Τρίτη 18 Σεπτέμβρη 2018
ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019
«Εκλεισε θέση» για Κίνα η Εθνική

Ο Νικ Καλάθης ήταν ο πρωταγωνιστής στη νίκη επί της Γεωργίας, με την οποία η Ελλάδα προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019

Την πρόκρισή της στην τελική φάση του Μουντομπάσκετ 2019 της Κίνας εξασφάλισε και μαθηματικά η Εθνική ομάδα, μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Γεωργίας με 86-85 για τη 2η αγωνιστική του ομίλου της στη β' φάση των προκριματικών. Η Ελλάδα διατήρησε το αήττητό της, φτάνοντας τις 8 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην α' και τη β' φάση και τελειώνοντας ουσιαστικά με το «καλημέρα» της β' φάσης την υπόθεση πρόκριση.

Για να φτάσει στη νίκη απέναντι στην αξιόμαχη Γεωργία του Ηλία Ζούρου, η ελληνική ομάδα χρειάστηκε να κάνει δύο σπουδαίες ανατροπές: Μία από το -17 στα μισά του β' μέρους και άλλη μία μόλις 88 δεύτερα πριν τη λήξη, όταν βρέθηκε στο -6. Η νίκη ήρθε με καλάθι του Κώστα Παπανικολάου σε «νεκρό χρόνο», μετά από ασίστ του πρωταγωνιστή της Εθνικής και όλου του αγώνα, Νικ Καλάθη.

Η Εθνική εμφάνισε αρκετά προβλήματα στο παιχνίδι της σε όλο το πρώτο μέρος, όπου δεν κατάφερε να βρει λύσεις ώστε να αντιμετωπίσει τους ψηλούς των γηπεδούχων, που χτύπησαν κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς αρκετά πίσω στο σκορ (30-17, 37-20, 49-39 ημίχρονο). Στην επανάληψη, όμως, η επιλογή του ομοσπονδιακού τεχνικού Θανάση Σκουρτόπουλου για χαμηλό σχήμα (με τον Αντετοκούνμπο στη θέση 5) και η βελτίωση στην άμυνα άλλαξαν τη ροή του αγώνα, με την ελληνική ομάδα να «ροκανίζει» τη διαφορά και να παίρνει «κεφάλι» με τη λήξη της 3ης περιόδου (64-65).

Η διαφορά υπέρ της Εθνικής αρχικά διευρύνθηκε στην τελευταία περίοδο (70-76), ωστόσο ορισμένα καθοριστικά λάθη, σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο ελληνικός πάγκος, έδωσαν ξανά ώθηση στους γηπεδούχους, που με επιμέρους 15-3 ήρθαν «αγκαλιά» με τη νίκη δύο λεπτά πριν το τέλος (85-79). Η ψυχραιμία όμως των Ελλήνων διεθνών, η πίεση στην άμυνα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση έφεραν την ανατροπή και τη μεγάλη επιτυχία για την Εθνική.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Τσιντάντζε 7, Σερμαντίνι 11, Σανάτζε 8 (1), Πατσάτσια, Μπερισβίλι, Μποκολισβίλι 2 (1), Τζάνινγκ 17 (4), Σενγκέλια 22, Μπιτάτζε 17.

ΕΛΛΑΔΑ: Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκης 3 (1), Καλάθης 31 (7), Σλούκας 14 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου 15 (3), Παπαπέτρου 9 (1), Βασιλόπουλος, Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου.

Πρεμιέρα με αντίπαλο την Κροατία για την Εθνική (2022-09-02 00:00:00.0)
Σε ρυθμούς προκριματικών (2018-09-05 00:00:00.0)
«Πράσινη» αναγέννηση στο ΣΕΦ (2018-06-08 00:00:00.0)
Με επιβλητική εμφάνιση βλέπει τετράδα (2018-03-21 00:00:00.0)