Σελίδα 30
ΣΤΙΒΟΣ
Διακρίσεων συνέχεια...

Η «φτερωτή» Κατερίνα Θάνου με το χρυσό μετάλλιο στο Μόναχο

Για άλλη μια φορά φέτος ο ελληνικός στίβος απέδειξε έμπρακτα την αγωνιστική του άνοδο, ενώ παράλληλα έδωσε και τις καλύτερες περγαμηνές ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας το 2004. Στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου και συγκεκριμένα στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου, οι Ελληνες αθλητές και αθλήτριες είχαν ραντεβού με τα μετάλλια και τις διακρίσεις, με τη συγκομιδή της ελληνικής αποστολής να ξεπερνάει κάθε προηγούμενο. Τέσσερα χρυσά μετάλλια, δυο χάλκινα και άλλα εννιά πλασαρίσματα σε τελικούς, ήταν ο συνολικός απολογισμός που έφερε τη χώρα μας στην 5η θέση της κατάταξης.

Αναμφισβήτητα αυτό που έκλεψε την παράσταση στο Μόναχο ήταν τον ελληνικό δίδυμο στις κούρσες ταχύτητας, Κώστας Κεντέρης και Κατερίνα Θάνου. Ο «γιος του ανέμου» με το εκπληκτικό 19.85 στον τελικό των 200 μέτρων κατέπληξε του πάντες. Ο χρόνος του αποτελεί τη 2η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ευρώπη μετά το 19.79 του σπουδαίου Ιταλού Πιέτρο Μενέα, ενώ είναι και η 10η καλύτερη παγκόσμια επίδοση όλων των εποχών στο αγώνισμα. Μέχρι να φτάσει στον τελικό κέρδισε στον πρώτο γύρο με 20.55, στον προημιτελικό 20.29 και στον ημιτελικό 20.18, πάντα πρώτος. Παράλληλα ο Ελληνας αθλητής πραγματοποίησε το περίφημο «τρεμπλ» παίρνοντας στην κατοχή του τρία χρυσά μετάλλια - σε Ολυμπιάδα, Παγκόσμιο και Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Κάτι που μέχρις στιγμής το έχουν καταφέρει ελάχιστοι αθλητές στον κόσμο. Ανάλογη ήταν και η παρουσία της Κατερίνας Θάνου μέχρι να φτάσει στην 1η θέση των 100 μέτρων σημειώνοντας χρόνο 11.10. Στον προημιτελικό κέρδισε με 11.07 και στον ημιτελικό 11.05, χωρίς να αφήσει περιθώρια στις άλλες κοπέλες να την αμφισβητήσουν.

Από κει και πέρα η Μιρέλα Μανιάνι, που από την αρχή θεωρούνταν ένα από τα «σίγουρα χαρτιά» το απέδειξε και εντός στίβου. Στον τελικό του ακοντισμού με 64,47 μέτρα στη δεύτερη προσπάθειά της, ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Στα προκριματικά η όμορφη αθλήτριά μας έριξε στο δεύτερο γκρουπ και προκρίθηκε με την καλύτερη επίδοση 61,09.

Τερματίζει και πανηγυρίζει στο Μόναχο ο Κώστας Κεντέρης

Την έκπληξη όμως έκανε η Κατερίνα Βόγγολη στον τελικό της δισκοβολίας. Με επίδοση 64,31 μ. στη δεύτερη προσπάθεια, ήταν πρώτη, ενώ στον προκριματικό είχε επίσης και την καλύτερη επίδοση με 61,94. Στο ίδιο αγώνισμα είχαμε ένα ακόμη κορίτσι μας στο βάθρο. Η Τασούλα Κελεσίδου με 63,92 μ. πήρε την τρίτη θέση. Στον προκριματικό η ψηλόσωμη ρίπτρια είχε την τρίτη καλύτερη επίδοση με 61,18.

Αλλη μια ευχάριστη έκπληξη ήταν και αυτή του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου. Απέναντι σε μεγάλους αθλητές της σφύρας έδειξε μεγάλη ψυχραιμία και σταθερότητα και με μια σπουδαία (την 5η) βολή στα 80,21 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Πολύ καλή παρουσία είχαμε και από τους Ιακωβάκη (5ος στα 400 εμπόδια), Τσιλακούδη (5η στον ακοντισμό), Αμπατζή (6η στο δίσκο), Πιλάτου (6η στο μήκος), από την ομάδα 4Χ400 ανδρών (στην 6η θέση), Γκαβέλα (7ος στα 100 ανδρών), Παπαγεωργίου (7η στη σφύρα), Δεβετζή (7η στο τριπλούν), Ζαλαγγίτη (8ος στο τριπλούν) και την ομάδα 4Χ100 γυναικών (8η θέση).

