Τρίτη 13 Σεπτέμβρη 2022
Σελίδα 25
ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Η πρόκληση της υπέρβασης για την Εθνική

Με στόχο να κάνει την υπέρβαση σε Ευρωμπάσκετ μετά από 13 χρόνια και να βρεθεί στη ζώνη των μεταλλίων της φετινής διοργάνωσης, η Εθνική αντιμετωπίζει απόψε τη Γερμανία (21.30 - ΕΡΤ3) για την προημιτελική φάση, διεκδικώντας την πρόκριση στα ημιτελικά. Με τον αέρα της σπουδαίας πρόκρισης μετά τη νίκη επί της Τσεχίας για τους «16», η ελληνική ομάδα επιδιώκει την παρουσία της στην τετράδα για πρώτη φορά από το 2009 και το Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας, όπου είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Στον αποψινό αγώνα η Εθνική θα βρεθεί αντιμέτωπη με την οικοδέσποινα των αγώνων της τελικής φάσης Γερμανία, μια ιδιαίτερα δυνατή και φιλόδοξη ομάδα όπως έχει δείξει η παρουσία της μέχρι τώρα στη διοργάνωση. Για ένα ακόμα εμπόδιο και έναν ακόμα αγώνα με τις δικές του ιδιαιτερότητες έκανε λόγο ο ομοσπονδιακός τεχνικός Δημήτρης Ιτούδης, τονίζοντας την ανάγκη οι παίκτες του να προσαρμοστούν στις απαιτήσεις. Επανέλαβε ότι η ομάδα βλέπει κάθε αγώνα ξεχωριστά και προχωρά βήμα βήμα, καθώς και ότι η μέχρι τώρα αήττητη πορεία της Εθνικής δεν είναι κριτήριο προσέγγισης των παιχνιδιών, καθώς όπως εξήγησε οι νοκ άουτ αγώνες είναι κλειστοί και ο κάθε αντίπαλος έχει τις ίδιες δυνατότητες. Στην Εθνική δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα, την ώρα που στη Γερμανία είναι αμφίβολη η συμμετοχή των Βάγκνερ και Μπαμπ.

Στο τέλος ήρθε η πρόκριση

Στον αγώνα της φάσης των «16» η Ελλάδα τα βρήκε σκούρα απέναντι στους μαχητικούς Τσέχους, εν τέλει όμως πήρε τη νίκη με 94-88, την πρόκριση στους «8» και μαζί την άτυπη ρεβάνς για τους απανωτούς αποκλεισμούς από την Τσεχία τα τελευταία χρόνια (στο Μουντομπάσκετ του 2019 και στο περσινό προ-Ολυμπιακό τουρνουά). Η νίκη ήρθε χάρη σε ένα ξέσπασμα της Εθνικής στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο συνέλαβαν καθοριστικά παίκτες που δεν είχαν χρησιμοποιήσει πολύ μέχρι τώρα (Παπαπέτρου 13 πόντοι, Λαρεντζάκης 8 π.), «απελευθερώνοντας» έτσι τον Γ. Αντετοκούνμπο (27 π.), ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά των Καλάθη (14 π.) και Σλούκα (10 π.). Για τους Τσέχους πρωταγωνιστής ήταν ο Βέσελι (21 π.), οδηγώντας τους συμπαίκτες του στο να διεκδικήσουν τη νίκη για 35 λεπτά τουλάχιστον, στο τέλος όμως δεν είχαν τις απαντήσεις στο ελληνικό ξέσπασμα.

Την έκπληξη η Ιταλία

Μετά τη νίκη επί της Τσεχίας η Εθνική αντιμετωπίζει απόψε τη Γερμανία για την πρόκριση στα ημιτελικά

Σε ό,τι αφορά τους υπόλοιπους αγώνες των «16», το μεγάλο «μπαμ» έγινε από την Ιταλία, η οποία νίκησε 94-86 τη Σερβία που θεωρούνταν το μεγάλο φαβορί για τελικό. Με το ίδιο σκορ απέκλεισε την Κροατία η Φινλανδία μετά από εξαιρετική εμφάνιση, καθώς και η Πολωνία την Ουκρανία. Στην παράταση κρίθηκαν τα δύο μεγάλα ντέρμπι της φάσης των «16», με την Ισπανία να νικά 102-94 τη Λιθουανία και τη Γαλλία 87-86 την Τουρκία. Τέλος, η Σλοβενία πήρε την πρόκριση με τη μεγαλύτερη άνεση από όλες τις ομάδες των «8», επικρατώντας 88-72 του Βελγίου.

ΑΤΙΤΛΟ (2022-09-10 00:00:00.0)
Αήττητη στους «16» η Εθνική (2022-09-09 00:00:00.0)
Σε περιπέτειες με το «καλημέρα» η Εθνική (2021-07-01 00:00:00.0)
Στο δύσκολο δρόμο... ψάχνει πυξίδα για οκτάδα (2019-09-07 00:00:00.0)
Γλυκιά ...ήττα (2002-10-02 00:00:00.0)
Μεσογειακή υπόθεση (1999-07-11 00:00:00.0)