Σελίδα 16
ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
ΝΕΑ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΑΡΧΙΣΕ ΣΤΙΣ 12 ΙΟΥΝΗ και συνεχίζεται με τον 3ο γύρο στις 19 Ιούνη το 1ο ανοιχτό τουρνουά στη μνήμη του παλαιού πρωταθλητή Ελλάδας και προέδρου του Πειραϊκού Ομίλου Σκακιστών Δημήτρη Παρλιάρου.

Οι αγώνες διεξάγονται κάθε Τετάρτη και Σάββατο στο εντευκτήριο του ΠΟΣ στην οδό Σερφιώτου 42 - 46 και Ηρακλειδών, τηλ. 010/4194.427 και 010/4194.541 στις 16.30 και 17.30 αντίστοιχα.

ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (8 Ιούνη) έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον ματς στο αθλητικό κέντρο του Δήμου Νέου Ψυχικού (βρίσκεται μεταξύ των οδών Ξάνθου και Ρήγα Φεραίου) μεταξύ των κορυφαίων σκακιστών Βασίλη Κοτρωνιά (GM 2580 ΕΛΟ) και Αγγελου Βουλδή (ΙΜ 2515).

Το ματς ήταν έξι παρτίδων 15 λεπτών για κάθε παίκτη και το αποτέλεσμα ήταν υπέρ του.

ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ - σε σχέση με τη δυναμικότητά τους - θέση οι Ελληνίδες σκακίστριες στο 3ο Ατομικό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών που έληξε στις 6 Ιούνη στη Βουλγαρία. Μετά τον 8ο γύρο, η Κουβάτσου είχε 4 βαθμούς, η Μάκκα και η Παπαδοπούλου 3 βαθ., ενώ η Καραχάλιου είχε 2,5 βαθμούς. Στην κορυφή της βαθμολογίας ήταν η GM από τη Βουλγαρία Αντοανέτα Στεφάνοβα με 7,5 βαθμούς και ακολουθούσαν οι Αραχάμια, Χουρτσίτζε, Καβαλέφσκαγια και Πεπτάν, όλες με 6 βαθμούς.