Τρίτη 15 Οχτώβρη 2019
Σελίδα 27
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΝΟΡΓΑΝΗΣ
Στην 4η θέση ο Λευτέρης Πετρούνιας

Μετά από εννέα διαδοχικές νίκες ο Λευτέρης Πετρούνιας έμεινε εκτός βάθρου σε διεθνή διοργάνωση αφού ήταν τέταρτος στον τελικό των κρίκων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ενόργανης Γυμναστικής στη Στουτγάρδη. Με τη θέση αυτή δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020, ωστόσο θα έχει την ευκαιρία γι' αυτό μέσω του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ελληνα πρωταθλητή έπειτα από σχεδόν τριάμισι χρόνια, αφού τελευταία φορά είχε χάσει τον Απρίλη του 2016, όταν είχε τερματίσει 2ος στο προ-Ολυμπιακό test event του Ρίο ντε Τζανέιρο, για να ακολουθήσει έκτοτε ένα σερί εννιά διαδοχικών χρυσών σε διεθνείς αγώνες.

Παρ' όλα αυτά η παρουσία του χρυσού Ολυμπιονίκη θεωρείται αξιόλογη και ιδιαίτερα ικανοποιητική καθώς προερχόταν από 11 μήνες εκτός δράσης λόγω επέμβασης που έκανε στον ώμο. Μάλιστα, ακόμα και έτσι ο Ελληνας αθλητής βρέθηκε αρκετά κοντά στο να εξασφαλίσει μια θέση στο βάθρο έχοντας συγκεντρώσει 14.733 βαθμούς στο πρόγραμμά του με βαθμό δυσκολίας 6.3. Νικητής ήταν ο Τούρκος Ιμπραχίμ Τσολάκ με 14.933 β., δεύτερος ο 27χρονος Ιταλός Μάρκο Λοντάντιο με 14.900 β. και τρίτος ο Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ από τη Γαλλία με 14.800 β.