Πέμπτη 31 Οχτώβρη 2019
Σελίδα 21
ΤΣΣΚΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 79-84
«Ζεστάθηκε» στη Μόσχα

Μια πολύ σημαντική επιτυχία από όλες τις απόψεις σημείωσε ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, νικώντας 84-79 την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Ηταν η δεύτερη φετινή νίκη των «ερυθρολεύκων», χάρη στην οποία «ξεκόλλησαν» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ παράλληλα πήραν σημαντική ψυχολογική τόνωση ενόψει της συνέχειας, αφήνοντας πίσω τους το βαρύ κλίμα του τελευταίου διαστήματος. Αντίθετα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα.

Με όπλο την εκπληκτική άμυνα και μπροστάρηδες επιθετικά τους Πολ (20 πόντοι) και Πάντερ (16 π.), ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο δεκάλεπτο (24-18) πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης (39-43 ημίχρονο, 60-64 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο η ΤΣΣΚΑ επιχείρησε την ανατροπή, αλλά ο Σπανούλης με καθοριστικό τρίποντο στα 1'09'' από τη λήξη «σφράγισε» τη νίκη της ελληνικής ομάδας.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μπολομπόι 2, Τζέιμς 22, Ούχοφ, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Βόιτμαν 2, Βοροντσέβιτς 5, Χάκετ 2, Χίλιαρντ 17, Κουρμάνοφ 7, Χάινς 19, Μπέικερ 3

Ολυμπιακός: Πάντερ 16, Πολ 20, Κόνιαρης, Σπανούλης 8, Τσέρι 9, Μιλουτίνοφ 2, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 8, Ρούμπιτ 8