Πέμπτη 28 Μάρτη 2019
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020
Ικανοποίηση και μάθημα για την Εθνική

Ικανοποίηση επικρατεί στις τάξεις της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου για τα αποτελέσματα των δύο πρώτων υποχρεώσεών της στα προκριματικά του Euro 2020, όπου η ελληνική ομάδα αγωνιζόμενη εκτός έδρας νίκησε 2-0 το Λιχτενστάιν και απέσπασε ισοπαλία 2-2 με τη Βοσνία - Ερζεγοβίνη.

Ειδικά η ισοπαλία στη Ζένιτσα θεωρείται ιδιαίτερα θετικό αποτέλεσμα δεδομένης της τροπής του αγώνα. Η Εθνική βρέθηκε νωρίς στο α' ημίχρονο πίσω στο σκορ με 2-0 και απειλήθηκε άμεσα με ήττα, στην επανάληψη όμως έδειξε χαρακτήρα και πήρε τον πολύτιμο βαθμό με σκόρερ τους Φορτούνη (64', πέναλτι) και Κολοβό (85'). Ο απολογισμός των 4 βαθμών στις δύο πρώτες αγωνιστικές κρίνεται ικανοποιητικός στην προσπάθεια της Εθνικής για την κατάληψη μίας από τις δύο πρώτες θέσεις του 10ου ομίλου, που οδηγούν στην τελική φάση του Euro.

Για τα όσα έγιναν στον αγώνα με τη Βοσνία, ο oμοσπονδιακός τεχνικός Αγγελος Αναστασιάδης εξέφρασε μεν την ικανοποίησή του για το τελικό αποτέλεσμα και την προσπάθεια της Εθνικής στο β' ημίχρονο, εκτιμώντας ότι με τον τρόπο που επιτεύχθηκε η ισοπαλία δίνει αυτοπεποίθηση στην ομάδα, από την άλλη όμως δεν παρέλειψε να αναφερθεί στην «καθίζησή» της στο α' ημίχρονο. Οπως τόνισε χαρακτηριστικά, οι διεθνείς αδίκησαν τους εαυτούς τους με το πώς λειτούργησαν στο πρώτο 25λεπτο και αυτό θα πρέπει να τους γίνει μάθημα μπροστά στη δύσκολη συνέχεια στον όμιλο.

• Τα άλλα αποτελέσματα στον 10ο όμιλο για τη 2η αγωνιστική: Αρμενία - Φινλανδία 0-2, Ιταλία - Λιχτενστάιν 6-0.
  • Η βαθμολογία: Ιταλία 6, ΕΛΛΑΔΑ 4, Βοσνία - Ερζεγοβίνη 4, Φινλανδία 3, Αρμενία 0, Λιχτενστάιν 0.
Κρίσιμες υποχρεώσεις για την Εθνική (2019-06-08 00:00:00.0)
Βατή κλήρωση για Ελλάδα (2014-02-25 00:00:00.0)
Βατή κλήρωση (2011-02-04 00:00:00.0)
Στα ύψη η αγωνία (2009-10-10 00:00:00.0)
Κρίσιμο σταυροδρόμι (2009-03-28 00:00:00.0)
H Ευρώπη παίζει μπάλα (1998-10-10 00:00:00.0)