Σάββατο 27 Νοέμβρη 1999
Σελίδα 31
ΠΑΟ
Οσο ζεί ελπίζει

Λίγο έλειψε ο Παναθηναϊκός να γνωρίσει τη συντριβή επί ισπανικού εδάφους από την αντίπαλό του στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, τη Λα Κορούνια, όμως τη «γλίτωσε» στο παρά κάτι. Η τύχη είχε μαλώσει με τους «πράσινους» και δη με τον Πέρσι Ολιβάρες, ο οποίος παρ' ολίγο να αποτελέσει τον μοιραίο παίχτη της ομάδας του και να στερήσει ολοκληρωτικά τα ευρωπαϊκά όνειρα του Παναθηναϊκού, καθώς μέσα σε' ένα 15λεπτο σημείωσε δύο αυτογκόλ (9', 13'). Ομως, όλοι οι «τριφυλλοφόροι» είχαν τις ευθύνες τους, αφού στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Ριαθόρ η απόδοση όλων ήταν κάτι παραπάνω από κακή. Την κατάσταση προσπάθησε να σώσει ο Κριστόφ Βαζέχα αφού με δική του ενέργεια μείωσε σε 3 -1 (στο 15` ο Τζαλμίνια είχε κάνει το 3-0), όμως οι Ισπανοί ήταν ασταμάτητοι και με τον Ντονάτο (31`) έκαναν το 4-1. Ωστόσο στο 2ο ημίχρονο η απόδοση της αθηναϊκής ομάδας ανέβηκε και μπόρεσε να δει κατάματα τους αντιπάλους. Ο Γκαλέτο, εξάλλου, έδωσε ελπίδες στην ομάδα του με το γκολ που σημείωσε (66`) και αναπτέρωσε το ηθικό του Κυράστα ο οποίος μετά τη λήξη του αγώνα δήλωσε:«Είχαμε ατυχία και κακή αγωνιστική συμπεριφορά. Αιφνιδιαστήκαμε και βρεθήκαμε πίσω 3 γκολ», και συνέχισε εστιάζοντας τις δηλώσεις του στην παρουσία των παιχτών του στο 2ο ημίχρονο, από την οποία κατ' αυτόν η ομάδα του αντλεί ελπίδες πρόκρισης στον επαναληπτικό: «Στο 2ο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά και με ισορροπία. Αλλωστε μετά το 60` αποδείξαμε ότι μπορούμε να παλέψουμε για την πρόκριση στη ρεβάνς, ενώ δείξαμε ότι έχουμε καλύτερη φυσική κατάσταση από τους αντιπάλους μας».