Τρίτη 27 Μάη 2003
Σελίδα 45
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1
«Πέταξε» για τετράδα

H ΑΕΚ έγινε από χτες η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την είσοδό της στην τετράδα του φετινού πρωταθλήματος της Α1. Η Ενωση επικράτησε με 81-76 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία για δεύτερη φορά και σφράγισε έτσι το εισιτήριο για τα ημιτελικά, περιμένοντας τον νικητή του αγώνα Μαρούσι - Ολυμπιακού που γινόταν χτες βράδυ. Η ψυχραιμία και οι πιο πολλές εναλλακτικές λύσεις που διέθεταν οι «κιτρινόμαυροι» ήταν τα κύρια στοιχεία που τους έδωσαν το δικαίωμα να φύγουν από τη Θεσσαλονίκη με το ροζ φύλο αγώνα. Ο ΠΑΟΚ όπως και στο πρώτο παιχνίδι αποδείχτηκε δύσκολος αντίπαλος, παλεύοντας μέχρι τέλους το παιχνίδι, ωστόσο του έλειπε η ψυχραιμία στις λεπτομέρειες και η βοήθεια κάτω από το καλάθι. Εκεί όπου Ντικούδης και Μπετς έκαναν σπουδαία δουλιά στο δεύτερο ημίχρονο.

Αντίθετα, στο άλλο παιχνίδι, ο Αρης παρέμεινε ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης αφού επικράτησε εύκολα του Περιστερίου με 86-56 και ισοφάρισε το σκορ στις νίκες σε 1-1. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή κυριάρχησαν κατά κράτος μέσα στη ρακέτα, ενώ είχαν σε κρίσιμα σημεία τις λύσεις από την περιφέρεια. Από την άλλη, το Περιστέρι δεν κατάφερε να βρει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης τον καλό του εαυτό.