Παρασκευή 6 Μάη 2022
Σελίδα 22
CHAMPIONS LEAGUE
Ανατροπή και τελικός για τη Ρεάλ

Την πρόκριση στον τελικό του Champions League πήρε με δραματικό τρόπο η Ρεάλ Μαδρίτης, νικώντας 3-1 στην παράταση τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Μπερναμπέου» στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά και ανατρέποντας την ήττα της με 4-3 στο πρώτο ματς στην Αγγλία.

Οι «Μερένγκες» για άλλη μια φορά στη φετινή διοργάνωση έφεραν «τα πάνω κάτω», καθώς μέχρι το 90' έχαναν 1-0 από γκολ του Μαχρέζ στο 73' και βρίσκονταν αντιμέτωποι με βέβαιο αποκλεισμό, μέσα σε ένα λεπτό όμως (90', 91') έκαναν το 2-1 με δύο γκολ του Ροντρίγκο και έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου το γκολ της πρόκρισης πέτυχε ο Μπενζεμά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 95'.

Στον τελικό, στις 28 Μάη στο Παρίσι, η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ.