Σελίδα 25
ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ

Ιστορική νίκη του Παναθηναϊκού

Η ιστορική νίκη του Παναθηναϊκού, που έσπασε το μακρόχρονο αήττητο σερί του Ολυμπιακού (139 αγώνων σε πρωτάθλημα και Κύπελλο) επικρατώντας με 62-61, ξεχώρισε στη 2η αγωνιστική. Αλλα αποτελέσματα: Χανιάν - ΠΑΟΚ 74-64, ΠΑΣ Γιάννινα - Εσπερίδες Καλλιθέας 93-75, Δάφνη Αγίου Δημητρίου - Νίκη Λευκάδας 66-72, Κρόνος Αγίου Δημητρίου - Ελευθερία Μοσχάτου 55-80, Σπόρτιγκ - ΕΦΑΟ Ζωγράφου 44-67. Στην 1η θέση ισοβαθμούν με 4 βαθμούς οι Ελευθερία Μοσχάτου, ΠΑΣ Γιάννινα και Χανιά.

Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός

Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στο ντέρμπι του Β' ομίλου για την 3η αγωνιστική της Α1. Στα αξιοσημείωτα η νίκη με ανατροπή (από 0-2 σετ) του ΑΟ Θήρας με 3-2 επί του μέχρι πρότινος αήττητου Μαρκόπουλου. Αναλυτικά:

Α' όμιλος: Λαμία - Παναθηναϊκός 0-3, Ηλυσιακός - ΑΟΝ Αμαζόνες 1-3. Ρεπό: Αρης. Ισοβαθμούν στην κορυφή με 7 βαθμούς Μαρκόπουλο και Παναθηναϊκός. Β' όμιλος: ΑΣΠ Θέτις - ΑΕΚ 3-1, ΑΟΦ Πορφύρας - ΑΟΝ Πανναξιακός 1-3. Ρεπό: Αίας Ευόσμου. Στη βαθμολογία προηγείται ο ΠΑΟΚ με 7 βαθμούς.

ΠΟΛΟ

Νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι

Βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε 11-6 της Βουλιαγμένης στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στην Α1. Αλλα αποτελέσματα: ΝΟ Ρεθύμνου - Πανιώνιος 7-11, ΑΝΟ Γλυφάδας - ΝΟ Λάρισας 17-9, Εθνικός - Νηρέας Χαλανδρίου 13-9.

Στην βαθμολογία προηγούνται Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη με 9 βαθμούς και ακολουθούν Γλυφάδα και Εθνικός.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εντυπωσιακός ο ΟΦ Ν. Ιωνίας

Με εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη συνέχισε στην 3η αγωνιστική της Α1 ο πρωτοπόρος του Α' ομίλου, ΟΦ Νέας Ιωνίας, που επικράτησε του Αθηναϊκού με 28-9. Αλλα αποτελέσματα: ΑΟ Προσοτσάνης - ΠAOK 17-41, Μέγας Αλέξανδρος - Βέροια 18-34. Αναβλήθηκε το ματς ΑΟΟΔ Κορυδαλλού - ΓΑΣ Καματερού.