Πέμπτη 11 Απρίλη 2002
Γ' ΕΘΝΙΚΗ
«Πέταξε» ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος ήταν ο μεγάλος κερδισμένος του ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της Γ` Εθνικής που διεξήχθη χτες. Η ομάδα του Περιστερίου επικράτησε με 2-0 της Λάρισας (45' Μαρίνος, 73' Γαβριλόπουλος) και έτσι όχι μόνο παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας αλλά μείωσε και τη διαφορά που τη χωρίζει από την Κέρκυρα. Ο λόγος δεν είναι άλλος από την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, μετά δηλαδή από 26 αγώνες, από τον Κιλκισιακό με το ίδιο σκορ (34',61' Λεπτοκαρίδης). Στην πρώτη θέση, παρέμεινε και αύξησε τη διαφορά από τους Φαίακες η Κασσάνδρα καθώς πήρε την πολύτιμη νίκη με 1-0 από τον μαχητικό Απόλλωνα Κρύας Βρύσης, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα χάρη στο τέρμα του Καρατζιώτη. Ασταμάτητη ήταν η Καβάλα που συνέτριψε τον Παναιτωλικό εκτός έδρας με 4-1. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Αρβανιτίδης (23'), Σαλπιγγίδης (55'), Ντε Σόουζα (81') και Αγγος (88'), ενώ το τέρμα της τιμής πέτυχε ο Σάμπα Ντιάρα στο 38'. Σημαντική ήταν και η νίκη για το Φωστήρα με 2-1 επί των Τρικάλων εκτός έδρας (37' Πράπας - 28' Μπεναλί, 90' Κοζανίδης) ενώ το Λεωνίδιο με την επικράτηση (1-0) επί της Μαρκό χάρη στο τέρμα του Λιόση (72'), απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Τέλος, ο Ναυπακτιακός με το 2-1 επί του Εθνικού (42' Σπυράκος, 75' Ναλμπάντης - 54' Παϊτέρης) συνέλεξε άλλους τρεις βαθμούς σε αντίθεση με την Ελευσίνα και τα Χανιά που αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 1-1 (23' Τσούμας - 21' Σουλτανίδης).

Η βαθμολογία: Κασσάνδρα 59, Κέρκυρα 53, Ατρόμητος 49, Φωστήρας 47, Καβάλα 45, Λάρισα 39, Μαρκό, Κιλκισιακός 38, Εθνικός 35, Χανιά 34, Ναυπακτιακός, Πανελευσινιακός 26, Λεωνίδιο 25, Τρίκαλα 21, Παναιτωλικός 16 και Απόλλων Κρύας Βρύσης 11.