Σελ. /32
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑ0 65 - 57
Σαν σίγουρος από καιρό...

Ο Ολυμπιακός "μίλησε" στην επανάληψη παίρνοντας την πρόκριση για το φάιναλ - φορ της Ρώμης

"Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου" παίχτηκε χτες στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όπου ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη φορά τον Παναθηναϊκό με 65 - 57 σφραγίζοντας και τυπικά πλέον το εισιτήριο που οδηγεί στο φάιναλ - φορ της Ρώμης. Εκεί στην "αιώνια πόλη" όπου τη Μεγάλη Εβδομάδα οι "ερυθρόλευκοι" θα προσπαθήσουν να κάνουν πρόωρη Ανάσταση φέρνοντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά (μετά τον Παναθηναϊκό) το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Ελλάδα.

Μέσα σε φανταστική ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι 16.000 οπαδοί του που κατέκλυσαν το Φαληρικό Στάδιο, ο Ολυμπιακούς ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να δώσει και τυπικό τέλος στην υπόθεση πρόκριση. Με ηγέτη τον Μίλαν Τόμιτς κατάφεραν να ανατρέψουν τη διαφορά του Παναθηναϊκού και να σημειώσουν τη μεγάλη νίκη - πρόκριση.

Από την άλλη οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν για το θαύμα, αλλά όταν το παιχνίδι στην επανάληψη μεταφέρθηκε στην περιφέρεια τότε όλα τελείωσαν.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν δυνατά και αποφασιστικά τον αγώνα αιφνιδιάζοντας τους "ερυθρόλευκους". Παίζοντας κάτω από τα καλάθια και με κορυφαίο τον Μαρτίνεθ πήραν ένα μικρό προβάδισμα (18 - 23 στο 10) που συνεχώς το αύξαναν (23 - 32). Ομως ο Ολυμπιακός 2 πριν τη λήξη με αντεπίθεση μείωσε στους δυο πόντους (37 - 39 στο ημίχρονο).

Με την έναρξη της επανάληψης σήμανε και η ώρα του Μίλαν Τόμιτς. Μόλις 4 μετά την έναρξη ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 46 - 43 αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά. Εκεί ουσιαστικά τελείωσαν και τα όνειρα των πρασίνων για το θαύμα, αφού δε φαίνονταν ικανοί να σταματήσουν τους παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς που όδευαν για τη Ρώμη.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Σιγάλας (Α μέρος) και ο Τόμιτς, ενώ από τον Παναθηναϊκό διασώθηκαν οι Μαρτίνεθ - Αλβέρτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπακατσιάς, Σιγάλας 12, Γκρέι 1, Παπανικολάου 8, Φασούλας 6, Τόμιτς 17, Τάρλατς 6, Βελπ 3, Ρίβερς 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 14, Κοχ, Κόρφας 3, Οικονόμου 14, Ντίκινς 2, Νικολά, Σκονοκίνι 2, Μαρτίνεθ 20, Νουόσου 1.

Α. ΠΑΓΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΡΑΤΣ
Για το θαύμα ο Αρης

Με στόχο να καλύψει τη διαφορά των 11 πόντων (66 - 77) ο Αρης αγωνίζεται σήμερα στην Προύσα (7.15μμ ΕΤ3) κόντρα στην τουρκική Τόφας. Το έργο των παικτών του Λευτέρη Σούμποτιτς είναι πολύ δύσκολο και αυτό το γνωρίζει ο κόουτς: "Αναμφίβολα το φαβορί για την κατάκτηση του Κόρατς είναι η Τόφας. Η απρόσμενη ήττα στο Αλεξάνδρειο με αρκετή διαφορά, είναι ντεζαβαντάζ για μας. Στόχος μας είναι να παίξουμε χωρίς άγχος και ό,τι βγει. Αλλωστε και στο Τρεβίζο μας είχαν ξεγραμμένους, όμως κερδίσαμε και περάσαμε στον τελικό. "

Πάντως το κλίμα που επικρατεί στους Σαλονικιούς δεν είναι και το καλύτερο δυνατό, αφού οι ήττες από ΒΑΟ και Τόφας αλλά και οι... μουρμούρες των παικτών για καθυστερήσεις στις πληρωμές έχουν κάνει την ατμόσφαιρα βαριά. Μάλιστα ο πρόεδρος του ΤΑΚ, Ζαφείρης Σαμολαδάς, δεν έκρυψε την απογοήτευσή του για την αποχή του Χοσέ Πικουλίν Ορτίθ που μόλις προχτές γυμνάστηκε με τους συμπαίκτες του.

Στην αντίπερα όχθη στο στρατόπεδο των Τούρκων επικρατεί υπέρμετρη αισιοδοξία για την κατάκτηση του τροπαίου. Ο τεχνικός της Τόφας Ατίλα Τσακμάκ τονίζει: "Η κατάκτηση του Κυπέλλου είναι στα χέρια μας, με τη στήριξη του κόσμου θα είμαστε οι νικητές". Τα 5.000 εισιτήρια του σημερινού αγώνα έχουν... εξαφανιστεί εδώ και μέρες. Δεν είναι δα και είδηση...

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΛΟ
Βγαίνει ο τελικός

Με τον Ολυμπιακό και τα Χανιά να έχουν το πρώτο λόγο για την υπόθεση πρόκριση, διεξάγονται σήμερα οι επαναληπτικοί ημιτελικοί στο Κύπελλο πόλο που θα καθορίσουν ποιες θα είναι οι δυο ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στον τελικό.

Σήμερα στις 18.30 στη Χίο ο Ολυμπιακός κόντρα στο ΝΟΧ θα προσπαθήσει να υπερασπίσει τη διαφορά των τεσσάρων γκολ του πρώτου αγώνα (15 - 11).

Με το πλεονέκτημα των τριών γκολ από τη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι (12 - 9) τα Χανιά ταξιδεύουν στην Πάτρα έχοντας τον πρώτο λόγο στην υπόθεση πρόκριση. Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 23 Απριλίου στο κλειστό κολυμβητήριο του ΕΑΚΑ.

Την Πέμπτη οι αντίπαλοι

Την Πέμπτη θα μάθει τους αντιπάλους του στη Ρώμη ο Ολυμπιακός, αφού καμιά άλλη ομάδα δεν εξασφάλισε την πρόκριση. Τα αποτελέσματα των άλλων χτεσινών αγώνων: Βιλερμπάν - Εφές Πίλσεν 80 - 70 (α αγώνας 71 - 87) Μπαρτσελόνα - Τιμσίστεμ 75 - 73 (α αγώνας 65 - 70) Ολίμπια Λιουμπλιάνας - Στεφανέλ 73 - 69 (α αγώνας 90 - 94). Η πρόκριση θα κριθεί στις έδρες των ομάδων που χτες φιλοξενούνταν.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Στεφανέλ - Ολίμπια εκτός κι αν προκριθούν δύο ιταλικές ομάδες οπότε θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Εφές - Βιλερμπάν.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΒΕΡΟΝΑ 76 - 56
Εφυγε με το κεφάλι ψηλά

Ονειρο ήταν και πάει, για τον Ηρακλή, η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης, παρά τη νίκη του χτες με 76 - 56. Οι Ιταλοί εκτός από το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (96 - 62) είχαν και χτες κάτι παραπάνω από τους Ελληνες. Την ευστοχία στα τρίποντα. Με έξι τρίποντα κατάφεραν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι κάθε φορά που οι Ηρακλειδείς έφευγαν μπροστά στο σκορ. Οι παίκτες της Βερόνα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και η πρώτη φορά που οι "κυανέρυθροι" πέρασαν μπροστά στο σκορ ήταν στο 12' όπου μέχρι το τέλος του αγώνα δεν έχασαν την πρωτοπορία. Το ημίχρονο τελείωσε με 42 - 31 υπέρ του Ηρακλή.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλοι πίστεψαν σε ανάσταση πολύ πριν το Πάσχα. Η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους (58 - 37) αλλά οι Ιταλοί με ένα σερί 8 - 2. μείωσαν αισθητά και ψαλίδισαν τα όνειρα του γηραιού. Από το πολύ καλό ελληνικό συγκρότημα ξεχώρισαν οι Κακιούσης με 17 π., Μικ 13 και Μπάκναλ με 13 (1). Τους υπόλοιπους πόντους πέτυχαν οι Μπρούγος 5, Γιαννουζάκος 8 και Σάλστρομ 9. Επαιξαν ακόμα οι Γέρεμιτς, Παπαδόπουλος.

