Τρίτη 23 Ιούλη 2013
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

ASSOCIATED PRESS

Στην κορυφή του κόσμου κρατήθηκε ο Σπύρος Γιαννιώτης που στο αγώνισμα των 10χλμ, σε ανοικτή θάλασσα του παγκόσμιου πρωταθλήματος υγρού στίβου που διεξάγεται στην Βαρκελώνη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, προσφέροντας έτσι την πρώτη σπουδαία διάκριση για την ελληνική αποστολή. Μάλιστα, ο Ελληνας κολυμβητής επανέλαβε την επιτυχία που είχε σημειώσει στην προηγούμενη διοργάνωση στη Σανγκάη το 2011 επιβεβαιώνοντας έτσι την κυριαρχία του στο αγώνισμα. Ο 33χρονος αθλητής τερμάτισε την απόσταση σε 1:49.11.8 κάνοντας εκπληκτική κούρσα στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής, αφού μέχρι τότε δεν είχε ξεκινήσει καλά και βρισκόταν στην 24η θέση σε σχέση με τους αθλητές που συμμετείχαν. Ωστόσο, ήταν...