Παρασκευή 4 Γενάρη 2002
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Φιλική βαριά ήττα

Τα πάνω... κάτω ήρθαν στο πρώτο παιχνίδι για τη νέα χρονιά, έστω και φιλικό, στον Ολυμπιακό. Ο λόγος ήταν, αν μη τι άλλο, η ήττα με 4-1 από τον Ιωνικό, που μέχρι τη διακοπή του πρωταθλήματος έψαχνε να βρει τον καλό του εαυτό, στις εγκαταστάσεις του Ρέντη. Ετσι, πέρα από τη γνωστή δικαιολογία των δοκιμών, ο Τάκης Λεμονής είδε στο φιλικό αυτό αγώνα, μια άσχημη «ερυθρόλευκη» εμφάνιση παρά το προβάδισμα στο σκορ με τέρμα του... ξεχασμένου Αλβες (3').

Η είσοδος των... γνωστών έντεκα του Ολυμπιακού αποδείχτηκε λάθος, καθώς από την αρχή της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι, με κορυφαίους τους νεοαποκτηθέντες Νασιμέντο, Νολ, έφτασαν στη νίκη, καθώς ο πρώτος ισοφάρισε σε 1-1 με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Σακέτο έκανε το 1-2 (64') και ο Ντελγκάδο με πέναλτι (81') έγραψε το 1-3. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νασιμέντο (86').

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γεωργίου (46' Γιάννου - 65' Σηφάκης), Μαυρογενίδης (46' Κόντης), Μπερμούδες (46' Αμανατίδης), Κωστούλας (46' Ανατολάκης), Τζιωρτζιόπουλος (72' Βενετίδης), Πουρσανίδης (46' Καρεμπέ), Ζε Ελίας (46' Αντζας), Καστίγιο (46' Γιαννακόπουλος), Ζέτερμπεργκ (46' Νινιάδης), Αλβες (46' Αλεξανδρής), Ζιοβάνι (46' Τζόρτζεβιτς).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Στρακόσια (46' Στογιάννης) Κακιούσης (46' Χάουγκλαντ), Ντελγάδο, Μικές (46' Αλεξ), Ξανθόπουλος, Οφρυδόπουλος, Αφάς (54' Μαρκομιχάλης, 75' Αθανασιάδης), Νασιμέντο, Μονταμπόρ (57' Σακέτο), Κουρμπέλο (46' Μαρτσέλο), Νολ.