ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
Συνεχές (3ο) νταμπλ από τον Κύδωνα Χανίων
  • Νίκες των Ελλήνων σκακιστών και σκακιστριών στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στην Κωνσταντινούπολη και στο Παγκόσμιο της Ινδίας
  • Πρωταθλήτρια Γυναικών Αττικής αναδείχτηκε η ομάδα του Πανελλήνιου ΓΣ

Μια από τις ισχυρότερες ομάδες της Ελλάδας, χαρακτηρίζεται πλέον ο Αθλητικός Ομιλος «Κύδων» Χανίων, αφού για τρίτη (3η) συνεχή χρονιά κατέκτησε και τους ΔΥΟ, (για να χρησιμοποιούμε και τα. ..ελληνικά μας), επίζηλους τίτλους αυτού του πρωταθλήματος Ελλάδας Α΄ Εθνικής Κατηγορίας καθώς και του αντίστοιχου Διασυλλογικού Κυπέλλου Ελλάδας 2002! Η τελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα, με τη συμμετοχή των «4»:

Στους ημιτελικούς ο ΣΟ Καβάλας νίκησε τον ΑΟ Παραδείσου Αμαρουσίου με 3-1, ενώ ο «Κύδων» Χανίων νίκησε τον Θρίαμβο Πάτρας με 3,5 - 0,5. Στο μικρό τελικό, το Μαρούσι νίκησε την Πάτρα με 3-1 (Μουρούτης - Καπνίσης 0-1, Κόκκαλης - Σιγάλας 1-0, Κανελλόπουλος - Γαζής 0-1, Καραμαλής - Σκαπέρδας 0-1). Στον τελικό ο «Κύδων» κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας 2002, νικώντας την Καβάλα με 2,5 - 1,5 (Αζμαϊπαρασβίλι - Μιλαντίνοβιτς 1-0, Συμεωνίδης - Χαλκιάς 0-1, Παπαϊωάννου - Μαρκίδης 1-0, Γρίβας - Σκέμπρης 1/2).

* Στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που έγινε πρόσφατα στην Κωνσταντινούπολη συμμετείχαν 26 σκακιστές από έξι χώρες (Ελλάδα, Τουρκία, Ρουμανία, Βουλγαρία, FUROM και Αλβανία) καθώς και 16 σκακίστριες στο αντίστοιχο Γυναικών.

Στον πρώτο γύρο ο Ελληνας πρωταθλητής Χριστ. Μπανίκας νίκησε τον Βασόφσκι (FYROM), Ερντογκντού (Τουρκ.) - Μιλαντίνοβιτς (Ελλάδα) 1/2, Νικολαΐδης (Ελλάδα) - Οχκαγιόζ (Τουρκία) 1-0, Φαχιρίδου Αικ. (Ελ.) - Γκένσερ (Τουρ.) 1-0, Γιονόφσκα (FYROM) - Μακροπούλου Μαρίνα (Ελ.) 0-1.

* Στο Παγκόσμιο Νέων - Νεανίδων 2002 που έγινε στην Γκόα της Ινδίας, μετά τον 5ο γύρο στα κορίτσια ήταν 1η η Κινέζα Ζάο Χουέ (2637) με 4,5 β. Δεύτερη σε ισοβαθμία ήταν η Ελληνίδα Ιουλία Μάκκα (2257) μαζί με την Ινδή Κονέρου (2484) και τη Ρωσίδα Τατ. Κοσίντσεβα με 4 βαθμούς.

Σύνδεσμος Αιγυπτιωτών «Αφροδίτη 2002». Από το Διεθνές Τουρνουά οι αθλήτριες Σερετάκη Ντ., Ιουλία Μάκκα (αριστερά), Παπαδοπούλου Βέρα και Μουρτζούνη (δεξιά)
Στα αγόρια 1ος ο Αγγλος Μακ Σέιν (2546) 4,5 β. 2-3. Αρονιάν (Αρμ. 2581), Αζάρορ (Λευκ. 2520) 4. β. 4-6 Μπου (Κίνα 2606), Ερενμπουργκ (Ισρ. 2494), Χαρίκρισνα (Ινδία 2551), Νεελοπάλ (Ινδ. 2374) -όλοι από 3,5 β. Ο Ελληνας Δημ. Μαστροβασίλης είχε 3 βαθμούς και αγωνιζόταν στον επόμενο γύρο με τον Καναδό Γλίντερ.

* Πρωταθλήτρια ομάδα στο Πρωτάθλημα Γυναικών Αττικής αναδείχτηκε ο Πανελλήνιος Γυμναστικός Σύλλογος με 10 βαθμούς (πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες). 2. Ασπρόπυργος 8 β. 3-6. Αμπελόκηποι, Αιγάλεω, Αιγυπτιώτες, Τρεις Αστέρες από 6 β. 7-8. Πνευματική Στέγη Περιστερίου, ΕΕΣ Κορυδαλλού 3 β. και η Ενωση Ποντίων Μελισσίων.