Πέμπτη 4 Μάη 2023
Σελίδα 22
EUROLEAGUE
Προβάδισμα με υπογραφή Σλούκα

Προβάδισμα για την πρόκριση στο Φάιναλ 4 της Εuroleague πήρε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενερμπαχτσέ με 72-79 στον τρίτο αγώνα για τα προημιτελικά. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 2 νίκες και 1 ήττα και χρειάζονται άλλη μια νίκη για το εισιτήριο που οδηγεί στο Κάουνας, με το 4ο ματς να ακολουθεί αύριο Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο. Παράλληλα ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας σε περίπτωση 5ου αγώνα, που θα γίνει στο ΣΕΦ. Ενα καθοριστικό τρίποντο του κορυφαίου χτες Κώστα Σλούκα (25 π.) στην εκπνοή της αναμέτρησης ήταν αυτό που έκρινε την επιτυχία για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με σημαντική διαφορά (-8, -11) κατάφερε να αντιδράσει στην 4η περίοδο και να πάρει τη νίκη στο τελευταίο 2λεπτο - θρίλερ όπου η Φενέρ ανέκτησε δύο φορές το προβάδισμα (66-63, 69-66), αλλά ο Βεζένκοφ (17 π.) κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό.