Σελ. /40
ΕΛΛΑΔΑ - ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ 3-1
Αυτό που ήθελε

Ο Χαριστέας ανοίγει το σκορ στο χτεσινό αγώνα

Αυτό που ήθελε αυτό πέτυχε χτες η Εθνική Ελλάδας που σημείωσε την πρώτη της νίκη για τα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου του 2006 επικρατώντας του Καζακστάν στο «Καραϊσκάκη» με 3-1 (Χαριστέας 23`, 44` Κατσουράνης 86` - Μπαλντίεφ 87`πεν). Ο αγώνας είχε ιδιαίτερη βαθμολογική σημασία την Ελλάδα μετά την αποτυχία στην Αλβανία και τις δυο ισοπαλίες με Τουρκία και Ουκρανία. Τώρα η νίκη δίνει άλλον αέρα στο ομοσπονδιακό συγκρότημα όσον αφορά τη συνέχεια και φυσικά την υπόθεση πρόκριση.

Σε γενικές γραμμές οι Ελληνες παίκτες τα πήγαν καλά ιδιαίτερα στο Α` μέρος. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Οτο Ρεχάγκελ αντιλαμβανόμενος και τη σημασία του παιχνιδιού κατέβασε ένα σαφώς επιθετικό σχήμα. Ο Χαριστέας ήταν αυτός που στο 23` εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ζαγοράκη και σκόραρε αποβάλλοντας το άγχος για τους γηπεδούχους αφού ενώ είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού η σαφώς αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων δεν επέτρεπε για το κάτι παραπάνω. Ο Ελληνας διεθνής πριν το ημίχρονο πέτυχε και το δεύτερο τέρμα στέλνοντας παράλληλα σαφές μήνυμα προς τον τεχνικό της ομάδας του Βέρντερ Βρέμης που συνεχίζει να τον αγνοεί για τη βασική ενδεκάδα. Σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε το Β` μέρος με το παιχνίδι να αναλώνεται περισσότερο στο χώρο του κέντρου μέχρι ο Κατσουράνης να σφραγίσει τη νίκη της Εθνικής. Οι «Καζάκοι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με πέναλτι στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Φύσας ανέτρεψε τον Κάρποβιτς.

Ελλάδα: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Φύσσας, Δέλλας, Καψής (60' Κατσουράνης), Ζαγοράκης (70' Καφές), Μπασινάς, Καραγκούνης, Τσιάρτας (72' Γεωργιάδης), Χαριστέας, Βρύζας.

Καζακστάν: Νόβικοφ, Λιάπκιν, Ντουμπίνσκι, Σμάκοφ, Κάρποβιτς, Μπουλάσεφ (65' Σεφσένκο), Μπάλτιεφ, Ζαλμαγκαμπέτοφ (68' Κάμελοφ), Τσιτσούλιν, Ιρισμέτοφ, Ουραζμπάτιν (53' Ροντιόνοφ)

• Το πρώτο φαβορί για την πρόκριση έγινε πλέον η Ουκρανία μετά και την πολύτιμη νίκη που πέτυχε χτες εκτός έδρας επί της Τουρκίας με 3-0. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Γεωργία και Δανία αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΡΟΚΟΜ 75-77
Ιδανικός αυτόχειρας

Ιδανικός αυτόχειρας θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο Ολυμπιακός αφού στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα υπέστη την 2η εντός έδρας ήττα του, αυτή τη φορά από την πολωνική Προκόμ με 77-75. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» στην ουσία πέταξαν τη σπουδαία νίκη που πέτυχαν την προηγούμενη βδομάδα στο Ζάγκρεμπ επί της Τσιμπόνα. Το αξιοσημείωτο πάντως του χτεσινού παιχνιδιού ήταν ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά η έλλειψη ψυχραιμίας στην αντεπίθεση που πραγματοποίησαν οι Πολωνοί, η αστοχία του Ποστέλ στις βολές 9'' πριν τη λήξη, στέρησε από τους γηπεδούχους τη νίκη.

Πάντως το ξεκίνημα ήταν τελείως διαφορετικό. O Ολυμπιακός με κεκτημένη ταχύτητα από το ματς με τον Πανιώνιο αλλά και το εκτός έδρας με την Τσιμπόνα, πήρε προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε με 21-17 στην πρώτη περίοδο. Η επιθετική πολυφωνία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο και αυτή που του έδωσε μια διαφορά 13 πόντων, 36-23. Το σκηνικό δεν άλλαξε και στην τρίτη περίοδο με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν συνεχώς τα ηνία στο σκορ (57-49) μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο οι Πολωνοί έκαναν την αντεπίθεσή τους με τον Γιαγκόντνικ και τον Τσίριτς μειώνοντας σε 60-57 στο 33', δίνοντας στο ματς τη μορφή του ντέρμπι. Η ευστοχία των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια τούς κράτησε στο παιχνίδι μέχρι το τέλος και τους έδωσε τη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ποστέλ 8, Πέρι14(1), Αγαδάκος 8, Σκλάβος 7(1), Βούκσεβιτς 16(2), Ζορόσκι 11, Οβτσινα 2, Γιούρκοβιτς 9(1).

ΠΡΟΚΟΜ: Ντίλεβιτζ 13(1), Γιαγκόντνικ 14(1), Μίλερ 2, Γιάμισον 12, Πατσέτσας 8(1), Νέμεθ, Μασκολιούνας, Βόιτσικ 12(1), Τσίριτς 16(2).

