωση» «καθάρισε» τον αγώνα ήδη από το πρώτο 20λεπτο, στο οποίο σημείωσε και τα τρία γκολ (Λιβάγια 9', Αλεφ 11', Μάνταλος 20' πέναλτι).

Χωρίς να πιάσει το ρυθμό προηγούμενων εμφανίσεων, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τα Γιάννενα επικρατώντας 2-1 του ΠΑΣ. Οι δύο ομάδες έβαλαν από ένα αυτογκόλ (Σκόνδρας 8' - Βούκοβιτς 14') και ήταν ο Χριστοδουλόπουλος στο 37' που έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους», σκοράροντας μετά από καιρό.

Στα Πηγάδια η Ξάνθη νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο, σταματώντας ένα σερί έξι αρνητικών αποτελεσμάτων και υποχρεώνοντας τους Περιστεριώτες σε τρίτο διαδοχικό αγώνα χωρίς νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κουλούρη στο 5' και οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με σκόρερ τους Ντουρίσκοβιτς στο 35' και Κάστρο στο 59' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το οποίο αμφισβήτησε έντονα ο Ατρόμητος.

Νίκη - «ανάσα» στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία πήρε στην έδρα της η Λαμία επί του Παναθηναϊκού με 1-0 (52' Μπερτόλιο). Οι Φθιώτες έχουν πάρει τον «αέρα» των «πρασίνων», καθώς τους νίκησαν με το ίδιο σκορ και στο Κύπελλο πριν από λίγες μέρες.

Χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι ουραγών στη Ριζούπολη ανάμεσα σε Απόλλωνα Σμύρνης και Λεβαδειακό, όπως και η αναμέτρηση στη Λάρισα μεταξύ ΑΕΛ - Αρη, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο. Νίκη 3-0 πήρε ο ΟΦΗ επί του Παναιτωλικού στο Ηράκλειο, σε έναν επεισοδιακό αγώνα με καταγγελίες εκατέρωθεν.

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 44, Ολυμπιακός 36, ΑΕΚ 30, Ατρόμητος 29, Παναθηναϊκός 23, Αρης 23, Ξάνθη 23, Παναιτωλικός 23, ΑΕΛ 19, Αστέρας 18, ΟΦΗ 15, ΠΑΣ Γιάννινα 14, Λαμία 14, Λεβαδειακός 9, Απόλλων 6.

Ο ΠΑΟΚ έχει -2 βαθμούς, η ΑΕΚ -3 και ο Παναθηναϊκός -6. Εκκρεμεί η 15η αγωνιστική.

BASKET LEAGUE
«Πέταγε» η ΑΕΚ, με άγχος ο Ολυμπιακός

Η επιβλητική νίκη της ΑΕΚ επί του Περιστερίου, η αγχωτική επικράτηση του Ολυμπιακού επί του νεοφώτιστου Χολαργού και οι νέες ανακατατάξεις στην «ουρά» χαρακτήρισαν τη 14η αγωνιστική της Basket League.

Στο ΟΑΚΑ, σε έναν αγώνα που ήταν προγραμματισμένος για το Σάββατο αλλά αναβλήθηκε λόγω μπλακ άουτ και διεξήχθη την Κυριακή, η ΑΕΚ συνέτριψε 96-70 το Περιστέρι και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα δεν προμήνυαν το τελικό σκορ, καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ (21-23, 49-44). Στην επανάληψη όμως η ΑΕΚ «το σανίδωσε» και με κορυφαίους τους Θίοντορ (22 πόντοι), Λαρεντζάκη (15 π.) και Σάκοτα (13 π.) έκανε επιμέρους 27-15 στην 3η περίοδο (76-56). Οι φιλοξενούμενοι, απόντος και του Χάροου, αδυνατούσαν να αντιδρούσαν, κι έτσι τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Σκούρα τα βρήκε ο Ολυμπιακός με τον νεοφώτιστο Χολαργό εκτός έδρας. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κουρασμένοι και νωθροί και χρειάστηκαν την παράταση για να πάρουν τελικά τη νίκη με 73-68 (61-61 κ.α.), με κορυφαίο τον αγωνιζόμενο για 38' Μιλουτίνοφ (21 π.). Οι αξιόμαχοι γηπεδούχοι κόντραραν στα ίσα τον Ολυμπιακό και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ το τελευταίο δίλεπτο με 57-52 και 59-56. Τους Πειραιώτες έσωσε από την ήττα ο Στρέλνιεκς με 5 συνεχόμενους πόντους, δίνοντας και το προβάδισμα με 61-59 στα 16'', στο τέλος όμως ο Λαβ σημείωσε καλάθι για τον Χολαργό και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί ο Ολυμπιακός με όπλο την εμπειρία του έκαμψε την αντίσταση των γηπεδούχων.

