Πέμπτη 16 Μάη 2002
Σελίδα 47
ΕΛΛΑΔΑ - ΚΥΠΡΟΣ 3-1
Αμυντική υπόθεση

Με καλύτερη επίθεση την... άμυνά της, η Εθνική μας ομάδα των ανδρών ολοκλήρωσε χτες στη Ρόδο με επιτυχία ακόμα μία «φιλική» αποστολή. Οι διεθνείς μας, με δύο γκολ του Φύσσα και ένα του Αμανατίδη, επικράτησαν έναντι του αντίστοιχου συγκροτήματος της Κύπρου με 3-1, δείχνοντας παράλληλα όρεξη να προσφέρουν. Στα πρώτα λεπτά του α' ημιχρόνου η παρουσία της Εθνικής μας σίγουρα δεν μπορεί να διεκδικήσει «δάφνες», όμως από κει και πέρα τα πράγματα άλλαξαν. Το συγκρότημα του Οτο Ρεχάγκελ βρήκε ρυθμό, ισοφάρισε το παιχνίδι και μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου 45λέπτου διεκδίκησε τη διεύρυνση του σκορ, την οποία τελικά πέτυχε. Στην επανάληψη, οι δύο προπονητές και κυρίως ο Γερμανός, πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με αποτέλεσμα μπροστά από τις δύο εστίες να μη δημιουργηθούν σημαντικές ευκαιρίες.

ΕΛΛΑΔΑ: Νικοπολίδης (46` Μιχόπουλος), Αμανατίδης (46' Βενετίδης), Φύσσας, Νταμπίζας (46' Γκούμας), Κ. Κωνσταντινίδης, Ζαγοράκης (46' Μπασινάς), Γιαννακόπουλος (46' Λάκης), Π. Κωνσταντινίδης (46' Γεωργιάδης), Καφές, Αλεξανδρής (46' Μαχλάς), Ναλιτζής (46' Βρύζας).

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγιώτου (89' Α. Μιχαήλ), Σπύρου, Ιωακείμ (85' Κοτσώνης), Νικολάου, Θεοδότου (46' Μιχαήλ), Κονναφής, Σατσιάς, Χριστοδούλου (46' Τσουρές), Οκκάς (71' Γιασεμή), Ελευθερίου (75' Εγκωμίτης), Αγαθοκλέους (62' Καϊάφας).