Παρασκευή 26 Μάη 2023
Σελίδα 17
BASKET LEAGUE - ΠΛΕΪ ΟΦ
Ξέσπασε στην Πυλαία ο Ολυμπιακός

Βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα στον τελικό της Euroleague από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Ολυμπιακός στην επιστροφή του στις εγχώριες υποχρεώσεις επικράτησε χθες του ΠΑΟΚ με 97-77 στην Πυλαία, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά της Basket League. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-0 στις νίκες και στον τρίτο αγώνα, πάλι στο ΣΕΦ, θα έχουν την ευκαιρία να σφραγίσουν την πρόκριση στη σειρά των τελικών, οδεύοντας προς τον στόχο της κατάκτησης του τίτλου. Αντίθετα έγινε πια πολύ δύσκολη η αποστολή του ΠΑΟΚ, ο οποίος για να διατηρηθεί στο κυνήγι της πρόκρισης θα πρέπει να κάνει σπουδαίο «μπρέικ» στο Φάληρο.

Στο χθεσινό ματς οι «ερυθρόλευκοι», μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όταν είδαν τους γηπεδούχους να τους βάζουν πίεση χάρη στην ευστοχία τους στα τρίποντα (5/8), με μπροστάρη τον Σλούκα ανέβασαν τους ρυθμούς στη δεύτερη περίοδο και βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο. Με αμυντική βελτίωση στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν το προβάδισμά τους μέχρι και στο +22 (73-51), ενώ δεν κινδύνευσαν ούτε από την προσπάθεια αντίδρασης του ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο. Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό χθες ήταν οι Σλούκας (24 πόντοι) και Βεζένκοφ (17 π.), ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Ράιλι (27 π.).