Για τη Βερόνα ο Γκαλάντα ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ιταλών με 15 (1) και ακολούθησα Μπουλάρα με 13, Κις 12, Μπόνι 4, Ινζουλίνο 3, Ντε Λα Βέκια 6, Γέριχοφ 3. Συμμετείχε και ο Λοντέρο.

H Bερόνα στον τελικό (15 Απριλίου - Λευκωσία) θα αντιμετωπίσει τη Ρόμα που κέρδισε και στο Παρίσι τη Ρασίγκ με 58 - 56.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ - ΚΥΠΕΛΛΟ
"Εμφύλιος" στη Βέροια

Φίλιππος και ΓΕΒ συγκρούονται ξανά σήμερα, μέσα σε διάστημα πέντε ημερών, αυτή τη φορά για το Κύπελλο Ελλάδος στο χάντμπολ (Βεροίας 16.30).

Στο Χαλάνδρι τα Βριλήσσια καλούνται να αποδείξουν τη θεωρητική ανωτερότητά τους απέναντι στον Αθηναϊκό. Στο πρωτάθλημα όμως οι Βυρωνιώτες είχαν πάρει ισοπαλία με 26 - 26 μέσα στο Χαλάνδρι. Το παιχνίδι θα γίνει στο στις 18.00. Εύκολα παιχνίδια στην έδρα τους έχουν οι Σχ. Ξυνή (που υποδέχονται στο Μενίδι το Κιλκίς στις 16.30) και ο Δούκας που αντιμετωπίζει τον Τρίτωνα Θ. στο Ζηρίνειο στις 18.30.

Παράταση στην αγωνία

Στον τελικό των γυναικών ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 2 - 2 κερδίζοντας τα Βριλήσσια με 3 - 1

Παράταση στην αγωνία για τον πρωταθλητή στην Α1 των γυναικών δόθηκε χτες στο κλειστό της Λεωφόρου, αφού ο Παναθηναϊκός νίκησε τα Βριλήσσια με 3 - 1 (16 - 14, 15 - 9, 9 - 15, 15 - 11), και ισοφάρισε σε 2 - 2. Ετσι όλα θα κριθούν στην έδρα των Βριλησσίων την Παρασκευή.

Στο χτεσινό παιχνίδι οι πράσινες ήταν καλύτερες σε επίθεση και άμυνα, ενώ οι φιλοξενούμενες σε μπλοκ και σερβίς. Καρδιές έσπασαν στο τελευταίο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8 - 3. Ομως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 11 - 10. Οι "πράσινες" παίκτριες ξαναβρήκαν όμως τον εαυτό τους και επικράτησαν με 15 - 11.

Με δυο αγώνες συνεχίζεται σήμερα η προημιτελική φάση των πλέι οφ στην Α1 ανδρών. Στην Παιανία στις 18.00 ο Κτησιφώντας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό που ήδη προηγείται με 2 - 1 νίκες και εάν νικήσει και σήμερα περνάει οριστικά στην επόμενη φάση. Σε διαφορετική περίπτωση (νίκη των γηπεδούχων) οι δυο ομάδες ξαναπαίζουν το Σάββατο στη Λεωφόρο. Στη Θεσσαλονίκη ο Αρης υποδέχεται τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (19.30) και θέλει μια νίκη για πρόκριση στα ημιτελικά.