Τρίτη 20 Δεκέμβρη 2022
Σελίδα 30
SUPER LEAGUE 2
Διακοπή και ένταση στο «Ελ Πάσο»

Τα όσα συνέβησαν στο γήπεδο του «Ελ Πάσο» και τον αγώνα της Athens Kallithea με τον Ολυμπιακό Β' σημάδεψαν την 7η αγωνιστική της Super League 2. Ο αγώνας διακόπηκε οριστικά στο ημίχρονο με το σκορ 2-1 υπέρ των γηπεδούχων μετά την αποχώρηση των «ερυθρολεύκων», που διαμαρτύρονται για τις διαιτητικές αποφάσεις και ειδικότερα για την ακύρωση γκολ υπέρ τους ως οφσάιντ, υποστηρίζοντας πως επρόκειτο για αυτογκόλ, καθώς και για το ότι το πρώτο γκολ της Καλλιθέας δεν έπρεπε να μετρήσει. Μάλιστα, φέρεται να υπήρξε και μεγάλη ένταση μεταξύ ανθρώπων των δύο ομάδων κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου. Ενώ λίγο αργότερα η ερυθρόλευκη ΠΑΕ εξέδωσε ανακοίνωση με βαρείς χαρακτηρισμούς κατά των ΕΠΟ και Επιτροπής Διαιτησίας.

Πλέον η τύχη του αγώνα θα κριθεί στα αρμόδια όργανα, με τους «ερυθρόλευκους» να κινδυνεύουν με αφαίρεση βαθμών και πρόστιμο. Στο αγωνιστικό μέρος ξεχώρισαν οι σπουδαίες εκτός έδρας νίκες των Ηρακλή και Καλαμάτας επί των ΑΕΛ με 2-1 και Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 για τον 1ο και 2ο όμιλο αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα

1ος ΟΜΙΛΟΣ: Μακεδονικός - ΠΑΟ Β' 1-1, ΑΕΛ - Ηρακλής 0-2, Ηρακλής Λάρισας - Νίκη Βόλου 0-1, Αναγέννηση Καρδίτσας - Θεσπρωτός 1-0, Απόλλων Πόντου - Αλμωπός Αριδαίας 0-1, Βέροια - Πανσερραϊκός 1-3, Διαγόρας Ρόδου - Απόλλων Λάρισας 5-0. Ρεπό: ΠΑΟΚ Β'. Στη βαθμολογία προηγείται ο ΠΑΟΚ Β' με 16 β. και ακολουθούν Αναγέννηση Καρδίτσας και ΑΕΛ με 15.

2ος ΟΜΙΛΟΣ: ΟΦ Ιεράπετρας - ΑΕΚ Β' 3-2, Αιγάλεω - Χανιά 0-0, Ηλιούπολη - Επισκοπή 0-0, Προοδευτική - Ηρόδοτος 1-0, Απόλλων Σμύρνης - Καλαμάτα 0-2, Athens Kallithea - Ολυμπιακός Β' διακοπή. ΠΑΟ Ρουφ - Παναχαϊκή 0-1. Στη βαθμολογία προηγείται η Κηφισιά με 18 β. και ακολουθούν Απόλλωνας Σμύρνης με 16, Παναχαϊκή με 14 κ.λπ.

Προέλαση από Λεβαδειακό (2023-12-05 00:00:00.0)
Σφράγισε την άνοδο η Κηφισιά (2023-06-13 00:00:00.0)
Σημαντικά «διπλά» για τους πρωτοπόρους (2023-04-25 00:00:00.0)
ΑΤΙΤΛΟ (2022-11-22 00:00:00.0)
Επιβλητική η ΑΕΚ, χαμόγελα για Ηρακλή (2015-01-13 00:00:00.0)
Με ανατροπή το 2 στα 2 η ΑΕΚ (2014-10-21 00:00:00.0)