Πέμπτη 11 Οχτώβρη 2001
Σελ. /40
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. 0-2
Και τώρα... ΟΥΕΦΑ

«Ονειρο θερινής νυκτός» έγινε πλέον για τον Ολυμπιακό η πρόκριση, καθώς χτες ξεκίνησε, αλλά έμεινε στου δρόμου τα μισά. Υπέστη από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήττα με 2-0 (πρώτη σε εντός έδρας αγώνες στο θεσμό) και τώρα ουσιαστικά οι στόχοι του υποβιβάζονται στην εξασφάλιση της τρίτης θέσης, που οδηγεί στο ΟΥΕΦΑ. Γιατί μπορεί μαθηματικά να υπάρχουν ακόμα ελπίδες, αλλά αυτές επιζητούν και συνδυασμούς αποτελεσμάτων...

Η βραδιά ξεκίνησε πάρα πολύ καλά για τους γηπεδούχους. Με σωστή τακτική, ψυχραιμία και θέληση έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Μάλιστα έχασαν 2-3 ευκαιρίες να προηγηθούν. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν κλάσεις ανώτεροι. Ολα αυτά όμως στο πρώτο 45λεπτο. Γιατί στην επανάληψη ο καλός εαυτός έμεινε στ' αποδυτήρια και στο γήπεδο βγήκαν κάποιοι φοβισμένοι παίχτες. Ετσι η Μάντσεστερ κυριάρχησε και πήρε αυτό που ήθελε. Μάλιστα μετά το 0-1 (66` Μπέκαμ), αν δεν ήταν ο Ελευθερόπουλος, το σκορ θα ήταν διπλάσιο, αφού οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν ανήμποροι ακόμα και να κρατήσουν την μπάλα ή να αμυνθούν στοιχειωδώς. Ετσι ήρθε φυσιολογικά το 0-2 από τον Κόουλ (82`).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Πατσατζόγλου, Μπερμούδες, Γιαννακόπουλος, Καρεμπέ, Τζιοβάνι, Τζόρτζεβιτς (78` Αλεξανδρής), Κωστούλας (68` Οφορίκουε), Ζέτεμπεργκ (66' Νινιάδης), Ανατολάκης, Βενετίδης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ: Γ. Μπαρτέζ, Γκ. Νέβιλ, Εργουιν (89` Σιλβέστρ), τρ, Βερόν (78' Κόουλ), Γιόνσεν, Μπλαν, Μπέκαμ, Φαν Νιστερλόι (85' Σόλτσκιερ), Κιγκς, Κιν, Σκόουλς.

• Σε ό,τι αφορά το άλλο παιχνίδι του ομίλου, Λιλ και Λα Κορούνια αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1, ένα αποτέλεσμα που είχε τονίσει ο Λεμονής πως θα βοηθούσε αρκετά την ομάδα του για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα έχουν ως εξής: Σέλτικ - Ρόζενμποργκ 1-0, Πόρτο - Γιουβέντους 0-0, Μπαρτσελόνα - Λυών 2-0, Λεβερκούζεν- Φενέρμπαχτσέ 2-1, Φέγενορντ - Μπάγερν 2-2 και Σπάρτα Πράγας - Σπαρτάκ Μόσχας 2-0.
  • Η ΟΥΕΦΑ θα διαθέσει το ποσό του 1 δισ. δραχμών στους συλλόγους, που υπέστησαν οικονομική ζημιά από την αναβολή των αγώνων της... πρεμιέρας στις 12 Σεπτέμβρη. Τα χρήματα θα διανεμηθούν ανάλογα με τα έξοδα που έκανε κάθε ομάδα, ταξιδεύοντας χωρίς λόγο για να αγωνιστεί μακριά από την έδρα της.
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Εξ αναβολής εκπλήξεις

Δεν έλειψαν οι εκπλήξεις από τα εξ αναβολής παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και ο Πανιώνιος δεν μπόρεσαν να νικήσουν Ελευσίνα και Λεωνίδιο αντίστοιχα. Μόνο ο Παναθηναϊκός έκαμψε εύκολα την αντίσταση της Μαρκό.

