Τρίτη 23 Αυγούστου 2011
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Με τη συγκομιδή τεσσάρων ακόμα μεταλλίων, από 2 αθλητές, αποχαιρέτησε η ελληνική ομάδα το 3ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης εφήβων-νεανίδων (που έγινε στη Λίμα του Περού). Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης - στα 50 μ. πρόσθιο - τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 28.27 και έτσι κατέκτησε το χρυσό, πρώτο - από μέλος ελληνικής αποστολής - στην ιστορία της διοργάνωσης. Το αξιοσημείωτο είναι πως οι επόμενοι δύο αθλητές (ο Ιάπωνας, Ακιχίρο Γιαμαγκούτσι και ο Βρετανός Κρέιγκ Χάρι Μπένσον) τερμάτισαν με τον ίδιο χρόνο (28.44) και γι' αυτό πήραν από ένα ασημένιο μετάλλιο. Το χρυσό ήταν για τον κολυμβητή του ΑΝΟ Αργυρούπολης το δεύτερο που φόρεσε στο λαιμό του, αφού στα 100 μ. πρόσθιο ήρθε τρίτος με χρόνο...
248 λέξεις, σελ.: 29
Με 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες ολοκλήρωσε η Εθνική Ελλάδας την παρουσία της στο τουρνουά του Μπάμπεργκ. Μετά τις συντριπτικές νίκες επί της Τουρκίας και της Γερμανίας, το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου...