Τρίτη 29 Φλεβάρη 2000
ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ
Ελληνικός « άνεμος» στη Γάνδη

Η Κατερίνα Θάνου και οι Θεοδωρίδης - Παυλακάκης ανέβασαν την Ελλάδα στο βάθρο της Ευρώπης

Ελαμψε ο ελληνικός στίβος στη Γάνδη, όπου τρεις κορυφαίοι αθλητές μας, άφησαν τη «σφραγίδα» τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Ενα χρυσό, ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο, ήρθαν να προστεθούν στην «πλούσια συλλογή» των τελευταίων ετών και για άλλη μια φορά να αποδείξουν την επιβλητική παρουσία των Ελλήνων αθλητών στα μεγάλα... σαλόνια. Το χορό των επιτυχιών έσυρε μια γυναίκα, η Κατερίνα Θάνου. Η «κόρη του ανέμου», ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ύστερα από μια συγκλονιστική κούρσα στον τελικό των 60μ. όπου τερμάτισε πρώτη με τον εκπληκτικό χρόνο των 7.05. Αρκετά πίσω από την Ελληνίδα αθλήτρια τερμάτισε η Βουλγάρα Πεντάρεβα με 7.11, ενώ 3η αναδείχτηκε η Ουκρανή Πούκα με 7.11. Οσον αφορά στην επιτυχία της αυτή, η Θάνου είπε: «Περίμενα ένα χρόνο στα 7'' δε μου βγήκε. Δεν πειράζει, είμαι πολύ ευχαριστημένη από το χρυσό μετάλλιο. Ο κλειστός στίβος δεν ήταν μέσα στους στόχους μου. Είχα προετοιμαστεί μόνο ενάμιση μήνα για τον κλειστό. Στόχος μου είναι οι Ολυμπιακοί αγώνες. Δε φοβάμαι καμία αντίπαλο και το μόνο που θέλω είναι να τρέχω καλά».

Σπουδαία, ωστόσο ήταν και η συνέχεια για τα ελληνικά χρώματα. Οι Γιώργος Θεοδωρίδης και Αγγελος Παυλακάκης, δεν άφησαν περιθώρια σε κανέναν άλλον για το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα στα 60 μέτρα των ανδρών. Ο Γιώργος Θεοδωρίδης στον τελικό πήρε τη 2η θέση με χρόνο 6.51, πίσω από τον Βρετανό Γκάρντενερ που πήρε το χρυσό μετάλλιο με 6.49, ενώ ο Αγγελος Παυλακάκης πήρε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 6.54.

Μακράν του καλού της εαυτού, πάντως, παρουσιάστηκε στη διοργάνωση η Νίκη Ξάνθου, η οποία στο μήκος πήρε την 8η θέση με 6,51μ. Πρώτη στον τελικό αναδείχτηκε η Σουηδέζα Γιόχανσον με το εθνικό ρεκόρ των 6,89μ., δεύτερη κατατάχτηκε η Γερμανίδα Ντρέσλερ με 6,86μ., ενώ το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Βουλγάρα Πράντζεβα πηδώντας στα 6,80μ.

Εντυπωσιακό ρεκόρ η Τζαμάικα (2008-08-23 00:00:00.0)
Παγκόσμια λάμψη στο ΣΕΦ (2000-02-10 00:00:00.0)
Σε τροχιά διακρίσεων (1998-02-24 00:00:00.0)
Δυνατά... δυνατοί! (1997-06-18 00:00:00.0)
Η αποστολή για το Παγκόσμιο (1997-03-04 00:00:00.0)
Παγκόσμιο ο Τζόνσον (1995-03-08 00:00:00.0)