Στα της «ουράς», σημαντική νίκη πήρε η Κύμη με 92-82 επί του Πανιωνίου, ενώ αντίθετα έδαφος στη μάχη για την παραμονή έχασε το Ρέθυμνο, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 88-78.

• Αλλα αποτελέσματα: Προμηθέας Πατρών - Κολοσσός Ρόδου 101-95, Αρης - Λαύριο 84-70, Ηφαιστος Λήμνου - Παναθηναϊκός 62-84.
  • Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 27, Παναθηναϊκός 26, ΑΕΚ 24, Περιστέρι 24, ΠΑΟΚ 23, Προμηθέας 23, Χαλαργός 21, Ηφαιστος 21, Αρης 19, Λαύριο 18, Κύμη 17, Πανιώνιος 17, Ρέθυμνο 16, Κολοσσός 15.
  • Παναθηναϊκός και Κολοσσός Ρόδου έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Για την πρόκριση ο Προμηθέας

Νίκη - πρόκριση επιδιώκει σήμερα στην Πάτρα ο Προμηθέας με αντίπαλο τη γαλλική Στρασμπούρ (19.30 - Novasports 2) για τη 12η αγωνιστική του 4ου ομίλου του FIBA Champions League. Η ελληνική ομάδα, που προέρχεται από ήττα στην Τουρκία από την Μπεσίκτας, με θετικό αποτέλεσμα σήμερα εξασφαλίζει την παρουσία της στην επόμενη φάση ενώ ελπίζει και στην κατάληψη της 1ης θέσης του ομίλου. Για τους βαθμούς «καίγεται» και η Στρασμπούρ, που στοχεύει στο πλασάρισμα στην τετράδα του ομίλου και τις θέσεις πρόκρισης.

VOLLEYLEAGUE
Στον Ολυμπιακό το ντέρμπι

Νικητή τον Ολυμπιακό βρήκε το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της χρονιάς στο βόλεϊ. Με κορυφαίο τον Σμιτ οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-1 τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη για τη 13η αγωνιστική της Volleyleague και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας, σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες τους. Από την πλευρά τους οι «πράσινοι» πήραν το πρώτο σετ και πάλεψαν και τα επόμενα, αλλά δεν είχαν τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-22, 25-17.

Νίκη τετράδας πήρε ο Φοίνικας Σύρου επί του Παμβοχαϊκού με 3-0 (25-21, 25-18, 25-22). Στη Θεσσαλονίκη ο 2ος ΠΑΟΚ νίκησε άνετα την ΑΕ Κομοτηνής με 3-0 (25-13, 25-18, 25-14). Ρεπό είχαν η ΑΕΚ και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 30, ΠΑΟΚ 26, Φοίνικας Σύρου 19, Παναθηναϊκός 18, Παμβοχαϊκός 17, Ηρακλής 13, Κηφισιά 11, ΑΕΚ 10, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 10, ΑΕ Κομοτηνής 5.

ΠΟΛΟ - ΦΑΪΝΑΛ 4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ
«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Την κυριαρχία του στο ελληνικό πόλο επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός, που κατέκτησε το Κύπελλο, νικώντας 6-4 τη Βουλιαγμένη στον τελικό του φάιναλ 4 που έγινε στο Καρπενήσι. Ηταν η 7η συνεχόμενη κατάκτηση του τροπαίου και 20ή συνολικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είναι ο πολυνίκης του θεσμού, με δεύτερο στη σχετική λίστα τον Εθνικό (12 κατακτήσεις).

Ο τελικός ήταν από τους πιο συναρπαστικούς των τελευταίων χρόνων. Η Βουλιαγμένη ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε 3-1, ωστόσο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά, άφησε τη Βουλιαγμένη χωρίς σκορ για πάνω από δύο περιόδους και ισοφάρισε σε 3-3 στο τρίτο 8λεπτο. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο μεγαλύτερο μέρος της (4-4). Στα τελευταία λεπτά ο Γούνας με δύο καθοριστικά γκολ έδωσαν τη νίκη και το τρόπαιο στον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας είχε πολλή ένταση, με αποτέλεσμα τις αποβολές των Γενηδουνιά, Τίγκα, Καπετανάκη και Φουντούλη, καθώς και των Ελμισιάν και Καρβούνη από τον πάγκο της Βουλιαγμένης.

Τα 8λεπτα: 3-2, 0-0, 0-1, 1-3

Βουλιαγμένη: Χρύσανθος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 1, Σταμέλος, Γουβής, Αφρουδάκης, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης, Κουρουβάνης, Χριστοφορίδης, Δήμου.

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Νικολαΐδης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος, Κάκαρης.