Τρίτη 12 Οχτώβρη 2004
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Με οδηγό τον Τζιοβάνι

Το γκολ του Λαφαζανίδη στο 27ο λεπτό με το οποίο η Βέροια προηγήθηκε στο γήπεδο Καραϊσκάκη, μπορεί να προβλημάτισε τους περίπου 25 χιλιάδες φιλάθλους του Ολυμπιακού γνωρίζοντας το 0-0 του πρώτου ματς, αλλά παράλληλα αφύπνισε για τα καλά τους παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ακολούθησαν 60 λεπτά ποιοτικού και ώριμου ποδοσφαίρου που ήταν αρκετά για να οδηγήσουν στην πρόκριση στους «32» του Κυπέλλου τους «ερυθρόλευκους» και στο τελικό 5-1. Ο Τζιοβάνι με δύο εντυπωσιακά γκολ πριν το τέλος του Α' ημιχρόνου (31', 45'+) και οι Ταραλίδης (59'), Καστίγιο (73', 85') ήταν αυτοί που έγραψαν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ. Νωρίτερα, εύκολα ή δύσκολα Ιωνικός και Εργοτέλης πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου αναδείχτηκε ισόπαλη στη Φιλιππούπολη 0-0, με τον Απόλλωνα Λάρισας και προκρίθηκε στους «32» χάρη στο 2-1 της Νεάπολης, ενώ οι Κρητικοί παρουσία περίπου 8.000 φιλάθλων τους στο Παγκρήτιο Στάδιο επιβλήθηκαν με 4-2 του Βύζαντα Μεγάρων και με δύο νίκες πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.