Πέμπτη 18 Νοέμβρη 2004
ΕΛΛΑΔΑ - ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ 3-1
Αυτό που ήθελε

Ο Χαριστέας ανοίγει το σκορ στο χτεσινό αγώνα

Αυτό που ήθελε αυτό πέτυχε χτες η Εθνική Ελλάδας που σημείωσε την πρώτη της νίκη για τα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου του 2006 επικρατώντας του Καζακστάν στο «Καραϊσκάκη» με 3-1 (Χαριστέας 23`, 44` Κατσουράνης 86` - Μπαλντίεφ 87`πεν). Ο αγώνας είχε ιδιαίτερη βαθμολογική σημασία την Ελλάδα μετά την αποτυχία στην Αλβανία και τις δυο ισοπαλίες με Τουρκία και Ουκρανία. Τώρα η νίκη δίνει άλλον αέρα στο ομοσπονδιακό συγκρότημα όσον αφορά τη συνέχεια και φυσικά την υπόθεση πρόκριση.

Σε γενικές γραμμές οι Ελληνες παίκτες τα πήγαν καλά ιδιαίτερα στο Α` μέρος. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Οτο Ρεχάγκελ αντιλαμβανόμενος και τη σημασία του παιχνιδιού κατέβασε ένα σαφώς επιθετικό σχήμα. Ο Χαριστέας ήταν αυτός που στο 23` εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ζαγοράκη και σκόραρε αποβάλλοντας το άγχος για τους γηπεδούχους αφού ενώ είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού η σαφώς αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων δεν επέτρεπε για το κάτι παραπάνω. Ο Ελληνας διεθνής πριν το ημίχρονο πέτυχε και το δεύτερο τέρμα στέλνοντας παράλληλα σαφές μήνυμα προς τον τεχνικό της ομάδας του Βέρντερ Βρέμης που συνεχίζει να τον αγνοεί για τη βασική ενδεκάδα. Σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε το Β` μέρος με το παιχνίδι να αναλώνεται περισσότερο στο χώρο του κέντρου μέχρι ο Κατσουράνης να σφραγίσει τη νίκη της Εθνικής. Οι «Καζάκοι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με πέναλτι στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Φύσας ανέτρεψε τον Κάρποβιτς.

Ελλάδα: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Φύσσας, Δέλλας, Καψής (60' Κατσουράνης), Ζαγοράκης (70' Καφές), Μπασινάς, Καραγκούνης, Τσιάρτας (72' Γεωργιάδης), Χαριστέας, Βρύζας.

Καζακστάν: Νόβικοφ, Λιάπκιν, Ντουμπίνσκι, Σμάκοφ, Κάρποβιτς, Μπουλάσεφ (65' Σεφσένκο), Μπάλτιεφ, Ζαλμαγκαμπέτοφ (68' Κάμελοφ), Τσιτσούλιν, Ιρισμέτοφ, Ουραζμπάτιν (53' Ροντιόνοφ)

• Το πρώτο φαβορί για την πρόκριση έγινε πλέον η Ουκρανία μετά και την πολύτιμη νίκη που πέτυχε χτες εκτός έδρας επί της Τουρκίας με 3-0. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Γεωργία και Δανία αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2.
Επιστροφή Αντζα (2007-08-17 00:00:00.0)
Χωρίς εκπλήξεις (2006-02-24 00:00:00.0)
Ζητούμενο η ανάλογη συνέχεια (2004-11-19 00:00:00.0)
Οι επιλογές του Ρεχάγκελ (2004-11-12 00:00:00.0)
Εγραψε ιστορία! (2004-07-07 00:00:00.0)
Στόχος «δύο στα δύο» (2000-10-10 00:00:00.0)