Παρ' όλα αυτά υπήρχαν και οι άτυχοι του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος που αν τα πράγματα έρχονταν διαφορετικά θα μπορούσαν να είχαν προσφέρει περισσότερες επιτυχίες για τη χώρα μας. Ο Γιώργος Θεοδωρίδης χρεώθηκε δυο άκυρες εκκινήσεις και αποβλήθηκε από τον τελικό των 100 μέτρων, όπου και είχε πιθανότητες ακόμη και για μετάλλιο. Ο Κώστας Κουκοδήμος ακυρώθηκε με τρία άκυρα άλματα στον προκριματικό του μήκους. Η μεγαλύτερη απογοήτευση ήρθε από τη Νίκη Ξάνθου, που δεν μπόρεσε να περάσει στον τελικό, με άλμα μόλις στα 6,12. Ενα σχεδόν σίγουρο μετάλλιο έκανε... φτερά.

Το ελληνικό δίδυμο επιτυχιών της δισκοβολίας Βόγγολη - Τσικούνα

Στην τελική κατάταξη του 18ου πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Ρωσία ήταν η θριαμβεύτρια στα μετάλλια. Κέρδισε συνολικά 24 (7 χρυσά, 9 ασημένια και 8 χάλκινα). Οι χώρες που συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα ήταν: Βρετανία (7-1-6), Ισπανία (6-3-6), Γαλλία (4-1-2), Ελλάδα (4-0-2), Σουηδία (3-1-1), Γερμανία (2-9-7), Ουκρανία (2-4-1), Ουγγαρία (2-0-1), Πολωνία (1-1-1).

ΜΠΡΟΥΝΟ ΤΖΑΟΥΛΙ: Επίδειξη δύναμης

Επίδειξη δύναμης, αλλά και ε πιβεβαίωσης της καλής κατάστασης στην οποία βρίσκονται, έκαναν οι εθνικές ομάδες στίβου ανδρών - γυναικών που συμμετείχαν στο φετινό ευρωπαϊκό κύπελλο «Μπρούνο Τζάουλι» που διεξήχθη στη Σλοβακία. Τα αντιπροσωπευτικά μας συγκροτήματα πέτυχαν το στόχο τους, αφού εξασφάλισαν και μάλιστα με σχετική άνεση την άνοδο τους στη Σούπερ Λίγκα, που αποτελεί την κορυφαία κατηγορία της διοργάνωσης. Μάλιστα το πιο αξιοσημείωτο γεγονός της ελληνικής παρουσίας ήταν το πανελλήνιο ρεκόρ της εθνικής ανδρών στη σκυταλοδρομία 4Χ400. Αποτελούμενη από τους Δημότσιο, Σαρρη, Οικονομίδη, Ιακωβάκη, πρώτευσε στον τελικό του αγωνίσματος, σημειώνοντας χρόνο 3.03.246, ενώ και η γυναικεία ομάδα με τις Χατζή, Ντόβα, Μπούντα, Γκουντενούδη πήρε την πρώτη θέση με χρόνο 3.31.15.

Στις ατομικές συμμετοχές ξεχώρισαν ο Κώστας Κεντέρης που για άλλη μια φορά έδειξε την κλάση του, αφού πήρε την πρώτη θέση στα 200 μ. με χρόνο 20.25. Σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Ζαλαγγίτης στο τριπλούν παίρνοντας την πρωτιά με άλμα στα 16,97 μ., ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Πιέτρης στα 110 μ. εμπόδια, όπου πήρε την πρώτη θέση με 13.67. Στις γυναίκες ξεχώρισε η Ταμπάκη στα 110 μ. εμπόδια (1η με 13.02), ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν η Πιλάτου στο μήκος (6,41 μ.) και η Ουζούνη στη σφαίρα (17,37 μ.).

Στις βαθμολογίες η Ελλάδα πήρε την πρώτη θέση, στους άνδρες με 124 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερη την Τσεχία με 107 και την Ουγγαρία με 101, ενώ στις γυναίκες η χώρα μας συγκέντρωσε 133 βαθμούς, με δεύτερη την Ουγγαρία (107) και τρίτη την Τσεχία (με τους ίδιους βαθμούς).

ΚΩΣΤΑΣ ΓΚΑΤΣΙΟΥΔΗΣ: Εντυπωσιακός αλλά και άτυχος

Τελικά η ατυχία που συνοδεύει συνήθως τον Κώστα Γκατσιούδη αποδείχτηκε φέτος ότι δεν τον αφήνει... μόνο του, ούτε στις πιο ευτυχισμένες του στιγμές. Ο Ελληνας ακοντιστής στο διεθνές μίτιγνκ της Καλαμαριάς κατάφερε να σημειώσει τη 2η καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο ρίχνοντας το ακόντιο στα 91,23 μ. Ομως τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια της προσπάθειάς του στο χέρι και έχασε το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου.

Βλέψεις για βάθρο από την Ελίνα Τζένγκο (2024-08-08 00:00:00.0)
Εντυπωσιακός Πετρούνιας! Ξεχώρισαν η Εθνική πόλο ανδρών και ο Π. Γκιώνης (2021-07-27 00:00:00.0)
Σημαντικές επιτυχίες για τους Ελληνες αθλητές (2018-08-14 00:00:00.0)