Τρίτη 6 Αυγούστου 2002
Σελίδα 22
«Αντίο» με ήττα

Με ήττα έκλεισε η αυλαία των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας Ανδρών στο βόλεϊ για το «Γουόρλντ Λιγκ». Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, μετά τη νίκη του με 3-1 σετ στο πρώτο παιχνίδι απέναντι στην Ιαπωνία, γνώρισε την ήττα με το ίδιο σκορ. Πάντως ο αγώνας ήταν άνευ βαθμολογικής σημασίας, καθώς οι παίκτες του Στέλιου Προσαλίκα είχαν ήδη χάσει το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στη Βραζιλία.

Οι διεθνείς μας κατάφεραν να κάνουν το καλύτερο ξεκίνημα και να πάρουν το πρώτο σετ. Ομως, τα νεκρά σημεία κατά τη διάρκεια των υπολοίπων σετ, ήταν αρκετά για να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι το εθνικό συγκρότημα με 6 νίκες και 6 ήττες επιστρέφει στα πάτρια εδάφη, έχοντας κερδίσει πολύτιμες εμπειρίες.

Τα σετ είχαν ως εξής: 19-25 (21'), 25-21 (26'), 25-23 (26'), 16-25 (24').

ΙΑΠΩΝΙΑ: Αμπε 3π., Γιαμαμότο 12, Κάτο 18, Γιαμαμούρα 11, Ιτο 11, Μορισίγκε 2, Αογιάμα, Τσίμπα 7, Γιαμαγκούτσι, Ματσουτά.

ΕΛΛΑΔΑ: Κουρνέτας 2π., Ρουμελιώτης 17 (1 άσος), Γκιούρδας 8, Μπάεφ 19, Πανταλέων 4, Τσακιρόπουλος 10, Δημητρακόπουλος Χατζηαντωνίου 5, Λάππας 1, Ντράκοβιτς, Μποζίδης, Κυριαζής.