Σελίδα 30
ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΑ ΜΜΕ
Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο «Ριζοσπάστης» στον τελικό

Η ομάδα του «Ριζοσπάστη»
Η ομάδα μπάσκετ του «Ριζοσπάστη» πάλεψε την Κυριακή στον τελικό του Κυπέλλου Εργαζομένων στα ΜΜΕ αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει τον τίτλο της. Κόντρα στον ίδιο αντίπαλο με πέρσι που είχε στεφθεί ξανά κυπελλούχος, την ομάδα του SDNA, αυτήν τη φορά υπέστη την ήττα με 61-45.

Η ομάδα του «Ριζοσπάστη» βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αρχή του ματς, παραμένοντας ωστόσο σε απόσταση βολής μέχρι λίγο πριν τα μέσα της β' περιόδου. Ενα επιθετικό σερί των αντιπάλων, που εκμεταλλεύτηκαν και την αστοχία των παικτών του «Ριζοσπάστη», έκανε το SDNA να ανοίξει τη διαφορά προηγούμενο με 20 π. στο ημίχρονο. Τα «σφυροδρέπανα» πάλεψαν στην τρίτη περίοδο, με βελτίωση στο σκοράρισμα και πιο σφιχτή άμυνα μειώνοντας στους 13 πόντους. Η αντεπίθεση ωστόσο δεν συνεχίστηκε, με το SDNA να διατηρεί ασφαλές προβάδισμα μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Παρά την πίκρα της ήττας, ο «Ριζοσπάστης» αποδείχτηκε ομάδα με μέταλλο, με μεγάλη προσπάθεια όλη τη χρονιά, που παρά την αποχή δύο χρόνων και ορισμένους τραυματισμούς στην εξέλιξη του τουρνουά, βρέθηκε για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση στον τελικό του Κυπέλλου.

Ξεχωριστή νότα στον αγώνα αποτέλεσαν οι φίλοι του «Ριζοσπάστη» που βρέθηκαν δίπλα στην ομάδα και χειροκρότησαν νικητή και ηττημένο στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 38-18, 50-34, 61-45

Η σύνθεση του «Ριζοσπάστη»: Βουρδουμπάς, Μαυροματίδης, Ρεμπάπης, Μύρτου, Ελταχήρ, Γκιόκας, Κώνστας, Σταμούλης, Χαμαλίδης, Τάτσης

• Ο τελικός του Κυπέλλου πραγματοποιήθηκε σε συνδυασμό με το Final Four του Πρωταθλήματος Μπάσκετ Εργαζομένων στα ΜΜΕ. Μετά από έναν αμφίρροπο τελικό που κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα DPG στέφθηκε ξανά πρωταθλήτρια, κερδίζοντας με 81-77 την ομάδα του STAR.
Στον τελικό ο «Ριζοσπάστης» (2022-05-14 00:00:00.0)
Πάλεψε για τη νίκη μέχρι τέλους αλλά δεν τα κατάφερε... (2020-01-29 00:00:00.0)
Ηττα της ομάδας του «Ριζοσπάστη» από το SDNA (2019-11-21 00:00:00.0)
Η κούπα στον «Ριζοσπάστη»! (2019-05-07 00:00:00.0)