Πέμπτη 28 Φλεβάρη 2002
Α' ΕΘΝΙΚΗ
Βήμα σωτηρίας

Μπορεί να άργησε αλλά ο Ακράτητος πήρε μια σημαντική νίκη την κατάλληλη στιγμή. Ο σύλλογος των Ανω Λιοσίων, λοιπόν επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Αστέρα στο γήπεδο «Γιάννης Παθιακάκης», στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έδειξαν από νωρίς τα δόντια τους. Μάλιστα, ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4', χάρη στο τέρμα του Τσβετάνοφ αλλά στη συνέχεια έχοντας πάρει το προβάδισμα στο σκορ, έχασαν το... πάνω χέρι και ο Εθνικός Αστέρας προσπάθησε να ισοφαρίσει. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους χάνοντας ευκαιρίες ενώ είχαν και δύο δοκάρια με τους Μπορέλι (52') και Χάβο (58'). Από την άλλη, οι παίκτες του Σπύρου Λιβαθηνού απείλησαν μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο την εστία του Στάουτσε ο οποίος όμως διατήρησε το τελικό σκορ.