Τρίτη 18 Οχτώβρη 2022
Σελίδα 26
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Σπουδαία επιτυχία για την Εθνική

Τις ελπίδες της για μια θέση στα τελικά του Euro 2024 διατήρησε η Εθνική ομάδα χάντμπολ, μετά τη νίκη της με 32-28 επί της Ολλανδίας στο κλειστό της Χαλκίδας για τη 2η αγωνιστική του ομίλου της στην προκριματική φάση. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Κροατία εκτός έδρας, η ελληνική ομάδα έβγαλε αντίδραση και έφτασε στην πρώτη της νίκη, που τη διατηρεί στο κυνήγι μιας θέσης στην τελική φάση της διοργάνωσης. Οι επόμενοι αγώνες της Εθνικής, τον Μάρτη του 2023 με αντίπαλο το Βέλγιο εντός και εκτός έδρας, θεωρούνται κομβικοί για την υπόθεση πρόκριση.

Κόντρα στους Ολλανδούς οι Ελληνες διεθνείς είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του β' ημιχρόνου, χρειάστηκε όμως να δείξουν χαρακτήρα όταν οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν 22-22 στο 45'. Καταλύτης για την ελληνική νίκη ήταν η εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά, ενώ κορυφαίοι σκόρερ της Εθνικής ήταν οι Μυλωνάς, Λιάπης, Τόσκας και Τζηρά, που σημείωσαν από 5 γκολ.

Η βαθμολογία: Κροατία 4, Ελλάδα 2, Ολλανδία 2, Βέλγιο 0.