Ο ΠΑΟΚ δεν ευτύχησε να πάρει τη νίκη, που θα του εξασφάλιζε και μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου, απέναντι στην Ελευσίνα και παραχώρησε ισοπαλία με 2-2 (14' Φρούσσος με πέναλτι, 21' Νάστος - 44' Νεοφώτιστος, 54' Αλέξης). Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς μάλιστα έψεξε δριμύτατα τους παίκτες του: «Αν αποφάσιζα σήμερα για τη σύνθεση του αγώνα με τον Ολυμπιακό, δε θα έπαιζε ούτε ένας από όσους αγωνίστηκαν με την Ελευσίνα. Εδωσα ευκαιρίες σε μερικούς και παιχνίδια που τους λείπουν σε κάποιους άλλους. Δεν είδα όμως πολλά πράγματα. Οι παίκτες μου πρέπει να σκέφτονται περισσότερο». Τώρα η πρώτη θέση θα κριθεί στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής όπου η Χαλκηδόνα υποδέχεται τον «Δικέφαλο».

Στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος μπορεί να αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με το Λεωνίδιο (87' Μπελά - 90' Μόσχος) αλλά εξασφάλισε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση ως δεύτερος στον όμιλο. Πάντως στις καθυστερήσεις ο Ντρόμπνι λύτρωσε τους γηπεδούχους καθώς απέκρουσε με δυσκολία σουτ του Γεωργόπουλου. Τέλος, στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 6-2 (30' Μπασινάς με πέναλτι, 33' Βλάοβιτς, 36', 54' Βαζέχα, 51' Μπόατενγκ, 63' Φύσσας - 24' Βόκολος αυτογκόλ, 31' Τουρσουνίδης με πέναλτι) της Μαρκό και στο τελευταίο παιχνίδι με τον Πατραϊκό θα διεκδικήσει την πρώτη θέση από την Καλαμαριά. Αρνητικός πρωταγωνιστής σε ένα παιχνίδι που είχε θέαμα και φυσικά πολλά γκολ, ήταν ο διαιτητής Καζναφέρης που με τα δύο πέναλτι που έδωσε, κατάφερε να εκνευρίσει τους παίκτες και των δύο ομάδων. Χαρακτηριστικό είναι ότι πριν την εκτέλεση του πέναλτι από τον Μπασινά, οι φίλοι του «τριφυλλιού» παρακινούσαν τον Ελληνα ποδοσφαιριστή να αστοχήσει...

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΑΕΚ 86-84 παρ. (κ.α. 72-72)
Λύγισε στην παράταση

Ατυχη στάθηκε η ΑΕΚ στο ντεμπούτο της στη νέα Ευρωλίγκα, αφού ηττήθηκε στη Γαλλία από τη Βιλερμπάν με 86-84 στην παράταση και αφού προηγουμένως ο κανονικός αγώνας είχε λήξει 72-72. Η Ενωση έπαιξε μαχητικά μπροστά σε 2.500 Γάλλους που είχαν κατακλύσει το «Αστρομπάλ» και έφθασε μια ανάσα πριν τη νίκη. Ομως τα λάθη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά τόσο του κανονικού αγώνα όσο και της παράτασης έδωσαν τη νίκη στους Γάλλους.

Η ελληνική ομάδα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού κυνηγούσε το... ροζ φύλλο αγώνα με τους Γάλλους να αποδεικνύονται περισσότερο «σκληροτράχηλοι», από ό,τι αναμενόταν. Μετά από ένα «μουδιασμένο» ξεκίνημα η ΑΕΚ, με μπροστάρη τον Μπιλμπά και οργανωτή τον Χόλντεν, πήρε διαφορά οκτώ πόντων (26-18) 1`30`` πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου που βρήκε την Ενωση να προηγείται 28-25.

Στη συνέχεια όμως η Βιλερμπάν χάρη στις ενέργειες του Κάιλ Χιλ ιδίως από τη γραμμή των 6.25 γύρισε το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα έξι πόντων (37-31) στα μισά της δεύτερης περιόδου και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 42-41.

Στην επανάληψη με επιθετική αιχμή τον Νίκο Χατζή και με σαφώς βελτιωμένη άμυνα η ΑΕΚ απέκτησε μια μικρή διαφορά (53-47 στο 25`) και στο φινάλε της τρίτης περιόδου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 61-57. Στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα οι Γάλλοι έκαναν την τελική τους αντεπίθεση και πετυχαίνοντας έξι αναπάντητους πόντους ισοφάρισαν το σκορ σε 72-72. Εκεί η ψυχραιμία από τη γραμμή του φάουλ έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Ενα λάθος του Χόλντεν στο τελευταίο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στους Γάλλους να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων και, παρά την υπερπροσπάθεια των παικτών του Σάκοτα, η Βιλερμπάν κράτησε την πολύτιμη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Ο Αθανάσιος Μπριάκος από το Σύνδεσμο της Ηπείρου κληρώθηκε να διαιτητεύσει το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού. Στα υπόλοιπα παιχνίδια θα σφυρίξουν: Πανιώνιος - ΟΦΗ (Γκούβας), Ακράτητος - Παναθηναϊκός (Παπίλιας), Ιωνικός - Ηρακλής(Δούρος), Παναχαϊκή - Εθνικός Αστέρας (Βασσάρας), Αιγάλεω - Αρης (Μποροβήλος), ΑΕΚ - Ξάνθη (Τρικάλης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
Ευχές Ολισαντέμπε

