Τετάρτη 26 Ιούνη 2002
ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ
Θολό τοπίο

Η τύχη, η μαχητικότητα αλλά και η διαιτησία έστειλαν τη Νότια Κορέα στον παράδεισο και την Ισπανία στην ... κόλαση στους προημιτελικούς του Σαββάτου. Οι συνδιοργανωτές κατάφεραν να ανατρέψουν για άλλη μια φορά τα προγνωστικά και να πάρουν την πρόκριση για τους «4» της διοργάνωσης. Αντίθετα, η Ισπανία δίκαια φωνάζει για τις αποφάσεις του Αιγύπτιου διαιτητή, Γκαμάλ Γκαντούρ και του βοηθού του, καθώς τους ακύρωσαν δύο κανονικά τέρματα, οδηγώντας έτσι το παιχνίδι στα πέναλτι.

Αν και τα 90' βρήκαν τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0, οι Ιβηρες θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη με τα τέρματα των Ελγέρα (49') και Μοριέντες (93'). Ομως, ύστερα και από τα 30' της παράτασης, οι Νοτιοκορεάτες ήταν πιο εύστοχοι από τους αντιπάλους τους και επικράτησαν με 5-3 στα πέναλτι. Μάλιστα, ο κορυφαίος Ισπανός του αγώνα, Χοακίν, φάνηκε να έχει ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και λόγω αυτού του προβλήματος αστόχησε στο κρίσιμο πέναλτι δίνοντας την πρόκριση στους Ασιάτες.

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, η Τουρκία, με ένα τέρμα του Ιλχάν Μανσίζ, στο 4' της παράτασης επικράτησε με 1-0 της ομάδας έκπληξης της διοργάνωσης Σενεγάλη και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Οι γείτονες, φάνηκαν πιο αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη και μάλιστα, πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τους αντιπάλους τους για τη νίκη επί της Σουηδίας, στον ... ξαφνικό θάνατο.

Ελβετική «ψυχρολουσία» για τη Γαλλία (2021-06-30 00:00:00.0)
Ανατροπή Πλατανιά... περίπατος για ΑΕΚ, ΠΑΟ (2017-02-02 00:00:00.0)