Τρίτη 3 Φλεβάρη 2004
ΒΟΛΕΪ - Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Στη σκιά της βίας

Τα επεισόδια στο γήπεδο του Λουτρακίου στον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ όπου παρουσία μόλις 10 οπαδών του «Δικεφάλου» εξόργισε τους ομόλογούς τους «πράσινους» (περίπου 800) και μετέτρεψαν σε αρένα τον αγωνιστικό χώρο, ήταν το μελανότερο σημείο της 19ης αγωνιστικής στην Α1. Περίπου ένα 20λεπτο στο γήπεδο το μόνο που παιζόταν ήταν... ξύλο αφού η απουσία της αστυνομίας (5 όλοι και όλοι) έδωσε ελεύθερο χώρο στους χουύιγκανς του «τριφυλλιού». Χρειάστηκε ακόμα και η παρέμβαση των παικτών του ΠΑΟ που με προτροπή του Ακη Χατζηαντωνίου μπήκαν ...προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Στη συνέχεια οι οπαδοί του ΠΑΟΚ φυγαδεύτηκαν από το γήπεδο. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ (27-25, 25-14, 30-32, 25-19). Στα υπόλοιπα παιχνίδια τα φαβορί νίκησαν χωρίς προβλήματα με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό να περνάει εύκολα από την Πάτρα με 3-0 (25-21,25-17, 25-16) ενώ δυσκολίες δε συνάντησε και ο Ηρακλής κόντρα στον Αρη που τον νίκησε με το ίδιο σκορ (25-19, 25-16, 25-15). Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: ΑΕΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3, Παγκράτι - Ρέθυμνο 3-0, Ορεστιάδα - Αρης Νίκαιας 3-1. Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 53, Ηρακλής 44, Παναθηναϊκός 41, ΠΑΟΚ 36, Εθνικός Αλ. 28, Ορεστιάδα 25, Παγκράτι 25, ΕΑ Πατρών 25, ΑΕ Νίκαιας 17, Ρέθυμνο 17, Αρης 14, ΑΕΚ 10.