Παρασκευή 30 Απρίλη 2004
ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
Προσπάθεια διόρθωσης

Απότομη ήταν η... προσγείωση για την Εθνική μας, μετά από 15 παιχνίδια χωρίς ήττα. Οι «γαλανόλευκοι» έχασαν με το «βαρύ» 4-0 (51΄ Μακάι, 58΄ Ζέντεν, 61΄ Χέιτινχα, 89΄ φαν Χόιντονκ) από την Ολλανδία και μάλλον επανήλθαν στην πραγματικότητα. Ομως αντιμετώπισαν με ψυχραιμία το γεγονός και αυτό είναι ένα θετικό για τη συνέχεια. Χαρακτηριστικά ο Ζαγοράκης ανέφερε: «Εγιναν κάποια λάθη, αλλά γι' αυτό το λόγο και γίνονται αυτοί οι αγώνες οι φιλικοί. Εντοπίσαμε αυτά τα λάθη μας και μέσα από την προσπάθεια θα τα διορθώσουμε». Από την πλευρά του ο Χαριστέας επισήμανε: «Καλύτερα που αυτή η ήττα ήρθε τώρα για να μάθουμε από τα λάθη μας. Πιστεύω ότι στην Πορτογαλία θα είμαστε έτοιμοι».

Ο Ρεχάγκελ, σαφώς κατηφής, επικέντρωσε το πρόβλημα ιδιαίτερα στις προσωπικές μονομαχίες, όπου οι Ελληνες διεθνείς υστέρησαν. Και πρόσθεσε: «Παίξαμε με μία από τις καλύτερες ομάδες του κόσμου. Στο πρώτο ημίχρονο τα πήγαμε αρκετά καλά. Στο δεύτερο, όχι και τόσο, αλλά πάντοτε πρέπει να βλέπουμε με τι αντίπαλο παίζουμε. Οταν παίζεις με τέτοιες ομάδες, απαγορεύεται να κάνεις λάθη. Και εμείς στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε πολλά. Οπως στις φάσεις που δεχτήκαμε τα πρώτα δύο γκολ. Με την Αγγλία και την Ισπανία τα είχαμε πάει καλύτερα. Πρέπει να συγκεντρωθούμε, να κάνουμε τις αναλύσεις μας και να μην επαναλάβουμε εναντίον της Πορτογαλίας τα λάθη που κάναμε με την Ολλανδία. Πρέπει να πατάμε στη γη. Η Πορτογαλία, η Ισπανία, η Ιταλία, η Αγγλία είναι ομάδες υψηλού επιπέδου και για να αντεπεξέλθεις απέναντι σ' αυτές, πρέπει και στα 90 λεπτά να πάνε όλα καλά».

• Ισόπαλη 2-2 (5΄ Χατζηγιαννίδου, 40΄ Καλύβα - 43΄ Κραλίκοβα, 84΄ Ιζοβα) αναδείχτηκε χτες η Εθνική γυναικών με την αντίστοιχη της Σλοβακίας στην πόλη Σένεκ. Ετσι έφτασε τους 13 βαθμούς (4 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα) στον 7ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και διατηρεί βάσιμες ελπίδες συμμετοχής στους αγώνες μπαράζ για τον προβιβασμό στην Α΄ Κατηγορία γυναικών, που αποτελεί τον επόμενο στόχο της Εθνικής, μετά την καλή παρουσία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Φινάλε αγωνίας και σεναρίων (2012-06-15 00:00:00.0)
Ξεχώρισε ο Αρης (2007-11-30 00:00:00.0)
«Γκέλα» της Μάντσεστερ Γ. (2003-10-28 00:00:00.0)
Εσωσε τα προσχήματα (1998-12-01 00:00:00.0)
Κόντρα στον άνεμο (1998-11-27 00:00:00.0)
Σταθερά 8η η Ελλάδα (1998-10-24 00:00:00.0)