Τρίτη 2 Αυγούστου 2022
Σελίδα 21
ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Στη δεύτερη θέση η Εθνική στο τουρνουά «Σαμαρτζίδης Καπ»

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών στο τουρνουά που διεξήχθη στην πισίνα του Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ηρακλείου, στο πλαίσιο της διοργάνωσης «Σαμαρτζίδης Καπ».

Η Εθνική πόλο ηττήθηκε 13 - 10 από το Μαυροβούνιο στην 3η και τελευταία αγωνιστική, ολοκληρώνοντας το τουρνουά με απολογισμό δύο νίκες και μία ήττα. Το Μαυροβούνιο πανηγύρισε το «3 στα 3» στο τουρνουά.

Η Εθνική προηγήθηκε 3-1 και 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά στη δεύτερη περίοδο το Μαυροβούνιο ισορρόπησε το ματς, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο 6-6. Στη συνέχεια η ομάδα του Μαυροβουνίου προηγήθηκε 11-8, η Εθνική μείωσε σε 11-10, ωστόσο το Μαυροβούνιο «κλείδωσε» τη νίκη και την πρώτη θέση στο τουρνουά με άλλα δύο τέρματα.

Την τρίτη θέση πήρε η Ολλανδία που επιβλήθηκε 11-7 της Γερμανίας, ενώ πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά αναδείχθηκε ο Μαυροβούνιος Μάρκο Μρσιτς.