Ο Κίπτο και η Ατανάνε τις πρωτιές

Π. Καραΐσκος και Γ. Πριβελέντζιο πρώτευσαν από ελληνικής πλευράς

Ο Έντουιν Κίπροπ Κίπτο

Eurokinissi Sports

Με τη συμμετοχή χιλιάδων δρομέων από την Ελλάδα και το εξωτερικό, τόσο στον κεντρικό αγώνα όσο και στις κατηγορίες των 5 και 10 χλμ., που πραγματοποιήθηκαν παράλληλα, διοργανώθηκε ο 40ός Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθηνών, που είναι αφιερωμένος στην μνήμη του δολοφονημένου αγωνιστή της ειρήνης και βουλευτή της ΕΔΑ Γρηγόρη Λαμπράκη. Η φετινή διοργάνωση είχε την ιστορική ιδιαιτερότητα της συμπλήρωσης 40 ετών από καταβολής της και 60 ετών από τη δολοφονία του Λαμπράκη, ενώ αγωνιστικά σηματοδότησε την επιστροφή σε αυτή των λεγόμενων ελίτ αθλητών από όλο τον κόσμο.

Νικητής του 40ού Μαραθώνιου αναδείχθηκε ο Κενυάτης Εντουιν Κίπροπ Κίπτο, με χρόνο 2.10.34, κάνοντας νέο ρεκόρ διαδρομής. Στο βάθρο τον ακολούθησαν οι συμπατριώτες του, Κιλίμο και Μουχιτίρα, που τερμάτισαν μαζί σε 2.12.36, παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο. Πρώτος Ελληνας αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καραΐσκος, που τερμάτισε σε 2.22.36, με δεύτερο τον Χαράλαμπο Πιτσίλο με 2.23.34 και τρίτο τον Γιώργο Μίνο με 2.23.56.

Στις γυναίκες την πρωτιά κατέκτησε η Σικάνε Ατανάνε από το Μαρόκο με 2.31.52, με δεύτερη την Κενυάτισσα Γιεπτσιρτσίρ με 2.32.19 και τρίτη την Γκλόρια Πριβιλέτζιο, που ήταν και η πρώτη Ελληνίδα, με 2.43.20. Δεύτερη Ελληνίδα αναδείχθηκε η Σταματία Νούλα με 2.46.53 και τρίτη η Παναγιώτα Βλαχάκη με 2.51.56.