Στις προσωπικές του φιλοδοξίες ως παίχτης του Παναθηναϊκού, στους στόχους της ομάδας του αλλά και στην κακή εμπειρία που είχε όταν ξεκίνησε να αγωνίζεται με τα χρώματα της Πολόνια, αναφέρθηκε ο Εμανουέλ Ολισαντέμπε, σε συνέντευξη που παραχώρησε στο αγγλικό περιοδικό «Τσάμπιονς».

Αναφερόμενος στο «τριφύλλι» ο Νιγηριανής καταγωγής παίχτης ευχήθηκε «να είμαι υγιής, αυτό είναι το σημαντικότερο για να προσφέρω περισσότερα φέτος στον Παναθηναϊκό απ' όσα προσέφερα πέρυσι. Εύχομαι να κερδίσουμε πρωτάθλημα στην Ελλάδα και να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας στο Τσάμπιονς Λιγκ». Παράλληλα ανέφερε ότι ως παίχτης της Πολόνια, γνώρισε το ρατσισμό από φιλάθλους της Λέγκια, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα όταν έπαιζα στην Πολόνια και οι οπαδοί της Λέγκια μου πετούσαν μπανάνες και φώναζαν ρατσιστικά συνθήματα». Το ίδιο περιοδικό περιέχει και αφιέρωμα στον Πάολο Σόουζα, το οποίο χαρακτηρίζει τον Πορτογάλο παίχτη ως τον πιο ολοκληρωμένο μέσο.

• Στην ανανέωση του συμβολαίου του Χένρικσεν μέχρι το καλοκαίρι του 2004 προτίθεται, σύμφωνα με πληροφορίες, να προβεί τις επόμενες μέρες η διοίκηση του Παναθηναϊκού.
«Φαβορί η ΑΕΚ»

Μπορεί η ΑΕΚ (θεωρητικά) να έχει στο... μυαλό της τις εγχώριες υποχρεώσεις, όμως ο τεχνικός της Οσιγιεκ (επόμενης αντιπάλου της «Ενωσης» στο ΟΥΕΦΑ), Βιέκοσλαβ Λόκιτσα, από τώρα ασχολείται με τους «κιτρινόμαυρους». Με δηλώσεις του στο ΑΠΕ παραδέχτηκε πως η ΑΕΚ είναι το φαβορί και αναγνώρισε ότι η Οσιγιεκ αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα:

«Χάσαμε 3-4 βασικούς παίκτες, τους οποίους και δεν καταφέραμε να αντικαταστήσουμε κατά τη διάρκεια της μεταγραφικής περιόδου. Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε και το πρόβλημα με τον αρχηγό της ομάδας, Ιβο Εργκοβιτς, ο οποίος είναι τιμωρημένος και κατά συνέπεια δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο πρώτο ματς, τότε καταλαβαίνει κανείς το πόσο δύσκολη γίνεται η αποστολή μας κόντρα στην ΑΕΚ. Θέλω να πιστεύω ότι είμαι σε θέση να ξέρω τα αγωνιστικά συστήματα της ΑΕΚ, τα οποία θα βοηθήσουν την ομάδα μου για να παραταχθεί όσο το δυνατόν πιο έτοιμη. Πιστεύω ότι η ΑΕΚ είναι το φαβορί για την πρόκριση. Εμείς θα προσπαθήσουμε να κάνουμε δύσκολη τη ζωή των αντιπάλων μας στην Κροατία ώστε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Και δε μιλάμε για τίποτα άλλο εκτός από νίκη. Νίκη έστω και με 1-0. Θα ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος αν τα καταφέρναμε. Για τον επαναληπτικό δε θέλω να μιλήσω, αφού μέχρι τότε πολλά μπορούν να αλλάξουν».

• Σήμερα η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ναυπακτιακό (20.00, ΣΟΥΠΕΡΣΠΟΡΤ) για την 5η αγωνιστική του Κυπέλλου, σε έναν αγώνα με διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι «κιτρινόμαυροι» έχουν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.