Πέμπτη 18 Νοέμβρη 2004
Σελίδα 37
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΡΟΚΟΜ 75-77
Ιδανικός αυτόχειρας

Ιδανικός αυτόχειρας θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο Ολυμπιακός αφού στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα υπέστη την 2η εντός έδρας ήττα του, αυτή τη φορά από την πολωνική Προκόμ με 77-75. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» στην ουσία πέταξαν τη σπουδαία νίκη που πέτυχαν την προηγούμενη βδομάδα στο Ζάγκρεμπ επί της Τσιμπόνα. Το αξιοσημείωτο πάντως του χτεσινού παιχνιδιού ήταν ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά η έλλειψη ψυχραιμίας στην αντεπίθεση που πραγματοποίησαν οι Πολωνοί, η αστοχία του Ποστέλ στις βολές 9'' πριν τη λήξη, στέρησε από τους γηπεδούχους τη νίκη.

Πάντως το ξεκίνημα ήταν τελείως διαφορετικό. O Ολυμπιακός με κεκτημένη ταχύτητα από το ματς με τον Πανιώνιο αλλά και το εκτός έδρας με την Τσιμπόνα, πήρε προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε με 21-17 στην πρώτη περίοδο. Η επιθετική πολυφωνία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο και αυτή που του έδωσε μια διαφορά 13 πόντων, 36-23. Το σκηνικό δεν άλλαξε και στην τρίτη περίοδο με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν συνεχώς τα ηνία στο σκορ (57-49) μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο οι Πολωνοί έκαναν την αντεπίθεσή τους με τον Γιαγκόντνικ και τον Τσίριτς μειώνοντας σε 60-57 στο 33', δίνοντας στο ματς τη μορφή του ντέρμπι. Η ευστοχία των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια τούς κράτησε στο παιχνίδι μέχρι το τέλος και τους έδωσε τη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ποστέλ 8, Πέρι14(1), Αγαδάκος 8, Σκλάβος 7(1), Βούκσεβιτς 16(2), Ζορόσκι 11, Οβτσινα 2, Γιούρκοβιτς 9(1).

ΠΡΟΚΟΜ: Ντίλεβιτζ 13(1), Γιαγκόντνικ 14(1), Μίλερ 2, Γιάμισον 12, Πατσέτσας 8(1), Νέμεθ, Μασκολιούνας, Βόιτσικ 12(1), Τσίριτς 16(2).

• Ασχημη τροπή για τον Ολυμπιακό δείχνει παίρνει η υπόθεση της απόκτησης του Μαρκί Πέρι, καθώς το κυπριακό διαβατήριο το οποίο είχε εκδοθεί αρχικά αποσύρθηκε μετά την άγνοια που δήλωσαν οι εκπρόσωποι της κυπριακής κυβέρνησης περί της έκδοσής του και την παρέμβαση του Εισαγγελέα Πειραιά κ. Πεπόνη.