Τρίτη 23 Αυγούστου 2022
Σελίδα 21
SUPER LEAGUE 1
Στα μέτρα των φαβορί η πρεμιέρα

Με νίκες των φαβορί ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της σεζόν 2022 - 2023 του πρωταθλήματος της Super League 1. Αν όμως απουσίασαν οι εκπλήξεις, δεν συνέβη το ίδιο με τα γκολ και τις καλές φάσεις.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του, δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Φάληρο αλλά ανεβάζοντας την απόδοσή του «καθάρισε» στην επανάληψη και πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 (Βαλμπουενά 57', Ραντζέλοβιτς 74'), ενώ είχε και δοκάρι με τον Χασάν. Για τους φιλοξενούμενους ακυρώθηκε αυτογκόλ του Μανωλά στο πρώτο μέρος.

Με άνετο «διπλό» ξεκίνησε η ΑΕΚ, 3-0 επί της Λαμίας με πρωταγωνιστή και δις σκόρερ τον Αραούχο (35', 65') και τον Πινέδα να κλείνει το σκορ στο 73'. Οι γηπεδούχοι πάντως έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 33', με τον Ντε Βινσέντι να χάνει πέναλτι (δοκάρι), ενώ στο τέλος (84') είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Τσούκαλο.

Ενα γκολ του Τόμας μόλις στο 7' στάθηκε αρκετό στον ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη με 1-0 επί του Παναιτωλικού στην Τούμπα. Νίκη με το ίδιο σκορ και για τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο με αντίπαλο τον Ιωνικό, με σκόρερ τον Αϊτόρ με εύστοχο πέναλτι στο 43'.

Το πιο «χορταστικό» ματς της πρεμιέρας έγινε στον Βόλο, όπου η τοπική ομάδα και ο Αστέρας Τρίπολης ήρθαν ισόπαλοι 3-3 (Φαν Φέερτ 33', Φερνάντες 56', Ντέλετιτς 65' - Μπενίτο 28', Τίλκα 68', Μπαράλες 94'+). Ακολούθως ο Βόλος προχώρησε στην απομάκρυνση του Γάλλου Οσβάλντ Τανσό από την τεχνική ηγεσία της ομάδας.

Σπουδαία νίκη πήρε τέλος ο Ατρόμητος επί του ΟΦΗ με 3-1 (Τζαβίδας 39', Μουνίθ 45'+, Κιάρτανσον 73' - Νέιρα 34').