Παρασκευή 13 Μάρτη 2020
Σελίδα 21
CHAMPIONS LEAGUE
Αναβάλλονται οι ρεβάνς των Σίτι και Γιουβέντους

Σε αναβολή των επαναληπτικών αγώνων της φάσης των «16» του Champions League, Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ Μαδρίτης και Γιουβέντους - Λιόν, προχώρησε η UEFA. Αιτία το γεγονός ότι Ρεάλ και Γιουβέντους ουσιαστικά έχουν τεθεί σε καραντίνα μετά την ανακοίνωση ότι έχουν καταγραφεί σ' αυτές κρούσματα του κορονοϊού. Συγκεκριμένα, η Ρεάλ τέθηκε σε καραντίνα έπειτα από κρούσμα στην ομάδα μπάσκετ, ενώ η Γιουβέντους διότι βρέθηκε θετικός στον ιό ο παίκτης της, Ντανιέλε Ρουγκάνι. Οι αγώνες ήταν αρχικά προγραμματισμένοι να διεξαχθούν στις 17/3, ενώ απομένουν οι αναμετρήσεις Μπάγερν Μονάχου - Τσέλσι και Μπαρτσελόνα - Νάπολι (18/3) για να ολοκληρωθεί η φάση των «16».

«Καθάρισαν» οι τέσσερις από τους οκτώ

Ατλέτικο Μαδρίτης, Παρί Σεν Ζερμέν, Λειψία και Αταλάντα είναι οι πρώτες τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Champions League.

Η Ατλέτικο απέκλεισε τη Λίβερπουλ μετά από συναρπαστικό δεύτερο αγώνα στην Αγγλία, καθώς τη νίκησε για δεύτερη φορά, με σκορ 3-2 στην παράταση, μετά το 1-0 στην Ισπανία. Η Λίβερπουλ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με τον Βαϊνάλντουμ και έφτασε προσωρινά σε σκορ πρόκρισης (2-0) στην αρχή της παράτασης με τον Φιρμίνο, η Ατλέτικο όμως με δύο γκολ του Γιορέντε και άλλο ένα του Μοράτα πήρε τη σπουδαία νίκη και πρόκριση.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Αταλάντα, που «φιλοδώρησε» με δεύτερη τεσσάρα τη Βαλένθια (4-3 στην Ισπανία) και προκρίθηκε στους «8» με συνολικό σκορ 8-4! Ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα με την Ντόρτμουντ (2-1) έκανε η Παρί Σεν Ζερμέν, νικώντας 2-0 στη ρεβάνς στη Γαλλία. Τέλος, η Λειψία απέκλεισε με επιβλητικό τρόπο την Τότεναμ, καθώς μετά τη νίκη 1-0 στο Λονδίνο επικράτησε της αγγλικής ομάδας για δεύτερη φορά, στον επαναληπτικό στη Γερμανία, με σκορ 3-0.

Δυνατές κόντρες σε 1ο και 3ο όμιλο (2022-08-26 00:00:00.0)
Αγγλο-ισπανικές κόντρες στα ημιτελικά (2022-04-15 00:00:00.0)