• Ασχημη τροπή για τον Ολυμπιακό δείχνει παίρνει η υπόθεση της απόκτησης του Μαρκί Πέρι, καθώς το κυπριακό διαβατήριο το οποίο είχε εκδοθεί αρχικά αποσύρθηκε μετά την άγνοια που δήλωσαν οι εκπρόσωποι της κυπριακής κυβέρνησης περί της έκδοσής του και την παρέμβαση του Εισαγγελέα Πειραιά κ. Πεπόνη.
ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΠΙΔΩΝ
Απόλυτη ικανοποίηση

Απόλυτα ικανοποιημένος τόσο από το αποτέλεσμα, όσο και από την εμφάνιση της Εθνικής Ελπίδων μετά το 5-0 επί του Καζαχστάν, εμφανίστηκε με δηλώσεις του στο ραδιοφωνικό σταθμό «Supersport FM», ο Στέλιος Αποσπόρης, ο οποίος μίλησε και για τον πρωταγωνιστή του παιχνιδιού, τον Βαγγέλη Μάντζιο. «Θέλουμε να διασκεδάζουμε. Πρέπει τα παιδιά να χαίρονται το ποδόσφαιρο. Είμαστε ευχαριστημένοι από τη χτεσινή επιτυχία. Η ομάδα του Καζαχστάν δεν ήταν τόσο αδύνατη. Εμείς την κάναμε να φανεί έτσι. Πέρα από ποιότητα, έχουμε ταχύτητα, ρυθμό, αλλά πάνω απ' όλα τ χαρά που αγωνιζόμαστε. Η ομάδα έτσι και αλλιώς έχανε δύσκολα. Συμφωνήσαμε εγώ και τα παιδιά να έχουμε επιθετική φιλοσοφία. Αυτό δε θα μπορούσε να επιτευχθεί, αν δεν είχαμε τα κατάλληλα εργαλεία». Οσο για τον καλύτερο παίκτη του παιχνιδιού, τον Βαγγέλη Μάτζιο, ο ομοσπονδιακός τεχνικός του απέδωσε τα εύσημα. «Είναι πάρα πολύ καλός ποδοσφαιριστής. Πρέπει να δουλέψει περισσότερο. Ολο το μέλλον του ανήκει. Η παράδοση του Πανιωνίου να βγάζει επιθετικούς συνεχίζεται».

ΠΟΛΟ
Εκπληξη από τη Γλυφάδα

H νίκη της Γλυφάδας εκτός έδρας επί της Πάτρας με 8-7 ήταν το σημαντικότερο στοιχείο της 2ης αγωνιστικής στην Α1 όπου στα περισσότερα παιχνίδια επικράτησαν τα φαβορί. Ο Ολυμπιακός έκανε δυναμικό ντεμπούτο στους αγώνες του πρωταθλήματος (καθώς ως γνωστό αναβλήθηκε ο αγώνας του για την πρώτη αγωνιστική) νικώντας τον ΠΑΟΚ με 14-2. Τη νίκη πήρε και η Βουλιαγμένη επί του Παναθηναϊκού με 13-8. Την έδρα τους εκμεταλλεύτηκαν τα Χανιά και επικράτησαν της Χίου με 10-6. Επίδειξη δύναμης έκανε ο Πανιώνιος απέναντι στον Ηρακλή τον οποίο νίκησε με 20-10 ενώ στο γειτονικό ντέρμπι ο Εθνικός επικράτησε του Π. Φαλήρου με 12-6.

Στον αέρα το πρωτάθλημα

Σε κίνδυνο έχει μπει το πρωτάθλημα της Α1 των ανδρών. Η πιθανότητα αναβολής της τρίτης αγωνιστικής που είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί το Σάββατο είναι πλέον ορατή και η αιτία δεν είναι άλλη από την άσχημη οικονομική κατάσταση των ομάδων. Η μείωση του κρατικού προϋπολογισμού για τον αθλητισμό οδηγεί σε περικοπές των οδοιπορικών, γεγονός που δυσαρέστησε έντονα τα εκτός Αθηνών σωματεία. Μάλιστα η συνάντηση του προέδρου της ΚΟΕ Δημήτρη Διαθεσόπουλου με τον Γιώργο Ορφανό που δε δεν πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, καθώς ο υφυπουργός είχε συνάντηση με εκπροσώπους από τη Μαυριτανία, περιέπλεξε ακόμα περισσότερα τα πράγματα. Οι εξελίξεις αναμένονται τις επόμενες μέρες.

Σερί επιτυχιών

Ενα ακόμη βήμα για την πρόκρισή του στην τελική φάση του φετινού «Τσάμπιονς Λιγκ» έκανε χτες ο Ηρακλής που πέτυχε σπουδαία βαθμολογική νίκη επί της ισχυρής πρωταθλήτριας Ευρώπης Λοκομοτίβ Μπέλγκογκραντ με 3-1 σετ (25-19, 25-21, 24-26, 27-25). Ο «γηραιός» για μια ακόμη φορά ήταν ασταμάτητος και οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη δεν πτοήθηκαν από τη δυναμικότητα των αντιπάλων τους προσθέτοντας ακόμα μια επιτυχία.

Εξάλλου τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις σημείωσε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν εύκολα της τουρκικής Φενερμπαχτσέ με 3-0 σετ (25-21, 30-28, 25-18) για τη 2η αγωνιστική του Τοπ Τιμς Καπ, και βρέθηκαν στην κορυφή του ομίλου, μόνοι και αήττητοι με μηδέν «παθητικό», γεγονός που κάνει ακόμα πιο εύκολη την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση, των προημιτελικών της διοργάνωσης.