Τετάρτη 31 Μάη 2023
Σελίδα 21
ΤΕΝΙΣ - ΡΟΛΑΝ ΓΚΑΡΟΣ
Αποκλεισμός στο διπλό για τα αδέρφια Τσιτσιπά

Τον αποκλεισμό στον πρώτο γύρο του διπλού στο φετινό τουρνουά τένις Ρολάν Γκαρός γνώρισε το δίδυμο των Στέφανου και Πέτρου Τσιτσιπά, μετά την ήττα από το αντίστοιχο του Μαρσέλο Αρεβάλο από το Ελ Σαλβαδόρ και του Ολλανδού Ζαν-Ζουλιάν Ροζέρ, με 2-1 σετ. Το εν λόγω δίδυμο, από τα κορυφαία στον χώρο του τένις, στο Νο 3 του κυρίως ταμπλό του τουρνουά, για μια ακόμα φορά αποδείχθηκε απροσπέλαστο εμπόδιο για τα αδέρφια Τσιτσιπά, που παρά την καλή τους εμφάνιση και το γεγονός ότι πάλεψαν το ματς στα ίσια, υπέστησαν την 3η συνολικά ήττα τους από τους συγκεκριμένους αντιπάλους. Οι Αρεβάλο / Ροζέρ πήραν το πρώτο σετ με 6-4, με τους αδερφούς Τσιτσιπά να απαντούν στο δεύτερο σετ με το ίδιο σκορ, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το τρίτο σετ, παρότι οι αδερφοί Τσιτσιπά μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν 4-0. Οι αντίπαλοί τους όμως στη συνέχεια αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή, κατακτώντας το σετ με 6-4.