Τρίτη 2 Αυγούστου 2022
Σελίδα 21
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Εθνική Γυναικών Αγγλίας

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Εθνική Γυναικών Αγγλίας κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου, νικώντας στο Γουέμπλεϊ με 2-1 τη Γερμανία. Η Εθνική Γυναικών Γερμανίας μετρούσε μέχρι τώρα 8 νίκες σε ισάριθμους τελικούς Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, από το 1984 που διεξήχθη για πρώτη φορά.

Τον αγώνα παρακολούθησαν 87.192 φίλαθλοι, αριθμός που αποτελεί νέο ρεκόρ προσέλευσης σε τελικό euro, τόσο γυναικών όσο και ανδρών.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αγγλίδες προηγήθηκαν στο 62ο λεπτό, όταν από μπαλιά της Γουάλς η Τουν έκανε το 1-0. Στο 79ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση όταν η Βάσμουτ έκανε το γύρισμα από αριστερά και η Μαγκούλ με εξαιρετικό εν κινήσει τελείωμα σκόραρε το 1-1. Ο τελικός οδηγήθηκε σε ημίωρη παράταση, όπου στο 110' η Κέλι μετά από εκτέλεση κόρνερ και με διπλή προσπάθεια, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 δίνοντας το Κύπελλο στην Αγγλία.

ΑΓΓΛΙΑ: Ερπς, Μπόινζ, Μπράιτ, Γουίλιαμσον, Ντέιλι (88' Γκρίνγουντ), Στάνγουεϊ (89' Σκοτ), Γουάλς, Μιντ (64' Κέλι), Κίρμπι (55' Τουν), Χεμπ (120' Πάρις), Γουάιτ (56' Ρούσο)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Φρομς, Γκουίν, Χέντριχ, Χέγκερινγκ (103' Ντούρσουν - Κάγεχ), Ράουχ (113' Λάτβαϊν), Μαγκούλ (91' Ντάλμαν), Ομπερντοφ, Ντέμπριτς (73' Λόμαν), Χουτ, Σούλερ (67' Ανιγιόμι), Μπράντ (46' Βάσμουτ)