Παρασκευή 27 Σεπτέμβρη 2024
Σελίδα 22
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΕUROCUP
Δεν άντεξε ο Αρης στη Βενετία

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό Europa Cup ο Αρης, 95-75 από τη Βενέτσια στην Ιταλία για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της κύριας φάσης.

Παρά την έλλειψη επίσημων αγώνων, έναντι των σαφώς πιο έτοιμων γηπεδούχων, η ελληνική ομάδα στάθηκε πολύ καλά στα πρώτα 20 λεπτά, βάζοντας δύσκολα στους Ιταλούς και μένοντας κοντά στο σκορ (30-22 στο 10', 47-41 ημίχρονο). Στην επανάληψη όμως τα πράγματα εξελίχθηκαν εντελώς διαφορετικά, καθώς μια κακή τρίτη περίοδος των παικτών του Γιάννη Καστρίτη επέτρεψε στη Βενέτσια με ένα σερί 16-0 να ξεφύγει στο σκορ (69-57 στο 30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση των παικτών του Αρη ήταν εμφανής, με αποτέλεσμα η Βενέτσια να αυξήσει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της.

Πρώτοι σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» της Θεσσαλονίκης ήταν οι Νόλεϊ (14 πόντοι) και Μαντζούκας (11 π.). Από τη Βενέτσια ξεχώρισε ο Τζόρνταν Παρκς (17 π.).