Τρίτη 29 Αυγούστου 2023
Σελίδα 26
ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2023
Και τώρα «τελικός» με τη Νέα Ζηλανδία

Μετά τη χθεσινή ήττα από τις ΗΠΑ, η πρόκριση στους «16» θα κριθεί για την Εθνική στο φινάλε του ομίλου

Associated Press

Κόντρα στη Νέα Ζηλανδία, την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης των ομίλων, θα παίξει η Εθνική ομάδα τα «ρέστα» της για πρόκριση στους «16» του Μουντομπάσκετ της Ασίας, μετά τη χθεσινή ήττα από τις ΗΠΑ με 109-81 για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου. Οι ΗΠΑ με 2-0 νίκες «καθάρισαν» την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ η Εθνική, που βρίσκεται στο 1-1 (στην πρεμιέρα νίκησε την Ιορδανία) θα παλέψει στο φινάλε για τη 2η θέση και την πρόκριση.

Ο διεθνείς, απέναντι στο απόλυτο φαβορί για τον τίτλο, με μπροστάρηδες τους Γουόκαπ και Παπαγιάννη φάνηκαν ανταγωνιστικοί μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο οι Αμερικανοί, ανοίγοντας τον ρυθμό και βρίσκοντας εύκολα τις λύσεις στην επίθεση, απέκτησαν διαφορά μέχρι το ημίχρονο (50-37), την οποία διεύρυναν στην επανάληψη, με την Ελλάδα στην 4η περίοδο να κάνει συντήρηση δυνάμεων και τον Δ. Ιτούδη να αποσύρει τους βασικούς.

Ελλάδα: Αντετοκούνμπο 2, Μποχωρίδης 8, Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 7, Λούντζης 4, Μωραΐτης 3, Παπαγιάννης 17, Παπανικολάου 8, Παπαπέτρου 9, Ρογκαβόπουλος 14, Γουόκαπ 9.

ΗΠΑ: Μπανκέρο 8, Μπρίτζες 9, Μπράνσον 13, Χαλιμπάρτον 9, Χαρτ 6, Ινγκραμ 5, Τζάκσον 9, Τζόνσον 8, Κέσλερ 4, Πόρτις 10, Ριβς 15, Εντουαρντς 13.

• Στο άλλο ματς της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου η Νέα Ζηλανδία νίκησε δύσκολα την Ιορδανία με 95-87 στην παράταση (κανονικός αγώνας 85-85). Η βαθμολογία: ΗΠΑ 2-0, Νέα Ζηλανδία 1-1, ΕΛΛΑΔΑ 1-1, Ιορδανία 0-2.
Η Λετονία σόκαρε τη Γαλλία

Η σπουδαία νίκη της Λετονίας με 88-86 επί της Γαλλίας, που σηματοδότησε τον αποκλεισμό των δευτεραθλητών Ευρώπης «τρικολόρ» (είναι ήδη στο 0-2), αποτέλεσε τη μεγαλύτερη έκπληξη της διοργάνωσης μέχρι στιγμής. Στα αξιοσημείωτα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων ήταν και η νίκη της Δομινικανής Δημοκρατίας επί της Ιταλίας με 87-82, ενώ η Γερμανία πήρε το ντέρμπι με την Αυστραλίας με σκορ 85-83.

Αλλα αποτελέσματα: Μαυροβούνιο - Αίγυπτος 89-74, Λιθουανία - Μεξικό 90-66, Φιλιππίνες - Αγκόλα 70-80, Ιαπωνία - Φινλανδία 98-88, Λίβανος - Καναδάς 73-128, Πράσινο Ακρωτήρι - Βενεζουέλα 81-75, Ακτή Ελεφαντοστού - Ιράν 71-69, Σλοβενία - Γεωργία 88-67, Πουέρτο Ρίκο - Σερβία 77-94, Κίνα - Νότιο Σουδάν 69-89.