Τρίτη 5 Ιούλη 2022
Σελίδα 21
ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Αυξήθηκαν τα ελληνικά μετάλλια

Διευρύνθηκε η συλλογή μεταλλίων για την ελληνική αποστολή στους Μεσογειακούς Αγώνες, στο Οράν της Αλγερίας, χάρη στις νέες επιτυχημένες εμφανίσεις των Ελληνων αθλητών και αθλητριών στη διοργάνωση, με τη μερίδα του λέοντος στις διακρίσεις να πηγαίνει στον στίβο και στην κολύμβηση.

Στο φινάλε των αγώνων στίβου η Ελλάδα πανηγύρισε την κατάκτηση άλλων δύο μεταλλίων, ασημένιου από την Τατιάνα Γκούσιν στο άλμα εις ύψος και χάλκινου από την Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100 μ. εμπόδια. Η Γκούσιν είχε καλύτερο άλμα στα 1,90 μ., με το οποίο βελτίωσε και το ατομικό της ρεκόρ, ενώ η Πεσιρίδου με καλή κούρσα τερμάτισε 3η με χρόνο 13.23 και κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιό της σε Μεσογειακούς Αγώνες, μετά το ασημένιο στο ίδιο αγώνισμα στην προηγούμενη διοργάνωση. Η Ελλάδα ολοκλήρωσε την παρουσία της στον στίβο των φετινών Μεσογειακών Αγώνων με την κατάκτηση συνολικά 4 μεταλλίων, καθώς είχαν προηγηθεί τα χάλκινα του Γιάννη Νυφαντόπουλου στα 100 μ. με χρόνο 10.28 και του Γιάννη Ρίζου στο επί κοντώ με άλμα στα 5,60 μ.

«Καταιγίδα» μεταλλίων σημειώθηκε στην κολύμβηση, όπου ξεχώρισε η παρουσία του Δημήτρη Μάρκου με δύο μετάλλια: Χρυσό στα 400 μ. ελεύθερο, με χρόνο 3:78.72, και ασημένιο στα 1.500 μ. ελεύθερο, με χρόνο 15:11.47. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και ο Ανδρέας Βαζαίος στα 200 μ. μεικτής ατομικής, όπου μοιράστηκε την 1η θέση με τον Αλγερινό Τζαουάντα Σιούντ, έχοντας ίδιο χρόνο (1:58.83). Ασημένια μετάλλια κατέκτησαν στα 50 μ. ύπτιο γυναικών η Αννα Ντουντουνάκη, με χρόνο 28.68, και η ομάδα ανδρών στα 4x100 μ. ελεύθερο, με χρόνο 3:16.64, αποτελούμενη από τους Ανδρέα Βαζαίο, Στέργιο Μπίλα, Κρίστιαν Γκολομέεβ και Δημήτρη Μάρκο.

Τέλος, χάλκινο μετάλλιο στο τάε κβο ντο, στην κατηγορία των 68 κιλών, κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Χαμαλίδης, χάνοντας στον ημιτελικό από τον Ισπανό Πέρεθ Πόλο με 16-3.